Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

В Торонті відбувся Зїзд з нагоди 50-ліття Богословської Академії у Львові

Колишні професори, студенти і абсольвенти Української Богословської Академії у Львові, в днях від 5 до 8 червня 1980 року в Торонті святочно відзначили ювілей 50-ліття Богословської Академії: науковими докладами, Святими Літургіями, спільною вечерою та концертом за благословенням Патріярха Йосифа її ректора, Владики Ізидора Борецького та владики Івана Прашка, її студентів під кличем: «Істина і любов науки собирає в розсіянні сущих». В четвер, 5 червня вечером голова Крайового Ювілейного Ділового Комітету о. мітрат Іван Гаврилюк привітав учасників з’їзду, Владик Ізидора і Івана з Австралії, ігумена Отців Студитів в Німеччині о. Антона Рижака, о. мітрата Петра Хомина кол. секретаря Богословської Академії та кол. студентів і абсольвентів Богословської Академії з різних країн Англії, Німеччини, Венезуелі, Канади та ЗСА. Разом понад 50 осіб.

Реєстрацію вміло перевів о. Іван Лещишин. Від початку до кінця на з’їзді панувала родинна, сердечна атмосфера. Мило і дружньо зустрічались колишні студенти Богословської Академії.

З’їзд започатковано словом Слуги Божого Митрополита Андрея, записане інж. Пежанським, у великодну суботу 1939 року, а тут видане на платівці парафією Святих Володимира і Ольги в Чікаґо. Першу доповідь виголосив Роман Ярош: «3 переспективи 50-років».

В п’ятницю 6 червня залю школи парафії св. Отця Миколая виповнили учасники з’їзду і запрошені гості. На з’їзді була виставка знімок з докладними поясненнями, які приготовив і розложив в хронологічному порядку д-р Павло Сениця. 320 знімок, це також своєрідна історія Богословської Академії в світлинах, які охоплюють роки 1928/29-1944/45 з двома роками перерви.

На протязі дня нарад були прочитані цінні наукові праці. Проф. д-р Юрій Ґерич прочитав працю п. з. «Тайна священства на християнському сході і заході», д-р Павло Сениця зреферував «Тяглість праці нашої Альма Матер УКУ в Римі», проф. д-р Василь Ленцик говорив про «Дві провідні постаті (Слуга Божий Митрополит Андрей Шептицький і Блаженніший Патріярх Йосиф) Богословської Академії». Отець мітрат Маріян Бутринський змістовно передав роки праці Духовної Семінарії в Гіршберґу — Німеччина і Кулєнборґу — Голяндія, яка продовжувала працю Богословської Академії на чужині. Отець крилош. д-р Микола Комар зреферував проблеми Надзвичайного Синоду Помісної Української Католицької Церкви, що відбувся 24-27 березня 1980. Також о. мітрат М. Бутринський прочитав доповідь неприсутного проф. д-ра Богдана Казимири: «Високі школи і Академії в житті Української Католицької Церкви».

Учасники з’їзду вирішили спільними силами видати III частину «Світильник Істини», дві перші вже появились заходами УКУ в Римі, (50-ліття Української Богословської Академії у Львові) і поручили авторові д-рові Павлові Сениці зібрати матеріяли і приготовити до друку.

В пополудневих годинах на наради з’їзду загостив з Европи ректор УКУ о. д-р Музичка і передав привіт від Патріярха Йосифа. В суботу 7 червня в год. 10:30 в церкві св. Отця Миколая Владики: Ізидор і Іван з присутніми відправили Святу Літургію і Панахиду в наміренні всіх померших архиєреїв, отців професорів і абсольвентів Богословської Академії. Після спільної знімки учасників з’їзду О. Дрижньовський прочитав доповідь п. з. «Християнство в Скитській Україні», а Ілля Городецький говорив на тему «Сучасний реліґійний стан в Україні». В п’ятницю відбулась спільна вечера, в якій крім учасників з’їзду взяли участь запрошені гості. Присутніх Владик, отців, абсольвентів і гостей привітав Голова ДК о. мітрат Іван Гаврилюк і відчитав привіт від Патріярха Йосифа в якому вітав своїх студентів та підкреслив вагу і значення БА для нашої Церкви і народу. (Привітання Патріярха Йосифа було надруковане в попередньому числі). Присутніх привітав господар з’їзду Преосв. Ізидор і при цьому говорив на тему «Парости Богословської Академії у вільному світі». Вітали також з’їзд преосв. Іван Прашко, ректор УКУ о. Ів. Музичка, представники церковних і світських товариств.

Привіт Патріярхові, Ректорові Богословської Академії і резолюції відчитав проф. д-р Василь Ленцик, містимо нижче.

Резолюції
Ювілейного З’їзду з нагоди 50-ліття Богословської Академії у Львові.

1. Ювілейний З’їзд кол. студентів Богословської Академії з приводу її 50-річчя з вдячністю згадує Основника Слугу Божого Митрополита Кир Андрея та закликає всіх Його вихованців до усильних молитов за Його прославу славою святих.

2. З’їзд к. студентів Б. А. вітає сердечно свого Отця Ректора, Ісповідника Віри, Блаженнішого Патріярха і Кардинала Йосифа та висловлює Йому свою любов, вдячність, повсякчасну піддержку в реалізації великих плянів, в утвердженню помісности нашої Церкви із своїм рідним Патріярхатом.

3. З’їзд засуджує безбожницький режим в Україні за його насильну ліквідацію Української Католицької Церкви, в тому й єдину університетського рівня богословську школу в Західній Україні — Богословську Академію.

4. З’їзд вітає героїчних Ісповідників віри: Ієрархію, духовенство та мирян Української Католицької Церкви в катакомбах та ввесь християнський нарід в поневоленій Україні.

5. З’їзд закликає всіх кол. студентів Б. А. до посиленої праці над збереженням духа Христової віри серед нашого народу щирою працею на науковім полі, збереженню нашої родини й молоді при своїй Церкві.

6. З’їзд закликає нашу єрархію, духовенство і Мирян до єдности у піддержці Блаженнішого в реалізації помісности нашої Церкви, щоб нас історія не осудила, що ми не використали хвилини часу на добро нашої Церкви Страдниці.

7. З’їзд звертається до православних братів, щоб у дусі братньої любови проповідуваної митрополитами: Рутським, Петром Могилою і митрополитом Слугою Божим Кир Андреєм — ми спільно змагали до єдности порозуміння і в тому дусі відсвяткували тисячеліття Християнства в Україні.

8. Визнаючи важливу ролю духовенства в Церкві. З’їзд звертається до нашої молоді із закликом до служби рідній Церкві, а наш церковний провід просить задержати жонатий стан духовенства, виховуючи його в наших семінарах, де б воно навчилось цінити й заховувати тисячолітню традицію нашої Церкви. Таким місцем є особливо Український Католицький Університет, який є переємником Богословської Академії.

В розваговій частині господар бенкету о. Роман Ганкевич відчитав вірш присвячений 50-літньому Ювілеєві Богословської Академії «Альма Матер» Євгена Клименка. Співом п. Ґеник-Березовської при акомп. п. Жолкевич і деклямації Мілі Стельмах закінчено, пізно вечером, трапезу в якій взяло участь понад 120 осіб.

Святочне закінчення ювілейного з’їзду відбулося в неділю, 8 червня в 11-ій год. Владики: Ізидор Борецький, Іван Прашко і Михайо Руснак в сослуженні Отців, учасників з’їзду на площі Всеканадської виставки відправили Архиєрейську Службу Божу в наміренні Блаженнішого Патріярха Йосифа та духовного проводу Помісної Української Католицької Церкви, під час якої змістову проповідь виголосив Преосв. Іван Прашко. В 3-ій год. відбувся концерт в рамках річного торжества Торонтської Єпархії. В часі концерту промовляв Преосв. Ізидор, а о. мітр. Гаврилюк прочитав привіт о. проф. д-ра Івана Гриньоха. Незважаючи на холодну погоду присутніх було понад 2000.

Реасумуючи треба ствердити, що з’їзд був успішний під кожним зглядом. Це була Богом благословенна зустріч наших професорів, абсольвентів БА, з нашим живучим між нами Твор­цем тої Альма Матер і сьогоднішним нашим Блаженнішим Патріярхом Йосифом. Це можна назвати неповторною зустріччю колишніх товаришів студій в атмосфері милих споминів із студентського життя, та турботою за дальшу долю нашої Помісної Української Католицької Церкви в Україні і діяспорі. З’їзд був практичним зрозумінням і здійсненням величавого клича, що написаний на мурах Українського Католицького Університету ім. св. Климентія Папи: «Істина і любов науки собирає в розсіянні сущих».

З’їздом керувала президія в складі: о. мітр. Іван Гаврилюк — голова, о. крил. Б. Смик – містоголова, о Л. Любинський і мґр. Михайло Бойко — секретарі.

Поділитися: