Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Відзначення пам’яті жертв концтабору в Явожні*

10-11 травня українські громадські організації в Польщі, а також православна й греко-католицька церкви оголосили днями поминання жертв депортаційної акції «Вісла», 50-річчя якої минає цього року. До найважливіших заходів у ході відзначення цієї скорботної річниці було поминання жертв концтабору в Явожні.

Як повідомило ДІНАУ-Укрінформ посольство України в Польщі, до Явожна прибуло кілька тисяч українців з усіх кінців Польщі, зокрема, велика група православного та греко-католицького духовенства на чолі з митрополитом греко-католицької церкви Іваном Мартиняком. На сумній урочистості були також присутні активісти українських організацій голова Головної Ради Об’єднання українців у Польщі Юрій Рейт, депутат Сейму РП Мирослав Чех, мер міста Явожна Анджей Венгляж, посол України в РП Петро Сардачук і радник посольства Теодозій Старак.

У молодому лісі, посадженому в 60-х роках з метою стерти всякі сліди концтабору, ще в 1922 році на невеликій поляні, де, можливо, були поховані закатовані в’язні, поставлений і посвячений великий березовий хрест, а також позначені символічні могили. На цьому місці 10 травня пройшло поминання пам’яті жертв Явожна.

Православні й греко-католицькі священики (серед яких були два колишні в’язні Явожна), а також місцевий парох римо-католицького обряду спільно відправили Молебен до Пресвятої Богородиці та Акафиста померлих, після чого митрополит Іван Мартиняк освятив місце, де буде споруджений пам’ятник жертвам концтабору.

Після релігійних урочистостей перед присутніми виступили мер Явожна посол України та депутат польського Сейму.

А. Венгляж висловив співчуття українцям, які потерпіли внаслідок акції «Вісла», а особливо жертвам концтабору в Явожні. Він підкреслив при цьому, що в явожнівському концтаборі мучилися не тільки українці, а й німці та поляки, яких сталінський режим вважав своїми ворогами. Мер повідомив присутніх про рішення міської Ради Явожна збудувати пам’ятник жертвам концтабору. За його словами, пам’ятник може бути відкритий вже через рік. Торкаючись польсько-українських І відносин, мер зазначив, що більшість поляків не відчуває ворожнечі до українців і хочуть жити з ними у мирі й злагоді.

Посол України в РП П. Сардачук щиро подякував меру Явожна за його ставлення до українців і турботу про вшанування пам’яті жертв акції «Вісла», зокрема в’язнів Явожна. Посол охарактеризував українсько-польські відносини як добросусідські і висловив сподівання, що минуле не стане на перешкоді їх поглибленню. Українсько-польська ворожнеча була завжди вигідна третім силам і найчастіше ними розпалювалася.

Депутат Сейму і член Головної Ради ОУП М. Чех розповів, що пропозиція надати права репресованих осіб в’язням Явожна та деяким іншим категоріям осіб української національности була відкинена в Сеймі правлячою лівою більшістю. За цю пропозицію проголосувало тільки 87 депутатів демократичного табору. М. Чех запевнив, що демократичні сили Польщі не зупиняться на цьому і далі домагатимуться зрівняти в правах українців з громадянами інших національностей, зокрема поляками. Заподіяна 50 років тому кривда повинна бути морально й матеріально компенсована.

11 травня в усіх православних і греко-католицьких церквах Польщі були відправлені богослуження та панахиди пам’яті жертв акції «Вісла».

* Передруковано з УКРІНФОРМ, Українське Національне Інформаційне Агентство, за 12 травня 1997 р.

Поділитися: