Заява парафіяльної ради парафії святого архистратига Михаїла у Дженкінтавн

В серпні цього року парафіяни парафії св. Архистратига Михаїла одержали листа від Преосвященнішого Митрополита Стефана Сулика. Пізніше текст цього листа був видрукуваний в українському католицькому двотижневику Шлях (ч. 19, 15/9/96). У своєму листі Митрополит Стефан уділяє парафіянам своє Архиєрейське благословення, а дальше з’ясовує свої погляди відносно парафії св. Архистратига Михаїла.

Парафіяльна Рада парафії св. Архистратига Михаїла вважає своїм обов’язком подати деякі пояснення до помилкових стверджень стосовно Парафії, опублікованих у пресі.

На початку свого листа Митрополит Стефан пише про повноту своєї влади у Філядельфійській Архиепархії. У парафії св. Архистратига Михаїла ніхто цього не ставив під сумнів.

Дальше Владика Стефан нагадує, що вірні повинні жертвувати «на Боже», подібно як це робили християни ще в часах апостолів. Парафіяни парафії св. Архистратига Михаїла жертвують щедро. Парафія совісно й точно віддавала належну частину цих пожертв до Архиепархії і готова це робити надалі. На жаль, Архиепархія жадних вплат від Парафії не приймає.

Перших 5 років свого існування парафія св. Архистратига Михаїла була під опікою і юрис­дикцією Блаженнішого Патріярха Йосифа. У вересні 1980 p., на основі святково підписаного документу, Парафія перейшла під юрисдикцію Філядельфійської Архиепархії. Основні умови документу-домовлення поручив до підписання Блаженніший Патріярх Йосиф. Документ підписав тодішній Митрополит, а сьогодні Глава Української Греко-Католицької Церкви, Владика Мирослав Іван. Преосвященніший Стефан Сулик не ставив під сумнів важности умов домовлення протягом 10 років свого урядування. Тепер Владика Стефан заперечує правну важність цього документу.

Крім чисто юридичних питань є ще моральний бік справи. Блаженніший Патріярх Йосиф передав парафію св. Архистратига Михаїла під юрисдикцію Філядельфійської Архиепархії після запевнення, що вірні цієї Парафії матимуть повну духовну опіку. Однак, коли після смерти довголітнього настоятеля парафії св. Архистратига Михаїла, св.п. о. митрата Зенона Злочовського, представники парафіяльної громади просили Преосвященнішого Митрополита Стефана призначити нового отця пароха, Владика відмовив. Деякі отці готові були тимчасово служити Святі Літургії в церкві св. Архистратига Михаїла. Владика не дозволив. Духовну опіку в парафії св. Архистратига Михаїла. Владика не дозволив. Духовну опіку в парафії св. Архистратига Михаїла сповняє о. Олег Жовнірович, у якого почуття обов’язку служити Богові й вірним перемогло чисто юридичні міркування. Владика Стефан називає священнодіяння нашого духовного опікуна незаконними, неважними і грішними.

Владика Стефан пише, що провід Парафії не просив його дозволу на будову церкви, а пізніше не просив його цю церкву посвятити. З повною пошаною до Владики Стефана мусимо однак сказати, що справи виглядають дещо інакше. Як уже сказано, в перших роках свого існування парафія св. Архистратига Михаїла була під опікою Блаженнішого Патріярха Йосифа. В часі посвячення нашої посілості Патріярх Йосиф не лише дозолив, але прямо доручив нашій громаді збудувати на цій посілості храм. Громада готувалась до будови цього храму доволі довго, а коли настав час починати будову, провід Парафії окремим письмом (23/5/1990) попросив Владику Стефана про благословення. Владика, на жаль, відмовив (4/6/1990). Після закінчення будови церкви отець настоятель 3. Злочовський попросив Митрополита Стефана посвятити її (28/11/1991). Владика відмовив (10/12/1991). Отець настоятель просив Владику Стефана дозволити йому посвятити церкву (16/12/1991). Владика не дозволив (19/12/1991).

Владика Стефан уважає, що всі проблеми створює «невеличка горстка провідників» і закликає «прихожан» до спротиву. Наша церковна громада вибирає своїх провідників кожного року. Вибирає таких, яким довіряє, що вони будуть адмініструвати майном громади згідно з бажанням більшості парафіян. Проблема не є в поганих провідниках парафіяльної громади парафії св. Архистратига Михаїла. Проблему створив провід Філядельфійської Архиепархії у 1975 році, не дозволивши вірним, які бажали зберігати давні звичаї, користуватись ні одною із українських греко-католицьких церков у Філядельфії. У 1980 році виглядало, що справи благо­родно наладнано.

Митрополит Стефан домагається перепису майна парафіяльної громади на Архиепархіяльну Корпорацію. Парафіяльна громада парафії св. Архистратига Михаїла не бажає цього робити, щоб не опинитись знову в ситуації, як це було у 1975 році.

Згідно з бажанням і вказівками Блаженнішого Патріярха Йосифа, у вересні 1980 року вірні парафії св. Архистратига Михаїла прийняли на себе точно визначені обов’язки стосовно Філядельфійської Архиепархії. Парафіяльна громада нічого не міняла, совісно виконувала свої обов’язки і готова їх виконувати надалі. Вірні парафії св. Архистратига Михаїла завжди відносилися і дальше відносяться до Преосвященнішого Митрополита Стефана з належною пошаною і християнською любов’ю.

ЗА ПАРАФІЯЛЬНУ ГРОМАДУ:

Анна Гаврилюк, Голова
Надія Петрик, секретар

(Мова і стиль Заяви задержані згідно з оригіналом. — Ред.)