Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Радіо Ватікан*

Регулярні двосторонні зустрічі між делегаціями Апостольської Столиці з Московським Патріярхатом відбулись на території департаменту зовнішних зв’язків Церкви Московського Патріярхату в Москві, 17-18 грудня 1996 p., згідно з попереднім домовленням, вдержувати такі регулярні наради. Делегації очолили Митрополит Смоленська і Каленінґраду Кирило, який є головою департаменту для зовнішних зв’язків Церкви Московського Патріярхату, а зі сторони Апостольської Столиці Кардинал Едвард І. Кассіді, який є президентом понтифікальної Ради Сприяння Християнської Єдности.

Зустріч відбулась у атмосфері відкритості й взаємного респекту, під час якої порушено цілу низку проблем пов’язаних з наглими потребами вирішення справ двосторонніх відносин між Російською Православною Церквою і Римо-Католицькою Церквою на території Росії, України і Білорусі.

Обидві сторони однозгідно погодились, що глибоко зацікавлені справою деяких труднощів критичної ситуації у відносинах між Православною Церквою і Греко-Католицькою Церквою, яка розвинулась у часи останніх років у Західній Україні й на Закарпатті. Учасники зустрічі основно розглянули вияви релігійної нетолєрантности і націоналізму в цьому регіоні, яка проявляється у формі прямого порушення зразка християнської моралі, що веде до дальшого поглиблення міжконфесійної незгоди. Тверде визначення було висловлене, щоб додержуватись фундаментальних принципів, що були покладені у Баламандському документі в 1993 p., який відкриває дорогу в напрямі розв’язки таких ситуацій. Обидві сторони ствердили, що щоденна життєва практика не завжди пристосовується відносно вимог документу, «оминати насильства — фізичного, морального чи словом, бо все це може вести до зневажливого ставлення до християн» (пар. 27). Делегація Російської Православної Церкви висловила свою тривогу в справі спроби експансії Греко-Католицької Церкви на православну територію у східній Україні.

У порядку знайти розв’язку стабільности міжконфесійних проблем у Західній Україні й на Закарпатті та погодитись у скорому часі запросити на зустріч з делегаціями представників православних і греко-католиків цього регіону.

Делегації ствердили, що при кінці XX століття постала серьйозна небезпека для внутрішнього життя християнських громад з появою й активізацією багатьох т.зв. нових революційних релігійних рухів і сект. Помічено, що в тих вимогах були подібності релігійної ситуації в Росії, як також у деяких країнах латинської Америки. Будучи свідомими дійсної небезпеки основи релігійної моралі християнських громад, обидві сторони погодились з конечністю скликання міжконфесійної конференції у близькому часі з участю богословів, істориків Церкви і експертів місіології. Така конференція стане важливим спільним вкладом для збереження недоторканости і святости релігійного життя наших Церков.

Взявши до уваги, що обидві Церкви почали процес приготовання до святкувань 2000-ліття приходу Христа Спасителя на цей світ зі спеціяльною місією призначеною для цього ювілею, учасники цеї зустрічі усвідомили собі слушність співпраці між такими комісіями на двосторонніх і багатосторонніх основах, щоб цей Великий Ювілей став видимим виявом спільних аспірацій всього Божого люду славити Ім’я Того Одного, якого спасительна жертва стала запорукою нашого спасіння.

Делегація Апостольської Столиці:

їх Еміненція Едвард Ірдіс Кассіді,
президент Понтифікальної Ради для Сприяння Християнської Єдности,

їх Еміненція Монсеньйор Пер Дюпрей,
секретар Понтифікальної Ради для Сприяння Християнської Єдности,

Монсеньйор Джін-Клавд Перісет,
заступник секретара Понтифікальної Ради для Сприяння Християнської Єдности,

о. Юзеф М. Май,
член Східної Секції Понтифікальної Ради для Сприяння Християнської Єдности.

Делегація Московського Патріярхату:

Митрополит Кирило Смоленська і Калінінграду,
голова департаменту для Зовнішних Зв’язків
Церкви Московського Патріярхату,

Отець Протопресвітер Віктор Петлюченко,
заступник голови департаменту для Зовнішних Зв’язків
Церкви Московського Патріярхату,

о. Григорій Зябліцев і пан Владімір Кучумов
— члени департаменту для Зовнішних Зв’язків Церкви Секції
для Зв’язків з Римо-Католицькою Церквою.

* Переклад з англійської мови.

Поділитися: