Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Скликання чергового Синоду Української Католицької Церкви

У Римі, при українському храмі Жировицької Богоматері, 28 і 29 грудня 1991 р. відбулись чергові наради Синодальної Комісії в справах Спеціяльного Канонічного Права. Учасниками нарад були: Глава УКЦеркви Патріярх Мирослав-Іван Кардинал Любачівський, архиєпископ Максим Германюк, митрополит українців-католиків Канади, архиєпископ Степан Сулик, митрополит українців-католиків США, єпископ Софрон Дмитерко з Івано-Франківська, єпископ Михаїл Гринчишин з Франції, протоархимандрит, ЧСВВ, о. Ізидор Патрило з Риму, отець д-р Софрон Мудрий, ректор Колегії св. Йосафата в Римі та отець д-р Климентій Корчагін.

Головним завданням нарад вищезгаданої Синодальної Комісії було «розглянути й уточнити проект так званого спеціяльного канонічного права у зв’язку із поширенням юрисдикції Глави УКЦеркви». Іншими словами, нове канонічне право для Східніх Церков дозволятиме, щоб Глава Церкви мав ті самі юридичні права як на Україні, так і в діяспорі. Однак, рішення у зв’язку з цим питанням наперед повинен ухвалити Синод Єпископів, а опісля Його Святість Папа Римський Іван-Павло II остаточно підтвердить рішення Синоду Єпископів.

І саме у зв’язку з цим, а також іншими справами, Глава УКЦеркви Блаженніший Патріярх Мирослав-Іван вирішив скликати Синод Єпископів усієї Української Католицької Церкви. Запрограмовано, що Синод відбудеться у Львові, при катедрі св. Юра від 16 до 31 травня 1992 року.

Головним завданням згаданого Синоду українських католицьких єпископів буде ввести в життя ефективнішу форму правління Українською Греко-католицькою Церквою згідно з новим кодексом Східніх Церков, тобто насамперед вибрати так званий Постійний Синод єпископів. Крім того, Львівський Синод підтвердить межі вже існуючих на Україні єпархій і подбає про створення нових єпархій та нових єпископів. Очевидно, будуть розглянені також інші проблеми УГКЦеркви в обличчі нової ситуації на Україні.

Після закінчення нарад Синодальної Комісії в справах Спеціяльного Канонічного Права я спитала одного із учасників нарад, архиєпископа Максима Германюка, як стоїть справа із визнанням патріяршого устрою для Української Греко-католицької Церкви. Митрополит відповів: «Немає тепер ніякої поважної перешкоди щодо визнання Папою Римським патріярхату для нашої Церкви, бо тепер маємо нашу територію, маємо незалежну державу й свободу. Треба тільки надіятись, що Президент України, пан Леонід Кравчук чимнайшвидше нав’яже контакти з Ватиканом, щоб встановити дипломатичні стосунки між Україною та Святою Столицею». На думку Митрополита Германюка, це значно прискорить створення патріярхату для УГКЦеркви.

Митрополит Германюк також зазначив, що під час Синоду у Львові у місяці травні буде встановлення Постійного Синоду, згідно з новим кодексом Східніх Церков, означає, що Постійний Синод складатиметься з 4 єпископів: З з них будуть вибрані учасниками наступного Синоду, а 4-го єпископа призначить сам Глава Церкви. Митрополит Германюк вияснив, що постійний Синод — це постійний уряд Церкви. В пору, коли Звичайний Синод єпископів зустрічається що 2 або 3 роки, залежно від потреб Церкви, Постійний Синод повсякденно допомагатиме Главі Церкви правити нею. Архиєпископ Максим додав, що під час Синоду у Львові відбудуться також вибори наступника Глави УГКЦеркви.

Синодальна Комісія звернулась із гарячим закликом-проханням до духовенства і всіх вірних УГКЦеркви молити Господа про допомогу і світло Святого Духа, про заступництво П.Д. Марії і всіх святих мучеників та ісповідників української землі, щоб за їхньою допомогою наш найближчий Синод приніс щедрі плоди для більшої прослави Бога та спасіння людських душ.

Ольга Брошко

Поділитися: