Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Відбулось пленарне засідання Управи Крайового Українського Патріярхального Товариства в США

Друге пленарне засідання крайової управи Українського Патріярхального Т-ва відбулось в суботу, 26 листопада 1983 р. в Нью-Йорку.

У засіданні взяли участь: Олександер Пришляк — голова, Роман Гайда, Леонід Рудницький, Анна Сокольська, Роман Левицький, Василь Пасічняк, Оксана Бережницька, Юліян Головчак, Микола Галів, Роман Крупка, Роман Данилевич, Ярослав Клим і Ярослав Пастушенко.

По відмовленні молитви «Отче наш» голова відкрив наради і до запропонованого порядку нарад на пропозицію Василя Пасічняка висловив думку, щоб члени управи на Четвертому Світовому Конгресі Вільних Українців вислали резолюцію до Папи Івана Павла II про визнання патріярхату Помісної Української Католицької Церкви,

Звіти з діяльносте голови і членів управи виявили пожвавлення діяльности Т-ва. Голова відвідав Відділи Товариства в Детройті, Боффало, Рочестері, Клівленді, Лос-Анджелосі, Нью-Йорку та Ньюарку, мав авдієнцію у Філядельфійського Митрополита Стефана. Голова Т-ва разом з Ромою Гайдою відвідали також еп. Василя Лостена.

Управа вирішила, щоб голова і члени Т-ва в міру їх можливостей поїхали до Риму і зложили поклін та привітання Патріярхові Йосифові з нагоди його уродин 17 лютого 1984 р. Леонід Рудницький поінформував, що підготовляється організація передачі радіомовлення на Україну з церковно-релігійною тематикою, розрахованою для інтелігенції. Дотеперішні радіомовлення на Україну в цьому відношенні не є задовільні. Присутні привітали цю пропозицію і вирішили, що УПТ-во буде підтримувати ці заходи,

Роман Левицький звітував про стан каси Товариства і запропонував бюджет до затвердження, Василь Пасічняк повідомив управу про труднощі відділу в Елізабеті та застій відділу в Пассейку, що незабаром будуть наладнані. Також говорив про спроби створення екуменічного комітету відзначення тисячоліття хрещення Руси-України в околиці Ньюарку.

Микола Галів звітував про редакційні, адміністративні й фінансові справи журнала «Патріярхат», підкреслюючи про фінансові й редакційні труднощі. На жаль, праця біля журнала «Патріярхат» спирається в основному на двох-трьох особах, що не є здоровим явищем. До цього слід брати до уваги, що ніхто з цих осіб з журнала не живе. Деякі члени редколегії не дають майже ніякого вкладу. Вирішено, щоб до редакційної колегії додати Василя Пасічняка, як пресового референта крайової Управи і Еву Піддубчишин. Крім того вирішено, щоб переговорити з деякими членами Т-ва про їх участь у складі редколегії. Прочитано листа-резиґнацію від участи в крайовій управі д-ра Володимира Пушкаря. Вирішено просити В.Пушкаря, щоб він і надалі залишився членом управи і дальше продовжував провадити адміністрацію журнала «Патріярхат». Також ухвалено, щоб відділи перевели коляду на фонд журнала «Патріярхат». Управа ухвалила дати 500.00 дол. на потреби журнала.

Також був заторкнений ідеологічний напрямок «Патріярхату», але у дискусії стверджено, що він є згідний із статутом Товариства. Ярослав Пастушенко підкреслив, що попередня управа ставилася до журналу «Патріярхат» холодно, наче б то журнал не був її органом. Це тяжко було зрозуміти.

Оксана Бережницька інформувала про відношення УПТ-ва до Т-ва «Свята Софія» і його Патріяршого Фонду. У зв’язку із цим члени управи ставили питання відносно правильника Патріяршого Фонду, добору нових членів до управи Т-ва «Свята Софія», її мужів довір’я, т. зв. комітетів, що їх у правильнику не передбачено, референтів Патріяршого Фонду при Відділах УПТ-ва та збірки й коляду на цей Фонд.

По задовільних відповідях управа УПТ-ва зайняла становище, що Товариство, його відділи і члени повинні далі посилено збирати пожертви на Патріярший Фонд, який створив Блаженніший Патріярх Йосиф для закріплення Патріярхального устрою в нашій Церкві нашими власними силами й засобами.

Роман Данилевич заявив, що президія Ради Мирян досі ще не діє, бо є труднощі для відбуття сходин її членів. Він плянує разом із президією крайової управи Т-ва весною 1984 р. з’їзди мирян у більших містах, бо один з’їзд мирян виявився не практичним тому, що на нього не приїжджають миряни з дальших місцевостей. Виринула потреба організувати окружні осередки відділів Т-ва, в яких вони себе взаємно підтримували б .у поточній праці.

В ході дискусій стверджено, що редактор українського щоденника «Америка» вживає прерізні «ієрархічні» титули для звеличання Голови Помісної Української Католицької Церкви, «збагачуючи церковну титулятуру», але при тому пильнує, щоб не вкралось слово «патріярх».

Було теж завважено, що коадьютор Мирослав Любачівський під час бенкету з нагоди 25-річчя митрополії Української Католицької Церкви в Америці 13 листопада 1983 р. у Філядельфії, закінчуючи читання Привітання Глави Помісної Української Католицької Церкви Блаженнішого Патріярха Йосифа, не прочитав правдивого підпису під цим привітанням — «f Йосиф, Патріярх і Кардинал», але змінив зазначений підпис, щоб поминути титул «Патріярх».

На нараді висловлено журбу мирян з причини роз’єднаної і недолугої дії наших єпископів для підготовки ювілею 1000-ліття хрещення Руси-України. З пресових звідомлень виходить, що кожна митрополія і єпархії плянують окремо відзначити цей ювілей. Митрополит Максим Германюк і митрополит Стефан Сулик творять свої комітети без включення до них єпископів, представників вірних і загалу духовенства. Також ніхто з них не подав, що ці комітети будуть співпрацювати з іншими комітетами та з синодом і з Українською Православною Церквою.

Призначенням дня третього пленарного засідання крайової управи Т-ва на суботу 5 квітня 1984 р. о год 11-ій ранку, в Нью-Йорку та спільною молитвою закінчено наради.

Поділитися: