Вшануймо М. Шашкевича в 150-річчя від дня смерти

В дні 7 червня ц.р. сповниться 150 років від дня смерти о. Маркіяна, пробудителя Галицької землі, цього незламного і тихого революціонера, що своєю послідовною і всесторонньою працею надав цій землі повне національне обличчя. В цьому році припадає також століття перенесення тлінних останків поета з Новосілок Лісних до столиці города Льва.

Коли в 1893 році зближався 25-літній ювілей Товариства «Просвіта» у Львові, головний відділ матірного Товариства вирішив цей ювілей відмічувати враз з перенесенням тлінних останків Маркіяна до Львова. В протоколах «Просвіти» залишилася ось така нотатка в цій справі з того часу:

«Могила галицько-руського поета Шашкевича у Львові частіше і більше буде нагадувати русинам дороге для кожного щирого патріота ім’я Маркіяна й його велику заслугу коло нашого відродження й частіше й більше зможе загрівати молодіж серед нашого народу до гарячої любови рідного краю і рідної мови».

В днях 31 жовтня і 1 листопада 1893 р. тлінні останки о. Маркіяна були перевезені з великими почестями до Львова, а тисячні маси народу на чолі з Галицьким митрополитом зустрічали їх на залізничній станції Підзамче та в церкві св. П’ятниць. Була це тріюмфальна зустріч Маркіяна Шашкевича зі своїм народом, бо, як писала тогочасна преса Львова, «в’їздив у мури престольного города Галицької Землі витязь духа і мислі, побідник злорадних мільйонів темряви, вістун кращої долі, керманич, а у його боку десятки тисяч апостолів й учеників — ціла Русь». Це, однак, була вже інша «Русь», як її залишав Маркіян в часі своєї передчасної смерти. В нашій добі ця «ціла Русь» тогочасної австрійської України стала сьогодні складовою частиною соборної і незалежної суверенної держави «Україна».

Інститут-заповідник Маркіяна Шашкевича у Вінніпезі в своїх лютневих постановах вирішив відмітити ці пропам’ятні дати національного дозрівання та національного тріюмфу окремими святкуваннями та пов’язати їх з датами місяців жовтня і листопаді. Листопад — це також місяць народження Маркіяна. Щоб дати шкільній молоді народніх шкіл в діяспорі масово включитися в ці святкування, Інститут-заповідник Маркіяна Шашкевича у Вінніпезі проголошує оцим конкурс на написання Шашкевичівських сценок для молоді. Сценки не довші як 20-25 хвилин, можуть бути віршем або писані прозою. Надсилати їх до 15 серпня в закритих ковертах з приміткою «на конкурс».

Окреме жюрі перегляне їх і присудить нагороди: перша — 300 долярів, друга — 200 дол., третя — 100 дол. «Рідна Школа» ім. Маркіяна Шашкевича у Вінніпезі на своїх 67 загальних зборах в дні 28 лютого зголосила свою готовість понести всі витрати конкурсу. Адресувати:

MARKIAN SHASHKEVYCH CENTRE 418 ABERDEEN AVE, WINNIPEG, MAN CANADA R2W 1V7 За кураторію Інституту-заповідника

д-р Михайло Марунчак, голова
Катря Янківська, секретар

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Свіжий номер

2 (477) 2020 2-2020-internet-web