Свіжий номер

4(504)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Концерт візантійського хору з Голландії в Мюнхені

Від 18-21 лютого 1983 р. загостив до Мюнхену відомий Візантійський хор з Утрехту — Голляндія. Цим разом хористи були гостями свого диригента, проф. Мирослава Антоновича,— на весіллі його доні Андрусі Антонович, вінчання якої з Левком Віличем відбулося 19 лютого. Хор брав участь у весільних обрядах, а в неділю співав під час Архиєрейської Служби Божої в катедральному храмі Покрови Пресвятої Богородиці, яку з отцями відправив Владика Платон Корниляк.

Користаючи з нагоди довшого побуту в Мюнхені, у п’ятницю 18.2.1983 відбувся під патронатом ЦПУЕН, — у залі Кюнстлергавз успішний концерт. В першій частині концерту були виконані: «Буде ім’я Господнє» і «Херувимська пісня» — Бортнянського; «Отче наш», фрагменти з Вечірні з Києво-Печерської Лаври, «Тобі радується», «Недільні Тропарі», Кантата про «Страшний суд» — Котка і «Єктенія» — Гнатишина.

В другій частині концерту виконано слідуючі пісні: «Де срібний Сян пливе» — Копка, «Карпати, Карпати» — Шамо, «Гей, браття-опришки» — Кос-Анатольського, «Забіліли сніги» — Лисенка, «Чорнявая молодичка» — Гнатишина, «Вечірня пісня» — Стеценка, «В гаю, в гаю» — Леонтовича, «Закувала та сива зозуля» — Ніщинського та на додаток — «Коломийку» Гнатишина і «Засяло сонце золоте» — Недільського.

Після концерту від імени ЦПУЕН та місцевої громади привітав проф. М. Антоновича та хористів Візантійського хору голова ЦПУЕН мґр Антін Мельник, подякував диригентові та хористам за гарно приготовану програму концерту га за рідкісну зустріч з нашим громадянством Мюнхену, як також всім присутнім за численну участь.

Як хорова одиниця — Візантійський хор є унікальним явищем серед голляндців, бо це вперше в Голляндії, впродовж літ, в країні існує одиниця, яка плекає хорову традицію Східньої Церкви; але цей хор також є важливим і для нас, бо вже майже більше як 30 років він плекає і ширить музичну культуру нашої Церкви, зокрема церковного співу і нашої музики не тільки в Голляндії, але також і в інших країнах Заходу.

Своїм складом (понад 40 співаків) Візантійський хор творить суцільну поважну хорову одиницю, з сильними і виробленими голосами, які, може, трохи іншого забарвлення. При цьому треба наголосити, що проф. М. Антонович зумів зробити з цього хору визначну хорову одиницю, якою може слушно гордитися Голляндія, але також українці.

Глядач мило вражений чистотою їхнього виконання окремих точок програми,— може, з маленькими відхиленнями, питомими їхній мові,— і може з вдоволенням подивляти їхню справність у виконанні наших пісень.

Впродовж свого 30-літнього існування Візантійський хор дав багато концертів східньої церковної вокальної культури в церквах та концертових залях Голляндії, Бельгії, мав концерти в церквах Парижу в 1955 роках, Штрасбурзі в 1956 році і також в катедрі Вест Мінстер в Лондоні в 1961 році.

Візантійський хор відбув більше концертове турне по Канаді і Сполучених Штатах Америки в 1975 році з нагоди свого 25-ліття, під час якого дав 21 концерт. З нагоди 25-ліття відбувся в Утрехті в концертовій залі тоді концерт зі симфонічною оркестрою, під час якого були виконані фрагменти опери «Тарас Бульба», «Каменярі» — Людкевича та пролог до «Мойсея» — Антоновича, як про це з гордістю згадує сам диригент.

Подібне турне по Канаді й Америці Візантійський хор відбув в 1980 році з нагоди свого ювілею 30-ліття, під час якого дав 18 концертів, що було великим успіхом.

Д-р Б. Кузь

Поділитися:

Популярні статті