Українське Крайове патріархальне об’єднання мирян Помісної Української Католицької Церкви Відділ Едінбург

23.4.1986 р.

СЛАВА ІСУСУ ХРИСТУ!

До Редакції журналу «Патріярхат» в Нью-Йорку

Хвальна Редакціє!

В залученні пересилаю Вам звернення про положення Помісної Української Католицької Церкви в Едінбурзі — Шотландія з підписами представників українських установ в Едінбурзі, яке ми переслали до Блаженнішого Патріярха Мирослава Любачівського і до архиєпископа Мирослава Марусина. Також пересилаю Вам супровідний лист, який переслано із зверненням до архиєпископа М. Марусина. З тих звернень і супровідного листа Ви дізнаєтеся про «душпастирську діяльність українського священика».

Одночасно звертаюся до вас із проханням. Якщо вважаєте це доцільним, то прошу Вас помістити ці звернення в журналі «Патріярхат», щоб наше громадянство довідалося дещо про священика о. С. Шимкіна, який проявляє тепер свою «діяльність» в Едінбурзі. І так за оборону наших релігійних традицій та Українського Патріярхату цей священик закликає брітійську поліцію до нашої церкви, щоб арештувала наших мирян і позиває їх до суду, але одну судову справу проти 15 наших мирян 16 квітня ц.р. він програв і цим мирянам дозволено приходити до нашої церкви на Богослуження. І такого ми маємо тепер «душпастиря» в нашій церкві в Едінбурзі — Шотландія.

Здоровлю Вас щиро та остаюсь з висловами правдивої пошани до Вас,

За Управу Відділу УПКО: Е. Стешин (секретар)

 * * *

 Едінбург, 15.4.1986 р.

СЛАВА ІСУСУ ХРИСТУ!

Їх Блаженство
Мирослав-Іван Любачівський
Патріярх і Кардинал Рим, Італія

Ваше Блаженство!

Як Вам відомо, вже понад 10 років, як заіснували жахливі й неприємні часи в нашій Помісній Українській Католицькій Церкві на терені Великої Брітанії. Миряни Помісної Української Католицької «Церкви на півночі в Шотландії так не відчували тої сумної церковної дійсности, як наші миряни в Англії, можливо з тої причини, що була далека віддаль між єп. А. Горняком і нашими мирянами в Шотландії, а також прихильник українців, їх Еміненція Кардинал Ґордон Грей, мав деякий вплив на єп. А. Горняка. Рівнож тут, в Шотландії, виконував душпастирські обов’язки священик дещо старшого віку і був трохи поміркованим до наших мирян і патріярхату Помісної Української Католицької Церкви, але після смерти Блаженнішого Патріярха Йосифа він почав гірше ставитися до наших мирян.

Одночасно повідомляємо Вас, що перед різдвяними святами тут, в Шотландії, відбулись зміни. Єп. А. Горняк замінив о. А. Кузьму, ЧСВВ, а на його місце призначив молодого священика Стефана Шимкіна, і почалася не духовна наука, а жахливі часи наших мирянта обвинувачення їх. Він називає наших людей націоналістами-братовбивцями, горлорізами, такими, що мають кров на своїх руках і т.п.

Одної неділі цього року миряни прийшли до нашої церкви в Едінбурзі помолитися, а цей священик присвячує цю Службу Божу якійсь Марії та її родині і сказав, що буде відправляти Панахиду за цю Марію, яку 40 років тому замордували бандерівці. Ми, миряни Помісної Української Католицької Церкви, стаючи в обороні наших традицій в церкві під час Служби Божої, то він це все забороняє нам, коли ми стоїмо, то він обертається і кричить, щоб ми ставали на коліна. Коли ми після Служби Божої співаємо «Молитву за Патріярха», то він забороняє нам співати, коли ми збираємо на Патріярший Фонд коло церкви, то він післав поліцію, щоб заборонила нам переводити цю збірку. Однак, за порадою урядових чинників ми отримали дозвіл від Міської Ради на збірку Патріярхального Фонду в неділю коло церкви. І так з вище згаданих причин цей священик замкнув церкву в неділю та відправляв Богослуження в суботу. В неділю 23 березня ц.р. ми прибули до церкви на Богослуження. Наша церква в Едінбурзі була зачинена, а цей священик приїхав автом та сказав, щоб ми йшли до латинської церкви. В неділю 30 березня ц.р. наша церква вже була відчинена, але цей священик, приїхавши до церкви з півгодинним спізненням, почав нову акцію, бо відчитав прізвища 10-ох мирян, які повинні вийти з церкви. Одначе, наші миряни не хотіли вийти із своєї церкви. Тоді він зарядив відправу Богослуження в захристії. Але неділя 6 квітня 1986 року стала найбільшим соромом для цього священика, бо він, ставши при дверях церкви, забороняв нашим людям входити до церкви, але коли ці миряни таки ввійшли до церкви, то він закликав брітійську поліцію та вказував поліціянтам на наших мирян, яких треба забрати з церкви, і ці миряни на наказ українського священика були кілька годин заарештовані брітійською поліцією, а опісля їх звільнили.

9 квітня ц.р. четверо наших мирян були на судовому процесі, і вони заявили, що є невинними, і наступне судове переслухування призначено для них на 4 липня ц.р.

Крім того, на наказ того священика притягнено до судової відповідальности 15 наших мирян, котрі будуть на судовому переслухуванні 16 квітня ц.р. В залученні пересилаємо Акт обвинувачення проти цих мирян.

Ми, залишаючи нашу батьківщину — Україну в молодому віці, мали сильну віру у своїх серцях та любов до своєї рідної Церкви, яку передали нам наші родичі, і ми побудували наші церкви на чужині у вільному світі.

А тепер забороняють нам молитися а наших церквах. Ми, представники мирян Помісної Української Католицької Церкви в Шотландії, звертаємося до Вас, Блаженніший Патріярше, з проханням. Просимо Вас про церковно-релігійну допомогу, бо тут, у Великій Брітанії, є потреба мати іншого єпископа, а також в Шотландії ми хочемо мати іншого священика, котрий дав би нашим мирянам релігійну науку й опіку та щоб в згоді й любові ми підготовлялися до ювілейного відзначення 1000-річчя хрещення України.

Правдивість всіх цих наведених фактів потверджуємо нашими власноручними підписами — голів наших українських установ на терені Едінбурґу — Шотландія.

Остаємось із висловами глибокої синівської пошани,

О. Демянчук (Голова Відділу СУБ), І. Головецький (Голова Відділу УКПО), Е. Стешин (Голова Відділу ОБВУ), А. Стешин (Голова Гуртка ОУЖ), С. Берчук (Голова Осередку СУМ), П. Дем’янчук (Почесний Голова Відділу СУБ), І. Берчук (Голова. Округи СУМ в Шотландії), Е. Стешин (Секретар УКПО в Шотландії), О. Демянчук (Голова Округи ОБВУ в Шотландії і Північній Англії).

Свіжий номер

5 (492) 2022 OBKLADYNKA_sajt