Свіжий номер

1(507)2025

Час ставати сильнішими

Стати автором

Нова книга про єдність Церков

10 квітня вийшла друком книга радника Міського голови Львова з релігійно-екуменічних питань Тараса Дзюбанського про розуміння єдності Церков. Англомовне видання під назвою «Unitas Ecclesiarum in the light of the reactions to the Balamand Statement» («Єдність Церков у світлі реакцій на Баламандську Угоду») було підготовлене та видане в Італії видавництвом ватиканського університету святого Томи Аквінського, одного із найдавніших католицьких університетів світу. Актуальність цієї праці постає в контексті міжконфесійного та між-церковного діалогу. В основу напрацювання лягла докторська дисертація автора на тему феномену уніатизму. Книга «Єдність Церков» — це одна із перших праць приурочена двадцятій річниці підписання Баламандського документа. В своєму дослідженні автор намагався визначити термінологію пов’язану з уніатизмом та дослідити історичний розвиток цього феномену в світлі реакцій на Баламандський документ.  Повідомив прес-служба центру Libertas.

Довідка. Контроверсійна Баламандська Угода була підписана 1993-ого року в місті Баламанд, Ліван. Документ підготувала Змішана Міжнародна Богословська Комісія між Римо-Католицькою та Православними Церквами під час пленарного засідання, що відбулося 17-24 червня, 1993 р.

Рецензії на книгу «Єдність Церков»:

Питання, які Дзюбанський порушує у своїй книзі—це питання над якими ведуться серйозні диспути між Католицькими та Православними  Церквами та всередині самих церков. Ці вікові дискусії особливо пожвавилися та набули розголосу після Другої Світової Війни. Наприклад питання «В який спосіб повинна Церква виражати свою єдність?» викликало багато суперечок та розбіжностей проте мало відповідей.  Дзюбанський з неупередженістю заторкує такі теми як роль Східних Церков в справі християнської єдності, різниця між прозелітизмом та прийняттям тих, хто навернувся, та різниця між єдністю та уніформізмом. І, незважаючи на будь-які упередження та думки щодо цих тем, книга внесла вагомий внесок у порушення та розуміння важливості питань єдності Церков. 

Роберт КРИСТІЯН, Віце-декан Богословського Факультету Папського Університету Святого Томи Аквінського, Анджелікум, Рим-Ватикан, Італія

Єдність Церков є оригінальним напрацюванням над екуменічною темою великого зацікавлення між Церквами Сходу та Заходу. Розглядаючи відмінність між методом та моделлю, автор подає нові перспективи над віковим питанням церков свого права. Питання церков унійної традиції розглянуте в світлі основних документів Другого Ватиканського Собору та інших соборових та синодальних праць. Хоча метод автора є більш описовим чим аналітичним, йому все-таки вдається дійти  до цікавих та вірних висновків. Основний внесок книги—в царині екуменічного діалогу. Автор розглядає надзвичайно важке питання Східних церков в єдності з Римом, їхнє буття та роль в євангелізація і це є вагомим внеском праці. В контексті проблематики в Православно-Католицькому діалозі такі питання постають та потребують правильного богословського підходу, інтерпретації та розв’язки. Автор пропонує цікаві шляхи для розгляду цих делікатних питань, що стосуються церковної ідентичності та існування церков в повній єдності з Римом та інших питань, які задають Православні богослови.

Джеймс ПУЛЇСІ, Координатор Екуменічної Секції Папського Університету Святого Томи Аквінського, Анджелікум, Рим-Ватикан, Італія

Поділитися: