Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Владика Ніль Саварин, ЧСВВ відзначив 50-ліття священства

З радістю долучуємось до вінка ювілейних побажань для Владики Ніля Саварина, єпископа Едмонтону в Канаді з приводу його золотого ювілею, п’ятидесятиліття священства. Щиро бажаємо Преосв. Владиці Нілеві багато Божих ласк, прожити ще довгі роки в кріпкому здоров’ї, щоб далі з успіхом продовжувати відповідальну душпастирську працю на славу Божу та добро нашої Помісної УКЦеркви й українського народу.

Тим більше нам приємно вітати Вас, Дорогий Владико, та виявити нашу вдячність, бо Ви, Владико, на протязі Вашого багатотрудивого життя все стояли на висоті завдань, як Владика Української Католицької Церкви і як український патріот. Коли виринула проблема патріярхату нашої Церкви, яку висунув на Вселенському Соборі Ватиканському II Блаженніший Йосиф, то Владика Ніль від самого початку її підтримав і по сьогодні стоїть на основі історичних прав нашої Церкви, тобто на патріярхальних основах. Слід підкреслити, що Владика Ніль є один з небагатьох владик, як також василіян, який обстоював і піддержував піднесення нашої Церкви до гідности патріярхату.

Пригадуємо, як деякі з наших владик під тим оглядом кривили душею, а деякі ще й сьогодні це Роблять. З приємністю підкреслюємо, що наш Дорогий Ювілят, Владика Ніль, належав до тих нечисленних винятків, який обстоював своє і йшов з народом.

Мабуть, така простолінійна постава випливала з його життєвого досвіду. Владика Ніль був місіонером-піоніром в розбудові нашого релігійно-церковного життя в Канаді. В той час, коли Ніль Саварин як священик-місіонер ставив перші кроки на терені Канади, йому не було легко, треба було змагатись з різного роду труднощами. Треба було виявити силу волі, витривалість і посвяту, щоб донести до народу слово Боже, слово любови, слово надії й віри.

Владика Ніль народився 19 травня 1905 р. в селянській родині. При хрещенні одержав ім’я — Микола. Батьки дали Миколі глибоке родинне й релігійне виховання. Народну школу закінчив в своєму родинному селі. Навчання в гімназії розпочав у Новому Самборі, а продовжував у Перемишлі. Микола Саварин у юнацьких роках проявляв велику побожність, і в нього проявлялось покликання до монашого життя, до служіння Богові. Вже на 17 році життя Микола вступає до Василіянського манастиря в Крехові. Після закінчення новіціяту в 1924 році він склав свої дочасні обіти. Далі продовжує студії філософії у Добромильському манастирі, а богословіє в манастирі в Кристинополі, біля Сокаля. В 1930 році склав монаші обіти, а 23 серпня 1931 р. преосв. Йосафат Коциловський, ЧСВВ, уділив йому Тайну священства, яке він довершив в Крехівському манастирі.

Хоч молодий ієромонах Ніль був здібним і мав бажання поглиблювати своє знання додатковими студіями, але замість того, щоб їхати до Риму на додаткові студії, він в 1932 році виїхав на місійну працю до Канади. О. Ніль осів у Василіянському манастирі в Мондері, Альберта. Відданий своїм обітам та душпастирській праці, о. Ніль працює не тільки як душпастир, але також як педагог і публіцист. В манастирі вчить студентів і дописує до василіянського журналу «Світло» й до українського тижневика «Українські вісті». Крім цього о. Ніль написав популярні релігійні праці: «Чи є Бог?», «Чим є людина?», «Який є Бог?» і «Роля оо. Василіян у Канаді». Крім цього написав на історичні теми, зредагував «Пропам’ятну книгу» з нагоди 50-ліття поселення українців в Канаді та цікаву працю «Початки місійної праці оо. Василіян у Канаді».

В 1938 році ієромонах Ніль став ігуменом у манастирі оо. Василіян у Мондері, а через десять років, в 1948 p., одержав номінацію на єпископа-помічника для Владики Василя Ладики. В тому ж самому році Папа Пій XII розділив Канаду на чотири окремі українські єпархії. Тоді Владика Ніль був призначений на ординарія Західньої Канади з осідком в Едмонтоні. Отже, властиво, Владиці Нілеві довелось починати всю працю майже від початку. Владика в першу чергу турбувався, щоб вірним дати належну духовну опіку, а все інше було на другому пляні. Коли склалася ситуація, що наші священики опинились по різних таборах в Німеччині, то Владика Ніль на власний кошт спроваджував священиків до Канади і посилав їх на незасновані парафії.

Владика Ніль, крім душпастирської праці, слідкував за українським громадським життям в Канаді. Окрему увагу звертав на молодь, зокрема на молодечу організацію Українське Католицьке Юнацтво (УКЮ) і в загальному піклувався всіма українськими католицькими організаціями, як БУК (Братство Українців Католиків) та ЛУКЖ (Ліга Українських Католицьких Жінок).

Ні більше, ні менше, Владика Ніль провів велику піонерську працю на терені Канади в провінції Альберта. Під сучасну пору Владика Ніль має єпископа-помічника преосв. Дмитра Гришука. Так, відзначення золотого ювілею священства, це тільки підсумки проведеної важкої праці Дорогим нашим Ювілятом, Владикою Нілем, ЧСВВ. Ще раз бажаємо Владиці Нілеві багато кріпкого здоров’я та успіхів у душпастирській праці.

Поділитися: