В Саскатуні — Канада відбувся 5-ий Крайовий З’їзд Організацій за Патріярхат

27 червня 1986 року в Саскатуні Канада, відбувся п’ятий з черги Крайовий З’їзд делегатів Українських Громадських Організацій Канади за Патріярхат. В той самий час в Саскатуні відбувся з’їзд канадської централі Українських католицьких Організацій, що уможливило участь делегатів, які брали участь у обидвох з’їздах.

З огляду на великі простори Канади доводиться відбувати з’їзди на переміну в різних осередках, щоб дати можливість брати участь в дальше віддалених закутках від українських центрів Канади і творити більше пов’язану спільноту.

На V З’їзді РУГО Канади делегатів було позірно небагато, одначе заступали вони повноправно відділи від Монтреалу до Ванкуверу та представляли весь актив Українского Патріярхального Руху в Канаді.

З’їзд розпочато спільною Святою Літургією, що її відслужив у храмі св. Юра о. Роман Ганкевич, Голова РУГО, у каденції, що саме закінчувалася. З’їзд відкрив голова Відділу РУГО в Саскатуні Михайло Бойчук та передав дальше ведення Р. Ганкевичеві. Після привітання делегатів та гостей вибрано президію З’їзду. На почесного предсідника запрошено їх Преосвященство Владику Василя Філевича, Епарха Саскатуну.

Ділову Президію очолив виконуючий обов’язки голови Українського Світового Патріярхального Об’єднання інж. Василь Колодчин із Детройту. На заступника обрано одноголосно відому патріярхальну та громадську діячку Анну Марію Баран, а секретарем Степана Пастернака.

Після прийняття порядку нарад вибрано ряд комісій. До верифікаційної вибрано Т. Пасічняка та Я. Сиваника, до Номінаційної — мгра Г. Якимечка, М. Бойчука, С. Пастернака; до статутової д-ра М. Марунчака, д-ра Юрія Куриса, о. Ганкевича, інж. М. Бойчука і С. Пастернака; до статутової д-ра М. Марунчака, д-ра Юрія Куриса, о. Ганкевича, інж. Савку, Анну M-Баран, мгра Г. Якимечка та інж. К. Бриковича. Завданням статутової комісії є після З’їзду розглянути дотеперішній статут Ради та поробити в ньому потрібні зміни. Головно ідеться про доцільність вдержування Ради, як збору правних членів-організацій. Є пропозиція, щоб Раду переформувати на безпосереднє членство. Ці завдання мала здійснити попередня статутова комісія, одначе через недугу та смерть свого голови бл.п. ред. М. Хом’яка не змогла їх виконати.

Голова РУГО, о. крилош. Р. Ганкевич склав загальний звіт з діяльности управи. Неприсутні члени управи передали свої звіти на письмі. Одною з найважливіших справ минулої каденції було старання про прийняття РУГО в члени Комітету Українців Канади, чому не противиться статут КУ К, одначе зайшли тут деякі інші непередбачені труднощі, так що справи прийняття досі не вдалося полагодити позитивно.

Про діяльність відділів звітували: М.Бойчук із Саскатуну. мґр Г. Якимечко з Едмонтону, С. Пастернак із Монтреалу і С. Ямнюк із Вінніпегу.

В дискусії над звітами підкреслено потребу і можливості якнайдальше йдучої координації діяльности РУГО із Товариством «Свята Софія». Цьому Товариству доручив бл.п. Патріярх Йосиф матеріяльну опіку над патріяршими надбаннями, завдання, що його в минулому частинно виконували Патріярхальні Товариства. А всяке подвійне виконування тих самих завдань принесло б тільки зайву витрату сил та часу. Для успішної співпраці треба ще узгіднити низку статутових і організаційних питань.

На пропозицію голови Контрольної Комісії мгра Г. Якимечка уділено одноголосно довір’я уступаючій управі РУГО та приступлено до вибору нової управи.

За проектом номінаційної комісії вибрано одноголосно нову управу у складі: о. Р. Ганкевич голова, інж. С. Стахів, ред. В. Дідюк, інж. М. Барабаш, С. Пастернак — заступники; мгр П. Копачівський — секретар, інж. К. Брикович – касир; д-р М. Марунчак, інж. Я. Савка, мгр Л. Щур, мгр Г. Якимечко, пані М. Балей та М. Бойчук – члени.

До Контрольної Комісії ввійшли: Г. Порохівник, Я. Сиваник та д-р М. Гладишевський.

Переобраний голова РУГО о. Р. Ганкевич подякував за довір’я й вибір. Зазначив, що праця його важка й невдячна, одначе обіцяв робити й надалі що буде в його силах, щоб вдержувати живою й діючою ідею за визнання патріярхату Української Католицької Церкви. Недалека річниця Тисячоліття християнства України сповняє нас надіями в цьому напрямі.

Після обідової перерви приявні прослухали доповіді мгра Г. Якимечка про ролю Братств у житті Української Церкви, інж. В. Колодчина про акції Українского Патріярхального Світового Об’єднання на допомогу оборонцям Української Католицької Церкви в Україні та Л. Храпливої-Щур про подвижників УКЦеркви в сучасній Україні та наше відношення до них.

В усіх доповідях підкреслено єдність наших змагань впродовж історії: змагань за релігійні та національні права, а рівночасно і сьогоднішню співзвучність змагань Української Підпільної Католицької Церкви на Батьківщині та наших, у діяспорі. Зокрема Голова УПСО, інж. В. Колодчин, звітував про незвичайно широко закроєну та успішну акцію інформації рішаючих чинників північно-американського світу про долю нашої Церкви під більшовиками та героїчний шлях її модерного ісповідника Йосифа Терелі.

З’їзд закінчено молитвою. При нагоді З’їзду провід УПСО та РУГО Канади відбув зустрічі-авдієнції із Патріярхом Мирославом-Іваном, який прибув на закінчення З’їзду Католицьких Організацій, як теж із Митрополитом Канади Владикою Максимом Германюком та Епархом Саскатуну Владикою Василем Філевичем.

Цим щойно відбутим П’ятим З’їздом Ради Українських Громадських Організацій Канади за Патріярхальний Устрій поставлено, без сумніву, новий милевий стовп на шляху до здійснення ідей Патріярхату Української Католицької Церкви. Безумовно, що як дотеперішній шлях не був легкий, так і в майбутньому легший він не стане. Одначе, треба ствердити наявність гурту людей, що поставили беззастережно своєю метою — здійснення Заповіту Великого Патріярха Йосифа: «Ніколи не відкажіться від Патріярхату своєї Страдної Церкви, ви ж живі, існуючі її діти!». І люди ці готові послідовно йти обраним шляхом, який важкий він не був би, в надії, що ряди їх будуть щораз збільшуватись та що осягнення мети недалеко. Так дай нам, Боже!