Світовий Конгрес вільних українців і вільний мирянський рух

В ряді учасників напору на Патріярхальне Т-во, поруч Координаційних Комітетів, Церковної Комісії УККА, та політичних груп, знаходився також СКВУ – найвища установа української діяспори. Неґуючи посилену активність нашого Т-ва на своїй Церковній Комісії СКВУ через декілька років старався полагоджувати церковні і мирянські справи, як це було голошено у пресі, «на найвищому щаблі…» Практично СКВУ рахував себе мирянською організацією католицьких вірних забуваючи про свій загально-громадський і політичний, але не мирянський характер. Але у практичній роботі СКВУ не було видно. Коли миряни витворювали сильний натиск на владик щоб довести до Синоду, СКВУ робив низькопоклонні заяви владикам і тим утруднював змагання мирянам. Коли ж прийшло до рішучих заходів і демонстрацій – СКВУ замовк. Щоб вести дальше свою угодовську політику, або щоб стати по стороні активних мирян – не було відваги.

Не покидаючи інтенції стати у проводі мирян СКВУ вислав весною минулого року свою делегацію, /І. Білинського, М. Стахова, Й. Лисогора і Б. Гнатюка/, до Верховного Архиєпископа. Там відбулася невдала остання спроба СКВУ прийти до керми мирянами згори, через намову й напір на Верховного Архиєпископа. Відбулася там небажана зустріч делегації СКВУ з делегацією Патріярхального Т-ва, під час якої виявилося, що панове зі СКВУ дозволили собі орудувати не перевіреними і не доказаними закидами проти членів нашого Т-ва, ненавистю до деяких політичних середовищ, /мирянська компетенція!/, та прямими доносами на декого. Згідно з нашими відомостями про цю активність СКВУ один член Делегації поводився під час зустрічі, в присутності Верховного Архиєпископа, ароґантсько. Виходячи він навіть не попращався з Верховним Архиєпископом. Зарепрезентувавши високу культуру, яка панує на вершинах громадської і політичної репрезентації української діяспори, у своїх друкованих енунціяціях СКВУ говорив про те, що його делегація обговорювала положення нашої церкви в Україні з Верховним Архиєпископом. Від тоді його інтерес до церкви і мирян, видно, припинився. Діяльність Церковної Комісії СКВУ на вершинах припинено, але за те урухомлено сили у Чікаґо. З цією самою ціллю.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>