Св. Софія – релігійне товариство українців-католиків, США. Заява

На численні запити зі сторони мирян УКЦ у справі структури Товариства Св. Софія подаємо наступне вияснення:

Кожне Товариство Св. Софія є окремою неприбутковою корпорацією і підлягає законам країн, на територіях яких воно сповняє свою діяльність. Корпорації Св. Софія діють у таких країнах: Італія, СІЛА, Англія, Бельгія, Канада.

І. Св. Софія — Італія

 1. Згідно з конкордатом з 1929 р. між Апостольським Престолом й Італією, всі релігійні (мирянські, нецерковні) корпорації в Італії мусять бути потверджені котримсь із римських центральних церковних урядів.
 2. На прохання бл.п. Блаженнішого Патріярха Йосифа, Генеральний Вікарій Папи на Рим, Кардинал А. Дель’Аква, за згодою Державного Секретаріяту Ватикану, створив декретом з З листопада 1970 р. «Релігійну Асоціяцію Свята Софія для Українців-Католиків».
 3. Як юридична особа (Енте Морале — корпорація), «Св. Софія» була правно оформлена нотаріяльним актом 28 грудня 1970 p., а 12 вересня 1972 р. визнана окремим декретом Президента Італійської Республіки.
 4. Св. Софія у Римі є правним власником:

а) Манастиря оо. Студитів — «Студіон» в Кастельґандольфо над Альбанським озером;

б) Українського Католицького Університету і Собору Св. Софії при Вія Боччеа, 478 у Римі;

в) Найстаршої української церкви поза межами українських земель, Храму свв. мучеників Сергія і Вакха і Жировицької Богоматері (дар Апостольського Престолу в 1640-х роках) і будинку при П’яцца Мадонна дей Монті 3, де був осідок прокураторів митрополитів Києво-Галицької Митрополії. Під цю пору в цьому будинку містяться парафіяльний уряд, музей і гостинниця для українців-паломників.

 1. Св. Софія у Римі діє згідно зі своїм статутом під охороною законів, що відносяться до того роду корпорацій. Її існування є запевнене цими законами.
 2. Бл.п. Блаженніший Патріярх Йосиф, як основник Товариства, був його головою як особа, а не з рамени свого уряду в Церкві.
 3. Коли б члени корпорації Св. Софія з власної волі або з наказу якоїсь світської влади суттєво змінили ціль корпорації, тоді всі добра корпорації переходять під адміністрацію дібр Апостольського Престолу, одначе ними завжди і виключно мають користуватися українці-католики.
 4. Після відходу у вічність їх Святости Патріярха Йосифа, голови корпорації Св. Софія, справи корпорації провадить о. д-р Іван Хома, якому найвищий трибунал Ватикану в присутності нотаря і Блаженнішого Патріярха Мирослава-Івана, передав усі права та уповноваження до часу скликання наступних Загальних Зборів Корпорації.

ІІ. Товариство Св. Софія в США

 1. Корпорація Св. Софія була основана на бажання бл.п. Патріярха Йосифа дня 16-го січня 1974 р. та правно оформлена на основі^законів про неприбуткові корпорації в стейті Нью-Йорк, дня 23 квітня 1974 p., потверджена 29-го квітня 1974 р. і реєстрована у стейті Пенсильванія 3-го червня 1974 p., а в Дистрикті Колюмбія9-го грудня 1974 р.
 2. Корпорація діє згідно з бажанням і вказівками свойого основника і першого голови бл.п. Патріярха Йосифа та продовжуватиме свою працю у світлі його Заповіту.
 3. На місце Патріярха Йосифа, головою Товариства Св. Софія у США вибрано на річних Загальних Зборах, 5-го травня 1985 року, о. д-ра Івана Хому.

У світлі вище поданих фактів заявляємо, що всякі інші твердження про стан та працю корпорацій Свята Софія, висловлених в деяких газетах, як і усно у формі поголосок, є фальшиві й безпідставні.

Існування і праця патріярших надбань й інституцій та їх дальший розвиток залежатиме у великій мірі від нас усіх, нашої жертвенности і співпраці.

Д-р Романа Навроцька,
заст. голови Тов. «Св. Софія», США

проф. Леонід Рудницький, секретар

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Свіжий номер

2 (477) 2020 2-2020-internet-web