Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Звернення чотиристоронньої комісії для нормалізації відносин між православними і католиками східного обряду (греко-католиками) на Західній Україні

Заява підписана Арх. Марусином (КЦ) і Митроп. Методієм (від православних)

Члени чотиристоронньої Комісії для нормалізації відносин між православними і католиками східнього обряду на Західній Україні, які покористалися гостинністю Його Високопреосвященства Митрополита Київського і Галицького Філарета, Патріяршого Екзарха всієї України, зібралися 7 березня 1990 року в Києві у приміщеннях Синоду Української Православної Церкви для обговорення ситуації, що склалася, та шляхи її нормалізації. Святіший Престол у даній Комісії представляють Архиєпископ Мирослав-Степан Марусин, Секретар Конгрегації для Східніх Церков, і Митрополит Філядельфійський Степан Сулик; Московський Паріярхат — Митрополит Воронежський і Липецький Методій та Архиєпископ Хмельницький і Кам’янець-Подільський Феодосій; православних із західніх областей України — Архиєпископ Львівський і Дрогобицький Іриней та протоієрей Олександер Швець; католиків східнього обряду — Архиєпископ Володимир Стернюк і Єпископ Софрон Дмитерко.

Керуючися рекомендаціями, що «терміново необхідно врегулювати становище у храмах, захоплених католиками східнього обряду без згоди даних общин, це врегулювання має здійснювати відповідно до закону щодо реєстрації католицьких общин, прийнятих і схвалених Апостольським Престолом і Московським Патріярхатом, Комісія одноголосно вважає, що негайно необхідно в дусі християнської любови та братерського співробітництва врегулювати становище в цих храмах.

Це врегулювання має здійснюватись відповідно до законів щодо законів реєстрації католицьких общин. При чому слід починати з цієї ситуації, яка передбачає наявність у населеному пункті більше одного храму, що дає можливість менш болісно поділити їх між католиками східнього обряду і православними. Саме ці випадки будуть предметом розгляду на першому етапі врегулювання.

У таких місцях, де є переважна більшість, храм має залишитися за общинною більшістю. Якщо перевага не є явною, буде організовано вільне, таємне голосування під наглядом комісії, в якому братимуть участь тільки члени даної парафії. У будь-якому разі комісія несе відповідальність щодо забезпечення меншости відповідним приміщенням або за проведенням ремонтно-відбудовних робіт, що повинно відбутись через договір, завірений нотаріюсом.

На другому етапі своєї роботи комісія буде розглядати ситуацію з міськими храмами, яка є дуже складною через трудність проведення голосування, яке справедливо відбило б волевиявлення людей даної парафії. Комісія вважає, що питання про ці храми повинно бути вирішено на підставі двосторонніх домовленостей, виходячи з реальної картини православної та католицької наявности, яка виявиться на першому етапі врегулювання.

Приступаючи до спільної роботи, комісія закликає віруючих обох Церков забезпечити мирні й спокійні умови, утримуватися від дій, які можуть ускладнити ситуацію, особливо тих, які супроводжуються насильством. Такі дії рішуче засуджуються священноначалієм наших Церков, бо вони не сумісні з християнською вірою і любов’ю.

Комісія закликає всіх не проводити маніфестацій, а також не вживати різних проявів тиску, які можуть стати перешкодою для нормальної праці комісії.

Ми закликаємо позацерковні організації не втручатися в церковні справи, а віруючих і духовенство в політичні проблеми.

Ми призиваємо також духовенство і віруючих не вживати висловів, які ображають представників тієї чи іншої конфесії і сіють ворожнечу й непорозуміння.

Ми також звертаємося з проханням до представників місцевої влади зі своєї сторони докласти зусилля для забезпечення нормальної роботи комісії на місцях.

Дорогі Браття і Сестри! Ми звертаємося до Вас і нагадуємо Вам слова Апостола і Євангелиста Йоана Богослова, які сьогодні особливо актуальні для нас, православних і католиків: «Улюблені, будемо любити один одного, бо любов від Бога, і кожен, хто любить, народжений від Бога і знає Бога. Хто не любить, той не пізнав Бога, тому що Бог є любов» (1 Йо 4, 6-8).

Нехай Бог миру й любови буде з усіма нами.

(Передруковано з «Сівача»)

Поділитися: