Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

У Вінніпезі постало Товариство підтримки Патірярхату

5 березня 1977 р. у Вінніпезі постало на індивідуальній базі Товариство Підтримки Патріярхату Помісної УКЦеркви, яке очолив Осип Паньків, а до управи увійшли: Борис Шепертицький, Василь Захарчук, Степан Каралаш, Михайло Хар, Ірина Кашинська, Микола Оброца, Микола Савка і Михайло Мулик. Контрольна комісія — Мирослав Орищук, Михайло Деделюк й Іван Мендела. Слід при цьому відмітити, що на терені Вінніпегу існує Крайова Рада Українських Організацій за Патріярхат Помісної УКЦеркви, яку очолює д-р Михайло Марунчак, то все ж таки виявилась конечність створити на базі індивідуального членства Т-во Підтримки Патріярхату. Новостворене Товариство, згідно з повідомленнями не є конкуренційним до Ради Українських Організацій за Патріярхат, але буде тісно співпрацювати.

Знаючи ситуацію на терені Вінніпезької Архиєпархії, де митрополит Максим Германюк не діє в інтересі закріплення існуючого патріярхату Помісної УКЦеркви потреба створення такого Товариства вже від давна була конечною. Дехто думав, що в Канаді наші владики є кращими і піддержують повністю патріярхат. Нажаль, так воно не є, деякі з владик тільки краще уміли себе маскувати. Тут можна назвати митр. Максима Германюка. Новостворене Товариство поставило собі за мету в першу чергу закріплювати існуючий патріярхат Помісної УКЦеркви. Це під сучасну пору дуже важливо.

Відомо, що у Вінніпезькій Архиєпархії поширюється харизматичний рух, що ще в 1965 році в Александер Готелі мав свою нараду, у якій брали участь наші священики. Католицький тижневик «Поступ» за 20 лютого ц. р. в англійській частині подав інформації в яких парафіях вже такий харизматичний рух існує. Одним з головних ініціяторів харизматичного руху є о. Я. Рудачек, що у свій час пропонував щоби з назви Українська Католицька Церква у Канаді викинути слово «українська», а прийняти назву Католицька Церква Візантійського Обряду у Канаді. До речі, о. Я. Рудачек вже від довшого часу бере участь у римо-католицьких харизматичних рухах, але поруч того є противником патріярхату Помісної УКЦеркви.

Згадаймо тут також виступи о. Юрія Сполітикевича з Томсону — Канада з його «відкритими листами» та «газетками», в яких вдаряється по заслужених владиках: єп. Нілеві, єп. Ізидорові, єп. Іванові й інших. Після очорнення владик прийшли на чергу священики: о. крилошанин С. Іжик, о. митрат Р. Добрянський, о. д-р С. Семчук й інші. Поруч з тим також поширюється низькопробну писанину Т. Данилова.

Звичайно, що перед новопосталим Товариством Підтримка Патріярхату Помісної УКЦеркви є багато праці. Сподіємось, що за прикладом мирян у Вінніпезі підуть миряни й в інших містах Канади. Ось відомо, що Торонтонська Єпархія зачисляється до патріярших. Це гарно й похвально, зокрема в наш критичний час на церковному відтинку. Але рівночасно важко є зрозуміти, що в патріяршій єпархії в деяких парафіях не поминається Отця Йосифа Патріярхом, ба що більше, навіть не Верховним Архиєпископом тільки кардиналом. Цікаво було б знати, чи про це відомо Владиці Ізидорові Борецькому у Торонті? На такі й подібні питання у нашій Церкві Товариство Підтримки Патріярхату могло б мати позитивний вплив.

Основуючі Збори Товариства Підтримки Патріярхату відкрив молитвою та коротким словом голова Крайової Ради Українських Організацій за Патріярхат Михайло Марунчак. Зборами керувала президія у складі мґр. Петро Салиґа — голова, Ірина Кашинська і Борис Шепертицький — секретарі. Верифакаційна комісія подала, що понад 130 осіб підписали заяву вступу до Товариства. Новопосталому Товариству Підтримки Патріярхату Помісної УКЦеркви та її Управі бажаємо багато успіхів у праці.

Поділитися: