Свіжий номер

1(507)2025

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Кліервотер, США – Єпископи УГКЦ з Канади та Сполучених Штатів Америки провели спільне засідання. Говорячи про мету заходу, владика Стефан Сорока, Архиєпископ Філадельфійський та Митрополит для українців-католиків у США, повідомив, що це буде «добра нагода разом помолитися та обговорити ті складні завдання й потреби, які є для нас спільними». Учасники засідання обговорили майбутнє УГКЦ та плани подальшої діяльності. Під час зустрічі владики обговорили стан справ та напрямки пасторальної співпраці між Американською та Канадською Миторополіями, зокрема у сферах семінарійної формації. Після свого засідання єрархи УГКЦ в Північній Америці мали зустріч з єрархами Української Православної Церкви в Північній Америці. Ця зустріч дала нагоду єпископам обох Церков застановитись над пасторальною працею з українськими спільнотами Канади та США.

Ватикан – Розглянуто можливість прийняти в лоно Католицької Церкви консервативних англікан з Традиційного англіканського товариства (ТАТ). ТАТ – незалежна від архиєпископа Кентерберійського англіканська спільнота, яка об’єднує різні традиціоналістичні спільноти, що відкололися від Всесвітнього Англіканського Товариства через неприйняття жіночого священства, висвячування гомосексуалістів і літургійних нововведень. У 2007 році Колегія єпископів ТАТ одноголосно схвалила лист до Ватикану, в якому останні висловили бажання шукати повного сопричастя зі Святим Престолом. У листі єпископи також підписали декларацію про повну згоду 3 Катехизмом Католицької Церкви. Ватиканська Конгрегація у справах віровчення рекомендує надати Товариству статус персональної прелатури, тобто окремої єпархії, не відокремленої територіальними межами, на чолі з власним єпископом.

Ватикан – «Наука є другом, а не ворогом віри. Теорія еволюції пояснює, яким чином ми існуємо в світі, але не пояснює чому». Цю тезу озвучив президент Єпископської конференції Англії і Уельсу кардинал Кормак Мерфі О’Коннор з нагоди 200-ліття з дня народження Чарльза Дарвіна. Прелат нагадав, що свого часу Дарвін писав: «Мені здається абсурдним сумніватися, здається абсурдним сумніватися, що людина може бути ревним віруючим і в той же час еволюціоністом. Проте, я думаю, що наука йде пліч-о-пліч з вірою, пропонуючи мені шлях заглиблення й розуміння». На думку кардинала, 200-ліття Дарвіна є гарною нагодою оновлення діалогу між наукою й вірою. Це могло б стати «наступним кроком еволюції», тобто «відкриття того, що Бог є метою життя, що Христос, який створив нас на свій образ і подобу, є не тільки Альфою (першою буквою), а й Омегою (останньою буквою), в якому знайдемо своє завершення». Тому «наука й віра не виключають один одного, а є «супутниками» таємниці, що відкривається.

Лінц, Австрія – Православне духовенство виступило проти на- падок на новопризначеного католицького єпископа Герхарда Марія Вагнера. Відомий своїм консерватизмом єпископ у 2005 році заявив, що ураган «Катріна», який майже стер з лиця землі місто Нью Орлеан (США), був Божою відплатою за содомію та розпусту в цьому місті. «Ураган вдарив по нічних клубах і борделях, а також по абортаріях. Оскільки розпуста та безсоромність, що панували в цьому місті, були несказанні», – заявив свого часу єпископ Вагнер. Тепер, після призначення його вікарним єпископом, у пресі, зокрема з боку деяких католиків, поширились, анти-ватиканські настрої, які засуджували призначення консервативного Вагнера. Натомість православні священнослужителі не побачили у висловах єпископа нічого загрозливого і стали на його захист, вважаючи, що він мав рацію. «Добре, що католики почали називати речі своїми іменами. Звичайно, такі слова, так само як і таке призначення, відштовхнуть від Церкви розпусників, содомітів, прихильників абортів», – зауважив директор правозахисного центру Всесвітнього російського народного собору Роман Силантьєв.

Великобританія – Єпископ Ричард Вільямсон публічно вибачився перед Папою Римським за свої антисемітські вислови. У своєму оприлюдненому листі єпископ висловив жаль за полеміку, яку викликали його «необережні фрази» про Голокост та використання газових камер у фашистських концентраційних таборах.

Італія – Єпископи Італії створюють спеціальний фонд для допомоги сім’ям, які постраждали внаслідок світової економічної кризи. «Єпископи Італії мають намір підсилити доброчинну діяльність для надання допомоги найбільш уразливим верствам населення. Одночасно вони вирішили зробити екстраординарну ініціативу на користь тих, хто в результаті кризи втратив роботу або не може виплачувати іпотечні кредити, створити фонд, який поповнюватимуть єпархії», – заявив генеральний секретар Італійської Єпископської конференції Маріано Крочата.

Рим, Італія – «Захист життя важливіше за юдео-католицькі тертя». На цьому наголосив ортодоксальний рабин Ієгуда Льовін, прес-секретар Союзу ортодоксальних рабинів США і Канади, який приїхав до Ватикану, щоб заручитися підтримкою Церкви в його опозиції гей-параду, запланованому в Єрусалимі на кінець року. Він сподівається, що Ватикан і апостольський нунцій в Ізраїлі зможуть допомогти йому створити коаліцію з іншими релігіями, щоб заблокувати парад. «У наших дітей з’являються симптоми етичного СНІДу, – зауважив Льовін. – Сьогодні як ніколи важливо запитати себе: Що робити, щоб врятувати дітей, і як пояснити їм, що добре, а що зле в. тому, що стосується життя й сім’ї?». Водночас у зв’язку з прийняттям у лоно Католицької Церкви єпископа Ричарда Вільямсона, рабин Льовін висловив розуміння й підтримку Венедикту XVI, вважаючи, що тим самим Папа намагається налагодити справи з силами, ситуація довкола яких буде мати добрі наслідки для всіх.

Яунде, Камерун – «Перед лицем болю та насильства, бідності та голоду, корупції та зловживання владою християнин ніколи не може мовчати». На цьому наголосив Венедикт ХѴІ під час свого пастирського візиту до африканського континенту. «Навіть серед найглибшого страждання християнське послання завжди несе в собі надію». Понтифік згадав про жителів Африки, які переживають гіркий досвід рабства, торгівлі людьми, особливо беззахисними жінками й дітьми. «Під час глобального браку продовольства, фінансового безладу, порушених моделей кліматичних змін, Африка непомірно страждає: населення, що зростає, стає жертвою голоду, бід ності, хвороб. Вони голосно благають про примирення, справедливість і мир, і саме це пропонує їм Церква», – підкреслив Святіший Отець.

Польща – Ватикан не знайшов підстав звинувачувати польську Єпископську конференцію у співпраці зі спецслужбами в комуністичний період. З такою заявою ви- ступили члени конференції. Раніше спеціальна комісія провела розслі- дування, в рамках якого були роз- глянуті всі звинувачення у співпраці між католицькими єрархами і влас- тями в 1947-1989 роках. Результати роботи комісії були передані до Ва- тикану у жовтні 2008 року. Розгля- нувши звіт комісії, державний се- кретар Ватикану кардинал Тарчізіо Бертоне надіслав лист голові єпис- копської конференції Польщі архиє- пископу Юзефу Міхаліку. В офіцій- ному документі представник Вати- кану подякував польським прелатам за їхню «мужність», виявлену під час вивчення ролі Церкви в комуністич- ний період. Кардинал Бертоне також висловив «здивування», що польські єпископи ініціювали проведення власного розслідування. Архиєпис- коп Юзеф Міхалік підкреслив, що «з цього приводу було дуже багато шуму. Нам нічого приховувати. Але не можна тиснути на деяких єписко- пів, шантажувати їх і закликати зро- бити публічне харакірі».

США – Папа Римський Венедикт XVI призначив архиєпископа Мілуокського Тімоті Долана новим ариєпископом Нью-Йорку. У соборі св. Патрика в Нью-Йорку пройшла церемонія вступу нового глави аме- риканських католиків на цю посаду. Долан став 10-им архиєпископом Нью-Йорку. Впродовж 150 років цей пост займали майже виключно американці ірландського походження.

Стамбул, Туреччина – «Ще багато треба зробити для єдності, але ми всі повні рішучості йти вперед без страху і вагань, бо хто любить, той не боїться». Про це заявив Патріарх Константинопольський Варфоломій І під час зустрічі з делегацією на чолі з кардиналом Крешенціо Сепе. Варфоломій І повідомив про свою готовність узяти участь у запланованій на жовтень спільній зустрічі на Кіпрі, де будуть обговорювати і вивчати тему першості Єпископа Риму. «Я сподіваюся, що ми прийдемо до такого тлумачення першості, яка буде прийнятною для обох сторін. Слід молитися за те, щоб цей день настав якомога раніше», – наголосив Патріярх.

Гамінґ, Австрія – Місія Католицьких Церков у житті Вселенської Церкви. Ця тема була в центрі уваги конференції, присвяченій внеску Східних Католицьких Церков Центральної та Східної Європи, який вони покликані зробити у християнське суспільство та світову спільноту в цілому. Під час зустрічі, в якій взяли участь 150 представників різних обрядів Католицької Церкви, серед яких було 15 греко-католицьких єпископів, доповідачі поєднували історичні й богословські методології та аналізували культурні, етнічні й національні чинники в минулому досвіді та майбутній місії греко-католиків. Учасники конференції торкались теми шляхів об’єднання християн у розділеному християнському світі та обговорювали невідкладне й цілюще покликання греко-католиків – об’єднати і синтезувати патристичну, літургійну, канонічну, культурну й містичну традицію християнського Сходу з живим свідченням для католицтва й універсальності Євангелія Ісуса Христа. Оскільки в екуменічному діалозі східних католиків часто вважали «проблемою», учасники конференції прийшли до висновку, що настав час покінчити з трактуванням греко-католиків як перешкоди до екуменічного діалогу. Було акцентовано на тому, що воля Божа була такою, щоб Греко-Католицька Церква відродилася й набрала сили. Саме це, на думку учасників конференції, є свідченням того, що обговорення питання єдності є неможливим без участі греко-католиків, таврованих як «уніати». Без них не вироблятимуться жодні нові відповіді на питання східно-західного примирення. Крім того, Патріарх Любомир Гузар процитував Папу Венедикта ХѴІ, який наголошував, що Греко-Католицькі Церкви покликані бути відданими східній традиції і таким чином свідчити для православних християн, що означає перебувати в сопричасті з Католицькими Церквами. Таким чином, найвища влада в Католицькій Церкві активно заохочує оновлення справжньої східної християнської ідентичності. Впродовж конференції греко-католицькі єпископи представили свої душпастирські турботи і пріоритети. Доповіді проілюстрували специфіку кожного церковного досвіду, продемонструвавши, що Греко-Католицькі Церкви Центральної і Східної Європи мають багато спільних проблем і намагаються знайти у співпраці з Вселенською Церквою спільне їх вирішення.

Поділитися:

Популярні статті