Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

В Едмонтоні відбувся концерт на пошану Блаженнішого Патріярха Йосифа

Неділя, 7-го жовтня 1979, була особливішим днем в житті української католицької громади Едмонтону. Вірні Української Католицької Церкви, в тому дні, віддавали шану свому Духовому Батькові, Ісповідникові Віри, Блаженнішому Патріярхові, Кардиналові Йосифові, відмічуючи світлі роковини сорокаліття архиєпископської хіротонії, великим концертом, в Домі Української Молоді при 9615 — 153 Авеню. В концерті взяли участь кращі мистецькі одиниці Едмонтону.

Точно в 3 год. пополудні відкрилась сцена. На задній занавісі виднів великий портрет Найдостойнішого Ювілята, а золоті цифри 1939-1979, з відповідною орнаментикою, якраз і символізували ці великі роковини. Оформленням сцени занявся п. Яр. Шуманський. СУМ-івський хор «Верховина», молитвою «Отче наш» Миколи Леонтовича започаткував концерт. Присутні вислухали спів-молитву стоячи. Коли закрилась сцена, голова Ради Українських Громадських Організації за Патріярхат Помісної УКЦеркви І. Хома, стараннями якої цей концерт був зорганізований, попросив до слова відкриття, преосв. Владику Кир Ніля. Владика, який саме вернувся з Риму, де брав участь в нарадах Епископського Синоду та в ювілейних святкуваннях, подав деякі вияснення в справі номінації на митрополичий престіл Філядельфії о. Мир. Любачівського та дав благословення на ювілейний концерт.

Черговою точкою програми був виступ учнів 5 кл. Рідної Школи при парафії св. Юрія. Група юнацтва в віці 11-12 років, продеклямувала 3 вірші присвячені нашому Патріярхові. «Вісім декад» пера Р. Завадовича деклямував В. Тарнавський, а «Патріярхові Йосифові» пера С. Кральки деклямував Тарас Подільський. Оба декляматори, з чуттям, молодими устами вітали рідного Патріярха словами поезій. Наступні дві точки учнів, це збірна деклямація «Новітньому Мойсеєві» М. Миряненка та «Молитва за Патріярхаа», муз. 3. Лавришина, яку відспівали. Виступ учнів підготовила п-і О. Манастирська, учителька РШ при парафії.

Коли пролунали рясні оплески по виступі учнів, на сцену вийшла молода солістка, сопрано п-на Анна Черняк. Вона своїм милим голосом під акомпаніямент п-ни Ірки Тарнавської виконала «Аве Марія» Фр. Шуберта та «Мрію» до слів М. Сома, муз. О. Сандвера. Панна Черняк вчиться співу, то ж і голосом володіє бездоганно і музичний твір інтерпретує як слід. Вона є солісткою хору «Дніпро».

Молодий студент, Ром. Британ, відомий едмонтонській громаді рецитатор, гарною, досконалою, українською мовою відчитав нарис Юліяна Бескида «Він ніколи не відречеться Христа». Автор змальовує в ньому переживання та страждання нашого Патріярха на сибірській каторзі. Хор «Верховина» під дириґєнтурою Ірки Тхорик виконав дві пісні, «Ой сивая зозуленька» із збірника К. Квітки та «Пречистая Діво Мати» О. Кошиця.

Виконавцями першої частини концерту, в 90 відсотках була молодь. Таким чином, своєю участю в програмі, наша молодь віддавала шану Найдостойнішому Ювілятові даючи доказ того, що наші змагання за визнання патріяршого статусу Помісної УКЦеркви їй не байдужі. Жіночий вокальний ансамбль «Мережі» розпочав другу частину концерту «Лярґеттом» Дм. Бортнянського і виконав: «Ой три шляхи…» Т. Шевченка, муз. Є. Козака та «Світанок» А. Каструка, муз. В. Верменича. Виконання було бездоганне. «Мережі», жіночий октет, який вже 10 років «мережить» духову культуру української музики та з великим успіхом ширить її по усій Канаді. Маючи музичними керівниками композитора і професора музики Сергія Яременка та паню Марію Дитиняк, учительку музики і дириґентку хору «Дніпро», ансамбль вже добився надзвичайних успіхів.

По виступі «Мереж», о. декан Яр. Федуник виголосив реферат в якому мов на канві змалював світлу постать Блаженнішого Патріярха Йосифа в трьох періодах його життя. Перший з дня народження до ІІ-гої світової війни, другий, хіротонія, арешт, сибірська каторга, третій звільнення, «видворення» до Риму, його змагання за визнання патріяршого устрою Помісної УКЦеркви, по нинішний день. Обширніше спинивсь на третьому періоді. Тут вказав шановний о. прелеґент на усі труднощі, з якими непохитно боровся і бореться Блаженніший Патріярх, а які в великій мірі створюють таки наші владики. Помимо усіх тих перепон, ми віримо, що наші слушні змагання за визнання патріярхії увінчаються успіхом. Це був кінцевий акорд реферату о. Федуника.

Кінцевою точкою програми концерту був виступ хору «Дніпро», який виконав твори Дм. Бортнянського, «Ми херувимів…» та «Сей День, що його сотворив Господь» і Кир. Стеценка кантату «Єднаймося». Солістами в другій пісні були.А.Черняк, Оксана Тарнавська, М. Пелех, К. Мариняк, Л. Пастушенко, Л. Маркевич та О. Мариняк, а в останній Лілея Волянська-Горняткевич. Клясичні твори наших композиторів мають гідного виконавця в хорі «Дніпро». Хор «Дніпро» вже 26 років гомонить «по Цілому світі» безпосередньо і на пластинках. Останніх вакацій концертував аж на Філіпінах, в Австралії та Гаваях. Хор зачав молитовним «Ми херувимів». Виступ хору, учасники нагородили рясними оплесками. Цілість концерту була виконана на рівні гідному Найдостойнішої особи нашого Патріярха Йосифа.

І. Х.

Поділитися: