Жалібне вшанування Патріярха Йосифа в окрузі Ньюарку і у Випані

В середу 17 жовтня 1984 р. церкву української католицької парафії св. Івана Хрестителя в Ньюарку, Нью-Джерзі, виповнили вірні й вшанували першого великого Патріярха України, св. п. Йосифа Кардинала Сліпого, в сороковий день Його відходу у вічність, богослужебними відправами і святочними сходинами.

Службу Божу з Панахидою відправив парох о. Михайло Кучмяк. Він теж виголосив проповідь на пошану Голови української Церкви. Між богомольцями було багато громадських і церковних діячів. Під час відправ співав хор парохії св. Івана Хрестителя під диригентурою маєстра Михайла Добоша.

По Службі Божій і Панахиді о. парох Михайло Кучмяк попросив присутніх зійти до церковної залі на святочні сходини в пошану Патріярха Йосифа, що їх підготовила управа місцевого відділу Українського Патріярхального Товариства.

Сходини започаткував о. парох молитвою «Отче наш». Опісля ред. Василь Пасічняк, голова відділу т-ва, доповідав про «Заслуги і похорон Патріярха України», як учасник похорону, Зокрема, доповідач звернув увагу слухачів на передсмертне напутнє слово Його Святости Патріярха Йосифа для мирян, щоб вони дальше зберігали основане ним Товариство «Свята Софія» і Українські Патріярхальні Товариства, продовжуючи їх діяльність. Він довше зупинився над «Завіщанням» Патріярха, яке стало програмою всього українського Божого Люду. Доповідач поінформував про Заяву Львівського Крилосу та Заяву Українського Патріярхального Світового Об’єднання, у якій стверджено, що Блаженніший Мирослав Іван Любачівський «успадкував» титул Патріярха по великім Покійнику і перебрав владу в Українській Католицькій Церкві, разом із її єпископським синодом.

Ред. Василь Пасічняк закінчив свою доповідь ствердженням, що на похоронах, під час відправ і поминок, священики і єпископи поминали наслідника Блаженнішого Патріярха Йосифа Мирослава Любачівського Патріярхом. Це був плебісцит духовенства і мирян, яким вони визнали Блаженнішого Мирослава Івана Любачівського другим Патріярхом Української Католицької Церкви, без огляду на різні перешкоди, бо цього вимагає потреба, добро Церкви і народу. Нарід це правильно зрозумів й апробував, прийняв і здав іспит зрілости.

По доповіді Іванна Кононів деклямувала вірш поетеси Зої Когут із Австралії, присвячений св. п. Його Святості Патріярхові Йосифові. Опісля д-р Дарія Миндюк і д-р Ярослав Миндюк висвітлили понад 100 прозірок із похоронів Патріярха. На фронтовій стіні залі, де відбувалися сходини, висів великий портрет великого Покійника, вірного сина України і її християнського народу в жалобній декорації, яку виконав заступник голови відділу Патріярхального Товариства — Федір Луцишин.

У Випані українська громада також вшанувала св. п. Патріярха Йосифа. В день похоронів, 13 вересня 1984 p., тут була відправлена Служба Божа о. парохом Осипом Панасюком в наміренні невіджалуваного покійного Патріярха, а в сороковий день жалоби відбулися сходини біля 60 мирян із о. парохом, на яких ред. Василь Пасічняк повторив свою доповідь, що її він виголосив у Ньюарку.

В. П.

Свіжий номер

2 (477) 2020 2-2020-internet-web