Відкриття симпозіуму на тему «Богословіє мирянства»

Філадельфія, 30 жовтня 1982 р.

Високопреподобні й Всечесніші Отці, Шановні Учасники симпозіюму та високоповажані Гості!

Український мирянський рух буде сильний, якщо миряни постійно виповнюватимуть його багатим змістом. Український Патріярхат, за який змагаються миряни вже багато років, це не лише сама патріярхальна структура помісної української Церкви. Це не тільки форма, але й дуже багатий зміст. Український Патріярхат — це юрисдикція Глави і Отця Церкви та його синоду над усіма вірними українського обряду в цілому світі, це оборона прав і привілеїв тієї Церкви, це зберігання і плекання українського обряду, вікових традицій, християнської спадщини, рідного благочестя, власної ідентичности. Це змагання за єдність всієї української Церкви. Це застосування християнських засад в родинному, громадському, культурному й політичному житті. Це також постійне плекання й поглиблювання релігійного життя серед українських мирян. Іншими словами, це цілість релігійного й церковного життя українських мирян-християн.

Українське Патріярхальне Світове Об’єднання, виконуючи постанови свого статуту, бажає дати змогу на цьому симпозіюмі призадуматися над деякими суто релігійними проблемами мирян і хоч частинно причинитися до поглиблення нашого духового життя. Це справа, якої не можна вичерпати однією конференцією, бо це програма праці на ціле життя. Одначе, можна старатися звернути нашу увагу в цьому напрямі, залишаючи кожному завдання далі індивідуально розвивати і поглиблювати своє релігійне життя.

«Богословіє мирянства» — це нова богословська наука, що розвинулася перед, під час і після II Ватиканського Собору. Вона займається дослідженням ролі мирян у Христовій Церкві на основі Божого Об’явлення. До її розвитку дуже причинилися папи Пій XI та Пій XII, які в різних документах пригадали мирянам їхній обов’язок співпрацювати з духовенством у справі ширення євангелії в світі. Це преважна справа, бо християнська Церква знаходиться сьогодні в кризі. Її віднова залежить від активної участи мирян у її житті та від усвідомлення собі завдань, що їх накладає на кожного з нас св. Тайна хрещення. Погляньмо, що діється навколо нас — в родинах і громадах, в культурі та в політиці. Поганський гуманізм затроює людське життя в кожній його ділянці. Його вплив не оминає й нас, українців. З цим треба боротися. Одначе, наш успіх залежить від нашої підготовки, нашої духової сили, від нашої, — як кажемо, — християнської формації.

Наш сьогоднішній симпозіюм — це мала спроба причинитися до духового росту мирян, до нашої християнської формації, щоб таким способом були ми ще краще підготовані до здійснення наших завдань в українській Церкві. На нашій батьківщині її безпощадно нищить ворог Христа вже багато років. А в діяспорі, її члени, розкинені по всіх країнах і континентах, наражені на погубні впливи оточення. Отже, українська Церква потребує сьогодні активних у її житті мирян. Тому вони повинні постійно готовитися до того, щоб, у співпраці з духовенством, українська Церква могла рости, зберігати свою ідентичність, бути сильною і життєдайною.

В імені УПСО вітаю сердечно всіх приявних і бажаю успіху в нарадах.

Богдан І. Лончина

Привітання Патріярха Йосифа

Слава Ісусу Христу!

Ватикан, дня 18 жовтня 1982

До Хвальної Управи
Українського Патріярхального Світового Об’єднання в США.

Високоповажаний Пане Голово!
Високоповажані Пані й Панове!

Вітаю Ваш гарний і шляхетний почин влаштувати симпозіюм на тему «Богословіє мирян». Це великий крок вперед Вашого Патріярхального руху, яким будете поглиблювати і набувати знання про важні богословські питання і з ними пов’язані справи життя, суті й праці Церкви. Знання — це вступ до розвитку, сили і творчої праці. Працюйте в тім напрямі дальше, бо тільки молитвою, працею з наукою і знанням можемо піднести себе на вищі щаблі і зрівнятись з іншими народами, що нас випередили на міжнародній арені. Бажаю Вам гарних успіхів в цьому благословенному ділі! Хай Бог благословить новий Ваш почин!

Благословення Господнє на Вас!

+ Йосиф, Патріярх і Кардинал

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Свіжий номер

6 (476) 2019 2019-6-obkladweb