Третій помісний собор УАПЦ

28-29 травня 1997 року в Києві пройшов Третій Помісний Собор Української Автокефальної Православної Церкви. Попередні два Собори проходили 5-6 червня 1990 року та 7 вересня 1993 року. Очолив Собор Святіший Патріярх Димитрій. 374 делегати репрезентували 9 єпархій: Київську (16), Дніпропетровсько-Запорізьку (13), Харківсько-Полтавську (19), Черкаську (15), Хмельницьку (17), Таврійську (5), Львівську (164), Тернопільську (30), Івано-Франківську (95). У Соборі брали участь митрополит Галицький Андрій, архиєпископ Тернопільський Методій, єпископ Харківський і Полтавський Ігор, єпископ Львівський Макарій. Були присутні спостерігачі від УПЦ-КП, УПЦ-МП, УГКЦ, гості з Істинно-Православної Церкви з Росії, голови КУН, ХДПУ, представники інших політичних і громадських організацій.

Помісний Собор прийняв зміни і доповнення до Статуту УАПЦ, за якими скасовується Синод як вищий керівний орган УАПЦ, вищим органом виконавчої влади в УАПЦ стає Патріярша Рада, відновлюється давній український звичай вибору кандидата до єпископського служіння на єпархіальному соборі. Особлива увага приділена налагодженню системи церковної освіти від передшкілля до вищих духовних шкіл, ролі мирян у суспільному служінні Церкви.

Схвалено «Положення про церковний суд» та зразковий єпархіальний статут.

Собор здійснив канонізацію святих новомучеників землі Української — мучеників і сповідників Христової віри, загиблих в Україні від безбожницької влади протягом 1917-1991 років. За день їхньої пам’яти визнано 14 (27 н. с.) листопада — день, у який 1937 р. було розстріляно митрополита Василя Липківського.

Обрано склад вищих статутових органів УАПЦ

Патріяршої Ради, Патріяршої Ревізійної Комісії, Патріяршого Суду. У відповідь на звернення єпархіальних делегацій прийнято звернення до Вселенського Патріярха і Президента України про відкриття в Київі храму-подвір’я Вселенського Патріярхату, про передачу Скита Манявського манастирю УАПЦ та Свято-Миколаївської церкви м. Київа громаді УАПЦ. Собор підтвердив рішення про виведення поза штат УАПЦ владик Петра Петруся і Михаїла Дуткевича. Керуючого справами Патріярхії УАПЦ єпископа Ігоря Ісіченка Собор ухвалив піднести до ступіню архиєпископа.