Створено Крайовий союз церковних братств і сестрицтв в Америці

Філядельфія (Бр. інф.) — Серед інших мирянських імпрез у Філядельфії, відбувся тут в час 41-го Міжнароднього Евхаристійного Конгресу, 6 серпня 1976 p., перший крайовий з’їзд українських католицьких церковних братств і сестрицтв. З’їзд розпочався Соборною Літургією у Свято-Покровській православній церкві, в приміщеннях якої відбувався з’їзд. Головним служащим був о. протопресвітер Іван Гриньох, а проповідь виголосив о. крилош. Маріян Бутринський.

В з’їзді взяли участь 34 делегати з 38 мандатами, та понад 80 гостей, в тому і з-поза Америки. Наради відкрив голова Братства св. Михаїла з Філядельфії, а до президії з’їзду обрано: д-ра Володимира Пушкаря (Філядельфія), Орисю Гарасовську (Чікаґо) і ред. Василя Качмаря (Нюарк) як голову і заступників, та на секретарів М. Любинську (Філядельфія) і Мирона Панчука (Чікаґо). Про стан братських організацій доповідав д-р Василь Маркусь, що провадив аґенди Комісії зв’язку, вибраної на нарадах братств перед двома роками. Він прочитав листа від д-ра Ярослава Кривяка, голови Комісії, який з поважних причин не міг взяти участи у з’їзді. Доповідач підкреслив три головні гасла новітніх братських організацій, що йдуть слідом колишніх славних церковних братств з 15-17 ст., які відограли видатну ролю в нашому житті. А це — вірність, служба і братерство.

Привіти надіслали: Блаженніший Патріярх Йосиф, Преосвященні Владики Ізидор Борецький й Іван Прашко, Братство Жировицької Богоматері в Римі, Парафіяльна Рада Святопокровської православної церкви. Усні привіти та слова заохоти до братської співпраці висловили о. протоєрей І. Гриньох, що також говорив від Богословського Товариства, о. д-р Іван Шевців від Братства і Сестрицтва в Сиднеї (Австралія), о. д-р Іван Дацко від питомців в Інсбруці, д-р Петро Зелений від Українського Патріярхального Об’єднання, ред. Ю. Венгльовський від катедрального Архибратства св. Петра і Павла в Мельборні, ред. Василь Пасічняк від Крайової Управи Товариства за патріярхальний устрій, д-р Юліян Колтун від Філядельфійського відділу товариства, а інж. Андрій Гарасовський від чікаґського відділу.

Відбулася ширша дискусія над станом братств, їх проблемами і труднощами. Стверджено, що деякі наші священики не мають правильної уяви про ролю і характер праці братств, як прицерковних організацій, знов же деякі миряни мають односторонню опінію, мовляв, братства це виключно «сакристійні» прислужащі і церковні помічники. Вказано на потребу свідомих священиків поцікавитися вже діючими братствами, тим більше, що устав нашої Помісної Церкви передбачає творення братств і сестрицтв. Дискутанти пригадали (ред. Роман Данилевич) про те, що Слуга Божий Андрей Шептицький вже сімдесять років тому написав два послання про церковні братства і поручав їх організування священикам і мирянам.

В дальшому ході нарад прийнято статут крайового союзу братств і сестрицтв, а також вибрано першу крайову старшину (управу) Союзу. До старшини увійшли: д-р Василь Маркусь — голова, Орися Гарасовська — містоголова і організаторка сестрицтв, Мирон Панчук — секретар і зв’язковий до братств молоді, д-р Ярослав Кривяк — скарбник і д-р Володимир Пушкар — організатор братств. До провірної Комісії вибрано ред. Василя Качмаря, д-р Стефанію Бережницьку і ред. Романа Данилевича. В склад суду чести ввійшли д-р Володимир Процюк, інж. Євген Фаріон та інж. Йосиф Труш.

На закінчення з’їзду, що відбувався саме в празник свв. Мучеників Бориса і Гліба, в храмі відправлено Соборний Молебень, а проповідь з цієї нагоди виголосив о. д-р Іван Дацко з Риму. Члени Братства Молоді свв. Бориса і Гліба стояли в церкві зі своєю хоругвою. Також деякі інші братства і сестрицтва виступали зі своїми хоругвами.

Після Молебня місцеве сестрицтво св. Анни запросило учасників з’їзду та гостей на зустріч-прийняття з нагоди Братського Дня молодечого Братства свв. Бориса і Гліба. Вечір відкрив Іляріон Мазепа, головний радний парафії св. Архистратига Михаїла в Філядельфії, а програмою керував голова братського союзу В. Маркусь. Насамперед відзначено многолітством Братство свв. Бориса і Гліба та ім’янинників. Виявилося, що це був день народження настоятеля Свято-Михайлівської парафії і йому також відспівано многолітство. Від молоді промовляли: голова Братства в Чікаґо Мирон Панчук і голова Братства Молоді в Філядельфії Ліда Райтарівська. З теплим словом привіту виступив отець настоятель православного храму, протоєрей Михайло Борисенко, підкреслюючи близькість долі та єдність обидвох наших віровизнань Української Церкви. З короткими словами виступили ще о. крилош. М. Бутринський, д-р О. Фаріон та В. Пушкар з подякою від господарів.

Хор «Прометей» з Чікаґо виконав дві пісні, а місцева артистка сцени Іванна Язичинська дотепно прочитала фейлетон-гумореску на актуальні теми. На закінчення В. Авраменко в асисті п. Кулинича висвітлив фільм про перші відвідини Патріярха Йосифа в Північній Америці в 1968 р. Багатий на програму вечір закінчився в наскрізь приязній і піднесеній атмосфері.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>