Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Сім книг і 1,752 канони

Новий Кодекс канонічного права діє від 27 листопада 1983 р. Він складається із сімох книг і 1,752 канонів. Кодекс призначений для латинської Церкви. Зараз готується Кодекс для східніх Церков.

Перша із сімох книг Кодексу латинської Церкви містить загальні норми; друга говорить про людей в Церкві; третя про учительський уряд Церкви; четверта про службу освячення Церкви (тайни, обрядові дії, святі часи); п’ята про дочасні добра; шоста про кари; остання про процеси і адміністративні процедури. Ще Папа Іван XXIII бажав цей новий Кодекс, і це бажання виголосив 25 січня 1959 р. 25 січня 1983 р. Іван Павло II торжественно його оголосив.

Церква, яка входить у своє третє тисячоліття, знаходить в новому Кодексі багатство вартости, не тільки юридичної, але й доктринальної, в дусі II Ватиканського Собору. Ось кількома словами зміст Кодексу.

Католики східнього обряду також будуть мати свій Кодекс. Для приготовлення Кодексу східнього канонічного права існує і працює спеціяльна комісія, її ім’я — Папська Комісія для Перегляду Східнього Канонічного Права. Комісія була заснована 10 червня 1972 р. Практично почала працювати з 1974 р. Від 1975 р. виходить «Нунція», журнал Комісії, який появляється два рази річно. В ньому можна знайти схеми канонів, а також статті про східне право і загальні інформації про працю комісії. Комісію очолює кард. Парекатілл. Практичними керівниками комісії є віце-президент і секретар. Від 15 червня 1977 р. до 20 грудня 1982 р. важливу працю віце-президента виконував архиєп. Мирослав Марусин. На його місце прийшов маронітський єпископ Еміл Айд. Секретарем комісії є професор Папського Східнього Інституту — Іван Жужек Т.І. З початком року комісія складалася з 21 члена. Між тими членами були президент і віце-президент, 6 східніх патріярхів, 4 кардиналів префектів конгрегації Римської Курії, 9 архиєпископів і єпископів різних східніх Церков. З наших владик сюди належать митр. Максим Германюк, єп. А. Горняк (Англія), 58 консульторів комісії, між якими 21 архиєпископів і єпископів, 33 священиків і чотирьох мирян. З українців консульторами є єп. Андрій Сапеляк, єп. Хемій, о. Софрон Мудрий ЧСВВ, о. Паска, о. Даниляк.

Комісія для перегляду Латинського Канонічного Права була заснована 28 березня 1963 р. і працювала 20 років, бо новий Кодекс торжественно оголошено 25 січня 1983 р. Є основана надія, що стільки часу не буде потрібно для перевірки східнього канонічного права. При проголошенні Кодексу для латинської Церкви, кард. Казаролі — секретар Стану сказав, що незадовго сподіваємося вийде й кодекс східнього канонічного права. Це в практиці мало б означати два-три роки.

Навіть якщо І канон Кодексу латинської Церкви каже, що: «Канони цього Кодексу відносяться тільки до латинської Церкви», то треба покищо уважати цей Кодекс як орієнтативний чинник і для східніх християн. Це там, де брак специфічних норм в нинішнім східнім законодавстві. Наприклад, загальні норми мають свою вартість у відношенні до всіх християн.

Поділитися: