Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Величаве свято Покрови Пресвятої Богородиці в Мюнхені

В неділю 17 жовтня ц.р. відбулося в Мюнхені, в українському католицькому соборі Покрови Пречистої Діви Марії і Святого Андрія Первозванного, величаве храмове свято Пресвятої Богородиці — патрона цієї парафії. В погідний осінній день церкву виповнили місцеві парафіяни, а також численно прибулі гості — українці з майже цілої Баварії і з-за кордону, що приїхали в цей день до Мюнхену на празник, щоб стрінути рідних та знайомих, а також чужинці, що цікавляться нашим обрядом.

Перед архиєрейською Божественною Літургією Владика Платон Корниляк в сослуженні з присутніми Отцями відправив чин благословення і освячення іконостасу та настінного розпису собору. На цьому торжестві був присутній мистець-іконописець проф. Святослав Гординський з братом д-ром Володимиром Гординським, а також колеги мистці — відомий маляр і вітражист Леонід Молодожанин, відомий скульптор Григорій Крук, а також молодші мистці — Володимир Стрельников, Віталій Сазонов та інші.

Архиєрейську Божественну Літургію відправив преосвященніший Владика Платон. Сослужили з Владикою отці — о. Архимандрит Йоан Петерс, о. д-р Льотар Вальдмюллер, о. Йоаким Джуджар, о. Михайло Шевернога, о. Михайло Ґріль, а дияконував о. Мирон Молчко. Прислуговували вівтарні дружинники — Петро Лопушанський і Анатолій Марченко. Співав парафіяльний хор, значно скріплений молодими співаками, під управою пані Дениси Мадяр-Марусевич. Присутній на хорах був відомий диригент Марусевич з дружиною.

Виповнена вщерть вірними і гостями, святочно прибрана церква творила молитовно гармонійну єдність духовенства, хористів і мирян, що в багатьох випадках прибули з віддалених міст Німеччини.

По Євангелії святочну проповідь виголосив преосвященніший Владика Платон, який висловив при цій нагоді свою радість, що довершено в цей день чину благословення іконостасу і церковного розпису настінних ікон, що оце вже шостий рік українська католицька парафія має свою власну церкву, що в цьому значно допомогла опікунка Церкви Пречиста Діва Марія.

Владика Платон зокрема наголосив значення ікон і іконостасу, що ці ікони, що прикрашують наш собор, повинні все пригадувати вірним про істини нашої святої віри, віри в Ісуса Христа, що вони повинні бути дороговказом в нашому щоденному релігійному житті. Владика висловив вдячність парафіянам-ктиторам цієї церкви, які своїми щедрими пожертвами причинилися до успішного завершення побудови і розпису цього собору.

Преосвященніший Владика згадав і про труднощі, які треба було перебороти при будові цього собору на чужині, бо сама побудова вимагала багато зусиль і наполегливости, зокрема в співпраці багатьох чинників, з якими часами нелегко приходилося співдіяти. Владика висловив свою радість, що серед присутніх є багато нашої молоді, а це дає надію на дальшу нашу парафіяльну єдність, а з тим і запоруку розвитку нашого релігійного життя.

Владика Платон просив присутніх вірних пам’ятати, що найкращий засіб збереження нашої ідентичности на еміграції — це скріплення нашого духового і культурного життя при українських парафіях. Він закінчив, дослівно, так: «Хто розуміє цю правду і для неї працює, той робить величезну прислугу справі релігійного життя і справі збереження української духовости серед своїх земляків».

Особливою радістю для Владики і духовенства було те, що багато з присутніх та гостей приступили до Святого Причастя.

На закінчення Богослуження Владика Платон виголосив многоліття Його Святості Папі Іванові-Павлові II, Його Блаженству Патріярхові Йосифові, а потім отці виголосили многоліття Преосвященному Владиці Платонові та присутнім отцям і мирянам, що виконав хор. В імені Владики Платона о. Мирон Молчко запросив усіх присутніх на спільну святочну трапезу до парафіяльної залі, що, на жаль, не могла помістити цим разом всіх парафіян і гостей. Патріяршим гимном закінчено цю зустріч.

Святочний обід з нагоди празника Святої Покрови в Мюнхені

(Святочна зустріч вірних з Владикою Платоном і отцями
при спільній трапезі з нагоди празника Пресвятої Богородиці).

По Богослуженні більша частина вірних і гостей зібралися в просторій, але на цей раз замалій, церковній залі, де заздалегідь були приготовлені до цієї святочної імпрези столи. Господарем цієї святочної зустрічі, в імені присутнього Владики Платона, був проф. Володимир Кальваровський, голова Патріярхального Товариства на Німеччину.

Святкову зустріч започаткував хор молитвою «Отче Наш», а опісля виконав ще кілька релігійних пісень, в тому числі пісню «Пречиста Діво Маріє», яка молитовно вводила в цю празничну зустріч.

Проф. В. Кальваровський попросив до слова Владику Платона, який подякував присутнім мистцям — проф. Святославові Гординському і проф. Василеві Конашевичу за мистецьке оформлення іконостасу та розмальовання собору. Потім Владика ще раз подякував всім ктиторам, що своїми пожертвами причинилися до побудови і мистецького оформлення церкви. Владика зокрема висловив подяку полк. Евгенові Ренові (Побігущому) за те, що він своїми порадами допомагав владиці в часі будови церкви, а також і пані Анні Васькан, яка на цю ціль зложила велику суму грошей, за що отримала від владики грамоту подяки.

Владика Платон опісля передав грамоту іменовання полк. Евгена Рена лицарем Командором ордену св. Сильвестра Папи, яку він одержав від Святійшого Отця за його заслуги і працю для нашої Церкви, за що нагороджений щиро подякував.

Потім з особливою діточою програмою, на радість присутніх матерів, в народніх строях, виступив з дитячими піснями хор місцевих садочків і дошкілля «Рідної Школи» Під управою пані Ярослави Філь, управительки суботньої школи в Мюнхені.

З промовами з нагоди храмового свята виступали: мґр Антін Мельник — голова ЦПУЕН, який привітав Владику Платона, присутнє духовенство і всіх мирян та побажав всім добра та розвитку нашого місцевого церковного осередку, головно для добра нашої молоді.

Про церковне мистецтво, зокрема про значення іконостасу та церковного розпису говорив проф. Володимир Максимович, що висловив також признання присутнім мистцям за вдале проведення мистецького розпису та оформлення іконостасу, що значно прикрасило нашу церкву.

Опісля промовляв ректор УВУ, проф. д-р Володимир Янів, який говорив про історичну ролю Церкви в житті нашого народу. Доповідач зокрема наголосив нашу згоду і єдність в цій площині в Мюнхені, чим наша громада була прикладом для згоди й інших громад в діяспорі. Доповідач висловив надію, що, поминаючи певні різниці наших віровизнань, ми зможемо разом відсвяткувати тисячоліття хрещення України.

Наприкінці діючий господар, проф. В. Кальваровський, подякував всім присутнім за таку чисельну участь у святочній зустрічі, а зокрема тим, що прибули з дальших міст Баварії та рівнож подякував всім паням з ОУЖ, що зайнялися важливою сторінкою обслуги присутніх та приготовили вдало смачні страви. Всім в імені Владики висловив щиру подяку.

По обіді пригравала всім присутнім українська капеля пана Задарка з Нового Ульму, яка значно причинилася до піднесення святкового настрою своїм підбором народніх і таночних мелодій, а опісля бавила молодь, що залишилася на забаві в залі до пізнього вечора.

д-р Б. Кузь

Поділитися: