Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

В Римі 8 жовтня 1977 відбулась пресова конференція

В суботу 8 жовтня «ЛьОсерваторе Романо» опублікувало промову монс. А. Сільвестріні в часі београдської конференції тієї ж суботи. У зв’язку з тим зорганізовано пресову конференцію у патріяршім дворі при церкві свв. Сергія і Вакха, в якій взяли участь два члени Постійного Синоду. Преосв. Кир С. Ніл (Едмонтон) і Преосв. Кир І. Прашко (Австралія) із представниками патріярхального руху, що були присутні в Римі. Помимо того, що субота, не є легкий час для журналистів, то все ж таки вечером прибуло із журналістів.

Конференцію відкрив Преосв. Кир Ніл в англійській мові, але тому, що більшість журналістів були італійці і просили, щоб «офіційною» мовою конференції була італійська мова, Преосв. Кир Ніл. передав слово Преосв. Прашкові, який коротко представив присутніх українських членів конференції …. і подав причину скликання конференції. Тією причиною була промова монс. Сільвестріні в Београді, в якій він на основі сьомої точки Гельсінкських домовлень розглянув висліди, які ця точка дала в практиці досі. Ідеться про права людини і зокрема про право на релігійну свободу: «…Держави, що брали участь в конференції (в Гельсінках в березні 1973) визнають і шанують свободу поодиноких осіб визнавати і практикувати поодиноко, чи громадно із другими свою релігію, чи своє «вірую», поступаючи згідно із думкою свого власного сумління».

Монс. Сільвестріні, — продовжував Кир Іван, — вичислив деякі позитивні овочі, які дав цей сьомий пункт в недавному минулому, зокрема в часі св. Року у формі паломництв до Риму, деякі пільги для публікацій релігійної літератури і ін. Але просьби, протести і домагання віруючих продовжуються і релігійна ситуація є далека від нормальної в багатьох державах. Монс. Сільвестріні не згадує поіменно нікого. Сказав однак, що є ще важка рана, яку із надією хочемо лікувати і уздоровити. Ідеться про католицькі Церкви східнього обряду і їх доля торкає саме цей пункт релігійної свободи. Очевидно, Апост. Столиця продовжує свої старання цю справу в дусі засад поставлених у Гельсінкі довести до обопільних порозумінь.

На промову монс. Сільвестріні зразу появився короткий коментар-вістка в «Інтернешенел Дейлі Нюс» (Рим), в якій репортер намагався «вгадати», — говорив преосв. Прашко, — хто є ці орієнтальні церкви в промові Сільвестріні. Ними є в малій мірі румунська Церква, а головно Українська Католицька Церква. «І репортер «Інтернашенел Дейлі Нюс» вгадав їх в тій цілі є скликана ця пресова конференція», — сказав Кир Іван. Репортери могли ставити питання в поставленій проблемі.

Перше питання було однак радше несподіванкою. Репортер зауважив, що Преосвящений вживав у відношенні до Блаженнішого Йосифа титулу «патріярх» і спитав чому вживаємо це слово, коли Апост. Столиця не дала на це своєї згоди. Преосв. Кир Іван відповів коротко, що робимо це на основі наших давніх прав і бажань, на основі церковного права, що права верховних архиєпископів є рівні патріяршим і на основі суті помісних (партикулярних) Церков, які мають мати патріярха.

Інший репортер цікавився питанням жонатих священиків в нашій Церкві і бажав знати, чому забороняється висвячувати жонатих священиків. Преосв. Іван пояснив, що тут в гру вноситься територіяльний принцип і латиняни не бажають, щоб на їх території якась східня Церква мала своє жонате священство. Це хиткий принцип, бо самі латиняни його нарушують. На східних територіях з повним правом стосують і практикують свої обрядові принципи.

Повертаючи до властивої теми інший репортер питав, чи, коли б завтра наша Церква в Україні була вільна, чи Блаженніший Йосиф повернувся б в Україну. На те Преосв. Прашко відповів, що ми, як християни живемо чеснотою надії, тому надіємось, що наша Церква буде вільною і ми хочемо вернутись, щоб їй помагати і для народу в Україні працювати.

На питання, чи наступило якесь покращення для нашої Церкви в Україні, проф. Зелений відповів негативно. Як може бути якесь покращення для зліквідованої і забороненої урядово Церкви! У свобідній конверзації репортери цікавились різними подробицями життя нашого народу в підсовєтській дійсності. Дивувались репортери, чому досі в часі Папського Синоду не говорив нічого Блаж. Йосиф. Відповідь проста — синод щойно почався, триватиме ще три тижні і часу на виступ Блаженнішого Йосифа є ще доволі.

Серед репотретів був також великий наш приятель поляк Домінік Моравські, що служив своїм колегам репортерам теж своїми інформаціями. З огляду на короткий час до диспозиції репортерів вони спішили до своїх редакцій і агенцій, конференція закінчилась в годині 7,30.

Поділитися: