Звернення релігійного Товариства українців-католиків у США «Свята Софія»

Грудень 1983 р.

Вельмишановні!

Цим листом Управа Товариства «Святої Софії» бажає звернутися до найширших кіл нашого суспільства, до Вас, вельмишановні пані й панове, які в минулому не раз одержували наші листи, видання тощо, як і до тих, що, може, вперше зустрінуться з ідеєю й проблемами «Св. Софії».

Як ми інформували в минулому, Т-во «Св. Софія» — це неприбуткова корпорація, що постала в 1974 р. за ініціятивою й на бажання Патріярха Йосифа та завданням якої було утримувати патріярші надбання й інституції в Римі, провадити науково-видавничу працю філій УКУ (Вашінґтон і Філядельфія) та понад усе вдержати живою ідею єдности й помісности УКЦеркви з власним патріярхатом, як правною формою її адміністраційного завершення.

Щоб могти виконати ці завдання, за благословенням Патріярха Йосифа розпочато в грудні 1977 р. збірку на постійний Патріярший Фонд, відсотки з якого призначені на ведення діяльности, а сам капітал залишається нерухомий.

При цій нагоді бажаємо поділитися з Вами, вельмишановні пані й панове, інформаціями про нашу працю і пляни на найближче майбутнє:

Вже десять років ведеться педагогічна праця в обох філіях УКУ, а саме: відбуваються курси з історії України, літератури, історії Церкви, обряду тощо, як також курси для асистентів-викладачів Рідної Школи.

Зорганізовано ряд доповідей професорів УКУ і священиків з Риму у різних скупченнях нашого поселення.

В роках 1982-83 корпорація «Св. Софія» приділила понад 18,000 дол. на стипендії для студентів літніх курсів Українського Католицького Університету в Римі.

Видано друком матеріяли із симпозіюму «УКЦерква в 1945-1975 pp.».

Зорганізовано дослідно-документальний Центр при філії УКУ у Вашінґтоні, завданням якого є слідкувати за порушенням релігійних прав за Залізною заслоною, інформувати про це чужинецький світ і цим способом нести поміч переслідуваній нашій Церкві й поневоленому народові в Україні.

15.УІ. 1980 р. було зорганізовано з’їзд українсь­ких наукових установ США і Канади та створено комітет для влаштування симпозіюму з нагоди 1000-річчя хрещення Руси-України.

Іде підготовка для зорганізування радіопрограми з релігійною тематикою на Україну для інтелігенції та студіюючої молоді, бо потреба такої радіопрограми виявилася доцільною.

Ми навели кілька прикладів з діяльности Т-ва «Св. Софія», щоб познайомити Вас, вельмишановні жертводавці Патріяршого Фонду, з нашою працею, а рівночасно сподіваємося, що ті особи, які вперше одержать нашого листа, знайдуть в ньому щось, що заохотить їх зложити свою пожертву на Т-во «Св. Софія».

Державні народи світу мають своїх великих фундаторів, свої окремі секретаріяти, студійні центри, тощо. Нам, українцям, треба самим дбати про збереження наших історичних надбань, нашої тисячолітньої християнської культури й традиції.

Тому у цей різдвяний час ми звертаємося до Вас з гарячим проханням про жертву-дар на Патріярший Фонд Товариства «Свята Софія».

При цій нагоді бажаємо Вам Веселих Свят Різдва Христового. Хай Дитятко Ісус благословить Вас і Ваші родини щедрими ласками у Новому 1984-му Році!

Христос Рождається!

Д-р Романа Навроцька, заст. голови Т-ва «Св. Софія»
Д-р Роман Осінчук, голова Патріяршого Фонду
Проф. Леонід Рудницький, секретар