Українці південної Австралії врочисто відкрили 90-річчя народження Патріярха Йосифа*

Дні, від 17 до 21 березня ц.р., ввійдуть в історію Української Католицької Церкви та українського громадянства в Аделяїді як Патріярші Дні.

Торжественне відзначення 90-річчя народження Блаженнішого Патріярха і Кардинала Йосифа розпочато в середу, 17 березня соборним молебнем до Матері Божої в наміренні Блаженнішого Патрярха, в церкві св. Володимира і Ольги на Вудвіл. Молебні відслужили: Парох Аделяїди всеч. о. мітрат Ігор Шпитковський, всеч. о. В.Волочій з участю всесв. о. мітрата Юрія Зелінського (УПЦА) голови Душпастирського Комітету українських Парафій Південної Австралії.

Після Молебня о. мітр. І. Шпитковський відкрив в церковній залі багату виставку із життя та діяльности Блаженнішого Патріярха Йосифа на волі. Цей перший день святочного відзначення 90-ліття Блаженнішого Патріярха закінчено зустріччю чисельних мирян.

Виставка була відкрита щодня до 21 березня, і її відвідало понад 700 осіб, оглянула її також зорганізована сумівська молодь.

Виставка була дбайливо зорганізована, проглядна, хоч мала багато експонатів. Діяльність Блаженнішого Патріярха на волі була представлена фотосвітлинами, виданнями Українського Католицького Університету а зокрема науково-теологічними творами ювілята. Окреме місце мав куток народнього мистецтва, де глядачів захоплювала наша вишивка, зокрема церковного устаткування. Це заслуга Архибратства Неуст. Помочі Преч. Діви Марії під головуванням достойної сеньйорки п-і Ваврик. Вишитий фелон (кропітка праця п-і Середи) пишався своєю красою.

Виставка вдало зображувала всю велич молитви і жертвенної праці Блаженнішого Патріярха для добра своєї Церкви і народу.

В суботу, 20 березня, о год 7:30 вечора в залі при церкві Покрова Пресв. Богородиці на Вейвіл, відбувся святочний бенкет в честь Блаженнішого Патріярха Йосифа.

Молитвою «Отче наш» відкрив бенкет парох Аделяїди о. мітрат І. Шпитковський. Програмою бенкету провадив голова Церковного Братства Т. Пасічинський. Під час бенкету привіт для Блаженнішого Патріярха виголосив о. мітрат Ю. Зелінський (УПЦА), а гість з Мельборну — ред. Ю. Венгльовський розповів присутнім про святкування 90-ліття Блаженнішого Патріярха в Римі та такі врочисті відзначення в різних країнах нашого поселення, згадавши також про привіти для Найдостойнішого Ювілята з України та з далекого Сибіру від засланців. Своє слово закінчив тостом в честь Патріярха, а присутні проспівали спонтанно «Многії Літа». Заключне слово мав о. І. Шпитковський. Молитвою за Патріярха закінчено цей радісний святочний бенкет. Понад 260 присутніх, з головою УГПА Полатайком, преп. сестрами ЧСВВ та представниками суспільно-громадських і молодечих організацій — у думках і почуваннях були з неприсутнім Ісповідником-Патріярхом і на хвилях етеру слали Дорогому Ювілятові найщиріші вітання в пошані й любові.

Багатий бенкет приготовило сестрицтво і своєю жертвенною і кропіткою працею заслужило собі на вдячність і подяку, яку в імені присутніх висловив отець парох.

Наступного дня в неділю, 21-го в обох церквах (на Вудвіл і Вейвіл) були відправлені благодарні св. Літургії, а миряни пишалися ювілейними відзнаками Блаженнішого Патріярха — випуску УПСО.

В церкві на Вудвіл св. Літургію служив всеч. о. В. Волочій, на Вейвіл, о год. 10:30 ранку (вже другу з черги) служив о. мітрат І. Шпитковський. Гарно співав церковний хор під дириґентурою Б. Жолкевича. Зворушливу проповідь-спомин із часів теологічних студій у Львові, під проводом о. ректора Й. Сліпого, сказав о. І. Шпитковський. Після св. Літургії хор гарно проспівав Молитву за Патріярха.

Того ж дня, від год 2:30 п. пол. українська радіопрограма при УГПА (керівник інж. С. Григорців) була цілком присвячена Блаженнішому Патріярхові Йосифові. Диктор — всеч. о. Волочій прекрасно охопив тернистий життєвий шлях безкомпромісового оборонця за права Церкви і народу у всіх періодах. Текст доповіді був переплетений релігійними піснями у виконанні добрих хорів із США, Канади і Европи.

Увечері того ж дня о 7:30 год. відбувся в залі Народного Дому святочний концерт під гаслом «У поклоні Блаженнішому Патріярхові».

Програму концерту відкрив парафіяльний хор під дириґентурою Б. Жолкевича молитвою «Отче наш» і піснею із св. Літургії «Ми херувимів» з чудовим сольом Андрія Теплого.

Вступне слово в українській і англійській мовах мав д-р Р. Новосільський.

Хор УГПА «Гомін» під дириґентурою Й. Кліша виконав пісні: «Ой, зійшла зоря» М. Леонтовича і «Владико неба і землі» — Гулака-Артемовського. Сильне враження викликали сольоспіви А. Теплого, Іванни Будас і Роми Нестор. Юначки О. СУМ виконали ритмічний монтаж п-і Е. Андрухович «Боже, великий, єдиний», а квартет пластунок, під проводом X. Ярової з ґітарою, проспівав пісню «Виростеш ти, сину» слова В.Симоненка, муз. А. Пашкевича.

Святкову промову виголосив редактор часопису «Церква і життя» Юрій Венгльовський, з великою любов’ю і пошаною до Ювілята він насвітлив постать великого сина Галицької землі, як синтезу минулого і теперішнього нашої Церкви і народу, насвітлюючи рівночасно, на тлі Духового Велетня,— нашої доби дію духових карликів сучасности. Гарну несподіванку присутнім зробив молодечий церковний хор під дириґентурою сестри Кикилії ЧСВВ, виконавши пісню «Царю Небесний». Добре випала також деклямація на тлі хору П. Слободяна і Ю. Полішка «Глава і Патріярх» Е. Крименка.

Програму концерту закінчив заключним словом В. Волочій – голова Ділового Комітету. Молитвою за Патріярха закінчено святочний концерт в пошану великого сина українського народу і рівночасно Патріярші дні в Аделяїді.

На концерті було понад 400 присутніх, між ними всі представники українських організацій та установ Аделяїди та поважне число православних братів.

Підготовкою всіх святкувань займався Діловий Комітет, до якого входили, крім о. мітрата Шпитковського і о. Волочія, представники церковно-релігійних і суспільно-громадських організацій в Аделяїді.

Зорич

Свіжий номер

2 (477) 2020 2-2020-internet-web