Українцям у Брітанії загрожує схизма

Єпископ оскаржує Кардинала в підігріванні ворохобників проти Апостольської Столиці

Українській Католицькій Церкві у Брітанії грозить схизма, якщо Кардинал Йосиф Сліпий, львівський архиєпископ в екзилі, не порадить своїм прихильникам підпорядкуватися папі — згідно з твердженням єп. Августина Горняка, голови церкви у Брітанії.

У пастирському листі до українців у Брітанії єп. Горняк зробив сильний заклик до тих, що відкинули його зверхність, повернутися до єдности і звернувся до Кардинала Сліпого за підтримкою, поки ще не запізно.

Цей конфлікт постав на базі руху, щоб Кардинала Сліпого проголосити патріярхом українського обряду. Кардинал сам вживає цей титул уже кілька років. В Англії його прихильники відмовляються від юрисдикції усіх, хто не солідаризується з цим домаганням, яке було відхилене кількома папами. Понад десять років відбувались сильні суперечки в українських церквах у Брітанії, і в одному випадку єп. Горняк сам зазнав побиття від своїх опонентів. Виглядало, що цей розкол був на шляху залагодження в часі, коли українські владики з усього світу зібралися на Надзвичайному Синоді, скликаному Папою Іваном Павлом II. Але рік після цього випадку продовжувався двоподіл в Брітанії, і лише двоє єпископів у діяспорі визнають домагання Кардинала Сліпого.

Справу ускладнює ще й те, що Кардинал Сліпий є героєм для багатьох українців-католиків, відсидівши 18 років у радянській каторзі перед виходом на чужину. Він матиме 90 років в наступному місяці, і Ватикан не хоче зробити нічого, що може виглядати, як дальше переслідування мученика.

Двоє українських священиків, які є суспендовані, працюють увесь час у Брітанії, заохочуючи мирян підтримувати сторону Сліпого, діючи через українські культурні центри. В час Різдва їх доповнює троє інших священиків, які протистоять поставі Ватикану в патріярхальній справі. Цього тижня єп. Горняк висловив побоювання, що ця праця душпастирів спричинює заворушення між мирянами, бо деякі серед них заохочувані до вияву ненависти супроти нього і лояльних до нього священиків. В міжчасі збунтовані священики уділяють тайни супружжя, які с формально неважними, тому, що вони, згідно з канонічним правом, суспендовані.

Єпископ, що є Апостольським Екзархом для українців на цілу Брітанію, сказав, Що двоподілом охоплені можуть начисляти понад половину українців католицького віровизнання, хоч деякі можуть діяти під впливом страху перед зневагами та остракізмами.

Єп. Горняк був засмучений тим, що у випадку скорої смерти Кардинала Сліпого він залишить за собою де факто схизму, яку не буде легко загоїти.

В останньому випуску «Церковних вістей» Апостольського Екзархату появилась довша стаття, в якій було з’ясовано суть розколу для потреб молодших членів церкви. Було сказано — «Змовницькі елементи в Англії не тільки покинули церкву, але навіть намагалися посягнути на її майно. В тій раніше незнаній акції вони керуються партійною лінією. Ця партійна лінія бере свій початок від так зв. революційних націоналістів, які виникли в Україні та в 50 роках просочилися в українську еміграцію в Англії і в діяспорі. Нещодавно вони опанували Український Конгресовий Комітет в США.

Відколи Кардинал Сліпий розпочав брататися з тією політичною групою, керованою Ярославом Стецьком, техніка екстремістичної політики увійшла у сферу життя Церкви.

«Церковні вісті» заявляють, що Кардинал Сліпий посилає гроші змовникам. На протязі минулих п’яти років відколена група затримала при собі церковне майно. Двоє наших душпастирів у Ландкашірі піддалися тискові, ставши закладниками, їхня діяльність керована групою відколенців.