Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Публікації, які варто набути

В останніх часах появились дві публікації, яких темою є сучасне становище Української Католицької Церкви. Вони займаються поодинокими епізодами й важнішими – може вже й історичними подіями, які в теперішних часах формують дальшу дорогу і майбутній розвиток нашої знедоленої Церква. Події ці, яких свідками є усі ми, згублюють свою популярну актуальність, бо нові акції і нові події відсунуть їх із нашого круга наших щоденних заінтерисувань, та нової безпосередньої уваги. Поодинокі заяви компетентних церковних достойників, пресові повідомлення, деклярації, чи просто організовані заходи важнішого значення скоро забувається. Немає під руками преси з минулих років. Не існує зложена в якомусь архіві, або бібліотеці документація, і людина, яка бажала б щось про них довідатись – стає безрадною.

Тому публікації, які збирають ввесь матеріял з останніх літ в систематичному опрацюванні, варто придбати кожному зацікавленому мирянинові і мати його завжди під руками. Бо завжди існує критично потреба розглядати сучасні події, пов’язувати їх з тим, що діялось в минулому на те, щоб дати проекцію на будуче.

Для загальної характеристики цих видань слід додати й те, що всі вони побачили світ лише завдяки ініціятиві авторів і на їхній власний кошт. Через невідрадні обставини внутрі нашої Церкви, через певний натиск зі зовні, як також через брак зрозуміння до видавничих справ наших Владик в ЗСА – весь тягар документації та інформації ширшого загалу паде на плечі самих публіцистів. Вони сповняють цю функцію з повним розумінням обов’язку служіння Церкві й Народові а громада повинна це зрозуміти і належно оцінити.

«І БЛАГОСЛОВИ СПАДЩИНУ ТВОЮ»

«…AND BLESS THINE INHERITANCE», by Eva Piddubcheshen.

Introduction by G. A. Maloney, S.J. Published by Friends of

the Ukrainian Catholic University in Rome. New York, N.Y.

Erio Hugo Printing Co., Schenectady, N.Y., 1970. 6ij. p.

У цій публікації пані Ева Піддубчишин зібрала ввесь актуальний матеріял пов’язаний із розвитком нашої Церкви за останніх декілька років і усистематизувала його в наукову композицію, виявляючи взаїмозалежність, або несумісність поодиноких акцій, та подаючи джерела відомостей і цитат. Праця документно з’ясовує відношення між Верховним Архиєпископом Української Католицької Церкви та Римською Курією на базі постанов II Ватиканського Собору. Вона висвітлює також становище поодиноких наших Владик, та ролю і значення мирянських організацій в церковному житті, а зокрема в житті нашого Товариства. Авторка висвітлює підложжа, на якому дійшло до скликання Архиєпископського Синоду Українських Єпископів в Римі, осінню минулого року, і висвітлює також заходи Священної Конґреґації для Східніх Церков в цілі уневажнення цього Синоду.

Авторка розпочинає свою працю описом протестаційної демонстрації в Філядельфії 7-го грудня 1969-ого року, коли то на святкування десятиріччя Філядельфійської Митрополії маніфестаційно незапрошено Голови Української Католицької Церкви, Верховного Архиєпископа, Кардинала Йосифа Сліпого.

Вступне слово до цієї праці написав о. Джордж Малоні, єзуїт, директор Фордгамського Інституту для Східніх Церков. Він ствердив, що на базі Декрету про Східні Церкви, затвердженого II Ватиканським Собором, Верховний Архиєпископ Кир Йосиф Сліпий має патріярші права, а постанови скликаного ним Архиєпископського Синоду наших Владик мають зобов’язуючу силу для всієї нашої Церкви. Він вважає, що усі наші єпископи у співпраці з Верховним Архиєпископом повинні без зволікань реалізувати постанови Синоду.

Пані Ева Піддубчишин є працівником науково-дослідчого Інституту в ділянці політичних наук при Колюмбійському Університеті. Вона – довголітня католичка діячка, бувша редакторка англьомовного «Шляху» в Філядельфії, організатор Ліґи Американської Католицької Молоді, та Товариства «Обнова». Будучи діяльною на громадській ниві, вона була вісім років секретарем УККА і Пан-Американської Конференції. Зараз вона є Головою Товариства Приятелів Українського Католицького Університету в Римі /яке фірмувало це видання/, а на останньому з’їзді Товариства за Патріярхальний Устрій пані Піддубчишин була обрано членом Краєвої Управи, де вона виконує обов’язки референта інформації.

Її працю в англійській мові використано широко для зовнішних акцій , про що мова в іншій статті цього журналу.

Замовлення на її книжку слати на адресу:

Eva Pidducheshen

1+23 West 118 Street

New York, N.Y., 1002?

 

«Незабутні українські: дні в Римі»

/Спостереження і вражіння очевидця/

Автор цієї книжки, заслужений душпастир, отець Володимир Тарнавський /Едмонтон, Канада/ оформив свої враження з подій в Римі осінню минулого року та враз із ілюстраційним матеріялом видав книжкою у 80 сторінок.

Посвячення Собору Святої Софії, важливі зібрання, а головно відбуття Архиєпископського Синоду наших Владик з’ясовані тут з великою точністю, якщо йдеться про факти та з патосом, відчуттям і благородністю – якщо йдеться про публіцистичні вартости книжки.

Суб’єктивні переживання з нагоди тих історичних подій і численні зустрічі з різними людьми з усієї діяспори на тлі деґресій у недавне минуле на Рідних Землях, творять цю книжку цікавою не тільки для читача, що в Римі не бував, але й для самого учасника тих подій, що із-за короткого тривання паломництва не зміг схопити надто багато вражінь. Автор заставляв читача переходити з ним з одного місця Вічного Міста в друге, від події до події, переживати з ним історично-важливі хвилину, познакомлюватися з різними людьми, Владиками, священиками, мирянами з різних країн, а навіть малими дітьми із декількох осередків нашої діяспори, а на тлі розмов з ними відчути силу, яка єднає нас усіх по всьому світі в один віруючий український нарід.

Вартість книжки в тому, що її Автор хоч не професійний хронікар безпосередньо і щиро відмічує подію за подією, а яко священик та учасник паломництва, щирою душею переживає історичні хвилини та описує їх із подробицями, на які багато учасників навіть не звернуло уваги. Кожна подія є вміло віднотована не лише зором, але душею доброго душпастиря, який турбується не лише своїми паломниками з далекої Альберти, але також долею всієї Української Церкви, що ось, на його очах переживає період тріюмфу та величі.

Влучний вступ до книжки написав о. др. Іван Гриньох.

По книжку о. Тарнавського, що продається ціною 2.50 дол. звертатися на адресу:

Rev. Wolodymyr Tarnawsky

11301 96th Street

Edmonton 18, Alberta CANADA

Поділитися: