При Воротах досвітньої зорі

Чотири роки тому греко-католицький храм Пресвятої Трійці у Вільнюсі відзначив 500-ліття існування. У світі залишилося небагато таких українських «старожилів» із непересічною історією, про які можна писати книжки і проводити конференції.

Церква Пресвятої Трійці була збудована князем Костянтином Острозьким у 1514 році як подяка за перемогу над московським військом під Оршею. При храмі звели й монастир, до якого в 1604-ому вступив майбутній архиєпископ Полоцький, священномученик Йосафат Кунцевич. Донині вікна його келії зустрічають кожного, хто заходить на територію обителі.

Особливим для української громади Вільнюса був минулий рік, впродовж якого відбулася ціла низка заходів, присвячених 400-літтю Василіянського чину, адже саме з цих земель бере свій початок оновлення святим Йосафатом Кунцевичем і Йосифом-Велямином Рутським монашого життя в унійній Церкві за правилами святого Василія Великого. З цієї нагоди до Вільнюса завітав глава УГКЦ Блаженніший Святослав Шевчук. У Національній бібліотеці Литви відбулася виставка василіянських стародруків, в Національному університеті – конференція, присвячена історії храму та монастиря, а у філармонії – святкова академія. Всі ці заходи, як і вшанування роковин Голодомору, Дня Збройних сил України, Дня Незалежності, Дня вишиванки чи Шевченківських днів, не залишаються поза увагою литовців: вони чисельно і дуже щиро ангажуються в подібні заходи, щоб висловити українцям свою підтримку.

Повністю статтю читайте у паперовому варіанті журналу.

Свіжий номер

6 (494) 2022