Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Цінна документація українського католицького Руху мирян за останніх 60 років

В 1991 р. появилася довго приготовувана і пропам’ятна книга «Українська Молодь Христові, документальний збірник, 1933-1988». Завдячуємо появу цієї книги (464 стор.) праці невеликого гурту колишніх активістів свята «Українська Молодь Христові» (УМХ) у Львові 1933 р, та католицькій організації «Орлів» на чолі з д-ром Миколою Грушкевичем. До редакційної колегії входили Роман Данилевич, д-р Василь Лев, д-р Богдан Лончина і д-р Ярослав Крив’як. Три перші вже не дочекалися побачити вислід своєї праці, бо відійшли від нас на протязі останніх сімох років. Книга появилася в серії Українського Католицького Університету в Римі як видання української католицької епархії священномученика Йосафата в Пармі, США. Владика Роберт Москаль написав коротку передмову, а вступне слово — редактор праці М. Грушукевич. Саме із цього слова довідуємося, що ще в 1958 р. виникла ініціятива видати таку книгу в 25-ліття львівського свята.

Традицію УМХ на еміграції підтримували Владика Іван Бучко і мирянські кола біля нього, як також деякі заокеанські єпископи. В 1958 р. оформився гурт десятьох священиків і світських діячів організації «Орли» та ініціяторів УМХ, які вже виразно заговорили про плян такого видання. Згодом дав повну свою підтримку цій справі Блаженніший Патріярх Йосиф Сліпий.

В міжчасі в діяспорі почався рух відновлення традиції УМХ і, починаючи з 1983 p., в багатьох осередках та єпархіях відбувалися студійні дні та релігійні маніфестації в діяспорі під тим гаслом. В 1990 р. відбувся такий з’їзд у Львові, і тоді там постала постійна організація під назвою «Українська Молодь Христові». Ці маніфестації продовжувалися і в Ювілейному році Хрещення Руси-України.

Все це відбито в книзі документами, передруками з тогочасної преси, інформаціями та спогадами учасників. Репродуковані численні фотографії прекрасно ілюструють ці події і маніфестації в 11 розділах книги. Подаємо їх загальний зміст:

В першому і другому розділах подано документи організованого католицького життя в галицькій церковній провінції, в рямках якого формувалася ідея УМХ, статут Католицької Акції та правильники її інститутів, а далі звернення, інструкції і правильники щодо переведення місцевих свят УМХ та центрального у Львові. Третій розділ цікавий з політичного боку, бо кидає світло на ставлення націоналістичної організації до свята УМХ. Опубліковані документи багато чого вияснюють, зокрема протистояння ОУН спробам Церкви організувати молодь під своїм впливом. Відлуння полеміки довкола цієї теми подибуємо і в десятому розділі, де ще раз виринула полеміка на еміграції про ролю УМХ, як цю маніфестацію бачили католицькі та кола націоналістичної молоді.

Багатий на інформації четвертий розділ, присвячений самому переведенню свята, відгукам у тогочасній пресі, українській, польській, та спогадам учасників. З ним пов’язаний і п’ятий розділ з документами — архипастирськими посланнями греко-католицької ієрархії про голод на Україні. Ця документація в збірнику дуже виправдана, бо УМХ мало на меті звернути увагу та запротестувати перед світом у зв’язку із штучним голодомором на Україні в 1933 р.

Шостий і сьомий розділи присвячені Католицькій Асоціації української молоді «Орли» та її пресовому органові «Українське юнацтво».

Цікаві інформації подано у матеріялах восьмого розділу під назвою «Братні організації», розуміється, української католицької молоді. Тут, цілком слушно, найбільше місця присвячено Лізі Української Католицької Молоді в Америці та Українському Католицькому Юнацтву в Канаді. Шкода, що стаття про студентську «Обнову» на еміграції по війні досить є скромна за змістом, за винятком окремої статті про один осередок «Обнови», а саме в Інсбруку, Австрія. А такі осередки,як Мюнхен, Лювен, Мадрід, Лондон, згодом в Америці, Канаді та Австралії заслуговували б на їх детальніше потрактування, тим більше, що вони вже не існують і тому є потреба зафіксування для майбутніх поколінь їх досвіду та минулого.

Окремим розділом згадано, як відбувся ювілей 950-річчя хрещення України, а в десятому і одинадцятому подано обширний матеріял про пізніші святкування УМХ у різних країнах діаспори.

Закінчується книга «пом’яником» — довідником 51 біографії духовних і світських католицьких, вже покійних, діячів, причасних до УМХ і споріднених організацій, поіменним індексом та резюме розділів англійською мовою.

Книга «Українська Молодь Христові» є важливим причинком до релігійної історії Західньої України, а частково і діаспори. Дуже добре, що появляються подібні праці про різні наші віроісповідання та їх організації. Такі джерела стануть дуже корисними при опрацюванні не лише історії окремих регіонів України, але й діаспори. Чи діждеться патріархальний рух у 30-ліття свого існування подібної публікації?

Василь Маркусь

Поділитися: