З польської еміграційної преси. «Ґв’язда Полярна»

Еміграційна польська газета «Ґв’язда Полярна», за 22 листопада 1977 p., з приводу ювілейних святкувань у Римі писала у статті «Оголошені вимоги українців католиків» наступне: «Заява українців католиків, яких на заході нараховується понад два мільйони була оголошена в Римі під час нарад синоду. Українці католики підкреслюють, що совєтська влада прямує до цілковитої русифікації української Церкви. В 1945 р. силою прилучено цю Церкву до православної Церкви.

Українці католики знову домагаються номінації Кардинала Сліпого патріярхом.

Ватикан відмовляється сповнити ці домагання, боячись комплікацій у взаєминах з Москвою і її сателітами. Апостольська Столиця противиться роздрібленню Церкви. Українці покликаються на факт, що патріярхів має кілька Церков східнього обряду, що належать до Апостольської Столиці.

Останньо Кардинал Сліпий демонстраційно опустив Сикстинську каплицю під час Служби Божої, яку відправляв папа за те, що йому не призначено місця серед інших патріярхів. (Це невірна інформація, бо два інші патріярхи сиділи разом з ним і разом з ним опустили Сикстинську каплицю, це значить всіх патріярхів посадили в не належне їм місце, підкреслення Редакції). Дальше слідує такий підзаголовок:

Демонстрація у Ватикані

Біля 300 українців під час загальної авдієнції у папи Павла VI у Ватикані носили транспаренти і демонстрували. Демонстранти домагалися номінації кардинала Йосифа Сліпого патріярхом Української Католицької Церкви. (Тут також газета подає невірно, бо демонстранти вимагали визнання Патріярха Йосифа, бо номінація в даному випадку зайва — підкреслення Редакції). Українці, що приїхали до Риму переважно були з США і Канади, відспівали свій національний гимн. Папа не зареаґував на демонстарцію і не згадував у свойому короткому слові до вірних, що прибули на авдієнцію. Коли українці почали співати свій національний гімн папа зробив благословляючий знак рукою».

«Нови Дзеннік» за 15-16 жовтня 1977 р. під заголовком «Українці Католики домагаються патріярхату для Кард. Сліпого» писав:

«Українці католики дальше домагаються в Апостольській Столиці номінації кард. Йосифа Сліпого патріярхом української Церкви. Оскаржують Ватикан за обоятність в справі нищення Совєтами Української Католицької Церкви.

Заява українців католиків, яких є на заході понад два мільйони була проголошена в Римі з приводу нарад 5 Папського Синоду. Вони підкреслюють, що совєтська влада змагає до цілковитої русифікації української Церкви. В 1946 р. силою прилучено цю Церкву до православної Церкви. Українці католики знову домагаються номінації кард. Сліпого патріярхом. Ватикан відмовляється сповнити цю вимогу, побоюючись комплікації у взаєминах з Москвою і її сателітами. Апостольська Столиця противиться роздрібленню Церкви. Однак українці покликаються на факт, що патріярхів мають декілька Церков східнього обряду, які належать до Апостольської столиці.

Останньо кард. Сліпий демонстраційно опустив під час Служби Божої, яку відправляв папа, Сикстинську каплицю тому, що йому не призначено належного місця серед інших патріярхів»

Здавалось би, що від польського кореспондента, чи в загальному газети можна було сподіватись трохи більш докладної інформації в цій справі. По перше не відомо хто в кого списав, бо інформації подані в обидвох газетах майже тотожні. Звичайно, не збираємося в тому напрямі вести полеміки з польською пресою, але ми сподівались, що польські пресові кола є краще поінформовані про проблеми Помісної Української Католицької Церкви, як виявилося, це не можна назвати іґноранцією, але просто недбальством, як газети, яка повинна подавати вірну інформацію.

Свіжий номер

5 (492) 2022 OBKLADYNKA_sajt