Свіжий номер

3(509)2025

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Аргентина — Проща з нагоди святкувань 50-річчя приїзду першого українського єпископа Аргентини. У паломництві до відпустового місця Люхан (провінція Буенос-Айрес) взяли участь представники духовенства, монашества та вірних єпархії Покрови Пресвятої Богородиці в Аргентині. У базиліці Матері Божої Люханської була відслужена урочиста Архієрейська Божественна Літургія, яку очолив Патріарх Святослав у співслужінні з єпископом-емеритом Михайлом (Микицеєм) та духовенством єпархії. Під час проповіді Глава УГКЦ сказав: «Як добрий батько усіх наших вірних, розпорошених по всьому світі, я завжди пам’ятатиму і про вас, присутніх в Аргентині. Бо я прийшов не щоб мені служили, але щоби послужити вам, так, як цього нас навчає Ісус Христос». Патріарх Святослав, пригадуючи, коли під час пішої прощі до відпустового місця Люхан просив у Пресвятої Богородиці скріплення у своєму покликанні бути священиком, сказав, що «2010 року під час цієї ж прощі я дякував за Боже Провидіння і просив у Богородиці допомоги у своєму Архієрейському служінні для вірних єпархії Покрови Пресвятої Богородиці в Аргентині. А сьогодні я знову дякував Діві Марії за це Боже Провидіння служіння всім як Батько і Глава УГКЦ». По завершенні Літургії з нагоди святкувань 50-річчя з часу прибуття до Аргентини першого єпископа для українців греко-католиків всі присутні молилися подячний молебень до Пресвятої Богородиці в крипті базиліки Матері Божої Люханської.

Мінськ, Білорусія — УГКЦ на міжнародній конференції «25 років після Чорнобиля». У заході взяли
участь понад 400 представників благодійних організацій, діяльність яких зосереджена на подоланні соціальних і екологічних наслідків Чорнобильської катастрофи, а також ліквідатори та переселенці із заражених районів. Конференція зібрала представників Білорусі, України, Німеччини, Бельгії, Франції, Великобританії, Ірландії, Італії, Нідерландів, Польщі та інших країн Європи. Представник УГКЦ, керівник Бюро з питань екології д-р Володимир Шеремета виголосив доповідь на тему «Відповідальність за створіння — 25 років після Чорнобиля» у рамках праці секції «Діалог європейських Церков для збереження створіння». Також, користуючись нагодою, д-р Шеремета провів презентацію інформаційно-просвітницького проекту — сайту екологічного бюро УГКЦ під назвою «Відповідальність за створіння».

Ватикан — Папа Бенедикт ХѴІ проголосив Папу Івана Павла II блаженним Католицької Церкви. Учасниками цього історичного моменту від УГКЦ були Патріарх Святослав, Глава УГКЦ, та владика Богдан (Дзюрах), секретар Синоду єпископів УГКЦ. Мощами нового блаженного, представленими на беатифікації, була кров Івана Павла II у скляній ампулі, вставленій у срібний мощовик у вигляді сплетених між собою галузок оливки. Мощовик почергово несли с. Тобіяна, яка прислуговував Папі Іванові Павлові II впродовж останніх днів його туземного життя, та с. Марі Сімон-П’єр Норман, котра була чудесно оздоровлена за заступництвом Івана Павла II від недуги Паркінсона, на яку хворів сам блаженний. На урочистостях у Римі перебувало понад два мільйони паломників. «Постать Папи Івана Павла II відразу, з тих його перших кроків на українській землі, — це була постать святця. Пригадую, навіть ворожі до Церкви кола, не маючи нічого спільного з якимись духовними якостями Святішого Отця, називали його великим гуманістом ХХ століття», — прокоментував подію Патріярх Святослав.

Грузія — Делегація Української Православної Церкви Московського Патріархату взяла участь в урочистостях з нагоди приходу в Грузію апостола Андрія Первозванного. Очолив делегацію в.о. голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків УПЦ архієпископ Переяслав-Хмельницьким Олександр. Під час візиту до країни відбулась зустріч із Католікосом-Патріархом всієї Грузії Іллею ІІ. Архієпископ Олександр передав у дар Католікосу від Предстоятеля УПЦ Володимира ікону святителя Спиридона Триміфунтського, якого шанують православні грузини. В урочистих заходах взяли участь представники Константинопольского Патріархату, а також Руської, Болгарської, Польської та Української Православних Церков, монахи зі святої гори Афон. На загал на богослужінні на околиці Тбілісі зібралося понад 100 тисяч осіб.

Іспанія-Італія — До прощення, покаяння, посту і милосердя закликав владика Діонісій (Ляхович). На цьому наголосив Апостольський візитатор для українців греко-католиків в Італії та Іспанії під час пастирського візиту до вірних міст Ріміні та Равенна. Також владика Діонісій заохотив вірних використати нагоду єднатися з стражданнями Ісуса Христа, Який «відчув на собі всі наші болі і тривоги, зазнавши за людською природою жахіття смерті». Програма візитуцій містила Архієрейську Службу Божу, мирування вірних та роздачу іконок на згадку про душпастирський візит. Окрім цього, владика Діонісій провів зустрічі з представниками доброчинних організацій та місцевими парохами.

Рим, Італія — Унівська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці перебуває у Вічному Місті. Протягом травня в українській парафії свв. мучч. Сергія і Вакха у Римі перебуває Унівська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці. До Риму ікона прибула стараннями пасторального координатора для українців греко-католиків в Італії о. Марка-Ярослава Семегена та з благословення ігумена Святоуспенської Унівської лаври Студійського уставу УГКЦ ієромонаха Теодора Мартинюка. З 2004 року Божого на прохання ченців Святоуспенської Унівської лаври Блаженніший Патріарх Любомир встановив у третю неділю травня празник Унівської чудотворної ікони Пресвятої Богородиці.

Фрайбург, Німеччина — Відбулося поминальне богослужіння з нагоди 25-ї річниці Чорнобильської катастрофи. За участю різних релігійних конфесій римо-католиків, греко-католиків, представників багатьох протестантських конфесій і членів японської спільноти — в катедральному соборі Фрайбурзької архідієцезії пом’янули тих, які загинули внаслідок цієї трагедії. Приблизно 700 осіб взяли участь у цьому Богослужінні. Українські діти несли свічки, які були поставлені перед іконою воскреслого Ісуса Христа, що була принесена від української парафії святого Йосафата і поставлена біля центрального престолу в соборі. Панахиду співали парафіяни української парафії. На закінчення богослужіння о. Петро Свідрун, адміністратор парафії Святого Йосафата з осідком у м. Фрайбурзі, звернувся з подячним словом, a також висловив солідарність з японським народом, який цими днями переживає страшне лихо.

Нью-Йорк, США — Благодійний аукціон на підтримку Українського католицького університету. В Українському інституті Америки біля Меторополітен-музею в Нью-Йорку, представили твори художників з України, США та Канади. Кошти, зібрані під час благодійного аукціону, передадуть для розвитку освітніх програм УКУ. Окрім картин, на аукціоні також виставили твори прикладного мистецтва — вишивані рушники, подушки, писанки та книги. У благодійному заході взяло участь понад 120 осіб — українці з діаспори та американці. Серед присутніх були ректор УКУ о. д-р Борис Гудзяк та проректор з призначення та місії УКУ Мирослав Маринович.

Ватикан — Смерть Осами бен Ладена — привід для глибшого роздумування над відповідальністю кожної людини та мотивом трудитися заради миру. Про це заявив прес-секретар Апостольської Столиці о. Федеріко Ломбарді, підкреслюючи, що не бачить причини для радості. Він пригадав, що лідер «Аль-Каїди» ніс відповідальність за поширення ненависті й розбрату, що спричинило смерть великої кількості людей, використовуючи з цією метою також релігію. «Перед лицем смерті християнин ніколи не радіє, а замислюється над серйозною відповідальністю кожного перед Богом і людьми, маючи надію і працюючи, щоб жодна подія була нагодою для подальшого зростання не ненависті, а миру», — зауважує о. Ломбарді.

Єрусалим — Священний Синод Єрусалимського Патріархату «одноголосно з жалем вирішив» перервати євхаристійне спілкування з Румунською Православною Церквою. Причиною конфлікту стала суперечка навколо будівництва Румунською Православної Церквою храму на канонічній території Єрусалимського Патріархату. Переговори між офіційними представниками двох помісних Церков, а також листування Предстоятелів Єрусалима і Бухареста так і не привели до вирішення спірного питання. Священний Синод Єрусалимського Патріархату засудив «антиканонічне» будівництво і прийняв рішення припинити євхаристійне поминання Румунського Патріарха Даниїла. Також Синод ухвалив позбавити сану архімандрита Єроніма (Кречу), настоятеля спірного румунського храму, як такого, що незаконно вторгся на канонічну територію іншої помісної Церкви.

Греція — Інтернет-ресурси опублікували документи WikiLeaks, присвячені стосункам Константинопольського Патріархату й Російської Православної Церкви. Згідно з документами, Вселенський Патріархат всерйоз стурбований «імперіалістичними амбіціями Москви» та її можливостями щодо впливу на турецький уряд. Наприклад, згадуються події 2008 року, коли після невдалих переговорів між Константинопольським і Московським Патріархатами про призначення російських священиків у будинкові храми при російських диппредставництвах у Туреччині Вселенський Патріарх Варфоломій висловив стурбованість імперіалістичними і експансіоністськими домаганнями Росії. З матеріалів випливає, що США і Вселенський Патріарх серйозно розглядають можливість існування в Москві планів з перенесення (за допомогою турецького уряду) реального управління Вселенським Патріархатом у російську столицю і створення, таким чином, у Москві «Третього Рима». Уряд Туреччини, зі свого боку, також може бути зацікавлений у цьому проекті, оскільки впродовж багатьох років перешкоджає нормальному функціонуванню Вселенського Патріархату на території Турецької держави і взагалі бажав би зникнення Вселенської Патріархії з турецької території.

Греція — «Російська і Румунська Церкви переслідують свої національні та політичні інтереси всупереч прагненню до єдиного свідченням православ’я у світі». Про це заявило анонімне джерело, близьке до Патріарха Варфоломія, підкреслюючи, що згадані Церкви діють окремо, а не як частини єдиної святої і неподільної Православної Церкви. Російська і Румунська Церкви перестають звертати увагу на традиційну, за словами джерела, канонічну організацію Православ’я, що розуміється як визнання всіма Помісними Церквами провідної ролі Вселенського Патріархату, і «прагнуть спиратися тільки на силу і зовнішні можливості, зокрема у своєму прагненні будь-якою ціною знищити першість і особливі права» Константинопольського Патріарха. Таким чином, Російська та Румунська Церкви намагаються відтіснити на другий план «традиційне керівництво Православними Церквами», влаштувати своєрідний переділ влади всередині православної повноти.

Поділитися:

Популярні статті