Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Сьома збірка релігійного вишиття

В моїх руках знайшлося найновіше видання — альбом д-ра о. Дмитра Блажейовського, що з’явилось у Львові, у видавництві «Свічадо», 1995 р. Папір альбому доброякісний, а літографічна робота бездоганна, що нічим не нагадує теперішних дешевих видань, що надходять з України.

Автор праці, Дмитро Блажейовський, народився 21 серпня 1910 р. у Вислоці Горішнім, повіт Сянів — Лемківщина. Закінчив перемишльську гімназію в 1930 р. Філософію, богословію та історію студіював у Римі, де й отримав ієрейські свячення 1939 р. Опісля (захистив два докторати — з богословії та історії. Після Другої світової війни працював у кількох парафіях у США, а в 1973 р. повернувся до Риму, де розгорнув свою науково-церковну працю, видаючи кілька праць. Займався також укладанням і вишиванням ікон і церковних хоругов, які також сам вишивав, що були поширені посеред української діяспори, а під сучасну пору і в Україні.

Виготовив низку ікон для повного вишиваного іконостасу. Деякі з ікон з’явились на титульних сторінках журнала «Світло» в Торонті, а також журнала «Патріярхат». Покищо проект іконостасу є лиш на папері, хоч пропозицій з України було дві, але церкви там у будові й не готові до вставлення вишиваного іконостасу. Пише мені д-р о. Д. Блажейовський, що свій проект вишиваного іконостасу заздалегідь подарував посмертним записом за місце на цвинтарі в Італії, бо не мав потрібних кілька тисяч американських долярів на перенесення його тіла до Америки, чи в Україну.

Стільки про д-ра о. Дмитра Блажейовського, неперевершеного, працьовитого духовника, що своє не пересічне замилування і талант присвятив для поширення релігійного мистецтва.

Сьома збірка релігійних вишивок, це мозольна праця, що включає 110 кольорових, одно або дволистових рисунків, що були скоріше видані, тепер зібрані в одній збірці. На осібних листках представлені: постать Ісуса Христа в кількох варіянтах, Свята Трійця, важніші свята церковного календарного року, євангелисти, постаті апостолів і українських святих, чудотворні ікони Богородиці Вишгородської, Неустаючої помочі, Волинської — Луцької, Почаївської, Київської Святософійської Оранти, декілька цілофіґурних зображень святих, плечові прикраси на фелони, стихар, кольоратка, плащениця, українські гетьмани (Хмельницький, Мазепа), письменники (Маркіян Шашкевич, Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка). І хоч всі виконані хрестиковим стібом, то представлені так, як ми звикли їх бачити на малюнках у нашому обряді з виразними чертами облич і очей, що додатково показують як їх належить вишивати.

Осібно залучені вступні зауваження українською і англійською мовами, що поучують якого полотна чи канви треба уживати, яких фірм нитками вишивати, як викінчувати роботу, прасувати, зарамлювати. Автор д-р о. Блажейовський не лиш подав взори, які сам виконував-вишивав їх, та ще ділиться з майбутніми виконавцями набутою практикою.

Сьома збірка релігійного вишивання д-ра о. Дмитра Блажейовського це небувалий феномен, з якого можуть користати багато зацікавлених у відтворенні церковної тематики й таких взорів досі не появлялося. Можливо, це слідуючий етап розвитку вишивки, бо досі на церковних вишиваних хоругвах постаті були мальовані мистцями олійними фарбами, тепер можуть бути вишивані, бо поодинокі символи-елементи української народної вишивки там включені, та в ніякому випадку не підривають авторитету портретистів.

Д-р о. Дмитро Блажейовський із своїми вишивками, науковими працями й альбомом Сьома збірка, вибирається з виставками в Україну, в східні та південно східні найбільш зрусифіковані області. То ж бажаємо йому щедрої Господньої допомоги сподіваних успіхів і признання його непересічного, навіть не бувалого та заслуженого таланту. В 1992 році мав він вперше виставку вишитих хоругов та ікон у дев’ятьох містах України.

Щасти Вам Отче і цим разом!

Поділитися: