2011 року Інститут східно-християнських наук ім. Андрея Шептицького (ІМАШ) при університеті св. Павла в Оттаві святкує 25-ліття свого заснування. У травні 1986 року о. Андрій Чировський заснував Інститут при Католицькій богословській спілці (Catholic Theological Union) у Чикаґо та обрав його покровителем митрополита Андрея Шептицького. У вересні 1990 року під патронатом українських католицьких єпископів Канади Інститут було перенесено до Оттави, де у тісній співпраці з Університетом св. Павла в Оттаві отримав акредитацію східно-християнських наук та став єдиним науковим закладом у Північній Америці, у котрому можна здобути всі університетські наукові ступені зі східного християнства.
Основним джерелом утримання Інституту є його Фундація, заснована в 1989 році. Складовою частиною Фундації є Рада директорів, до якої належать представники духовенства та мирян із Північної Америки. Головна мета Фундації — збільшувати головний фонд та збирати кошти на утримання Інституту від приватних осіб та організацій. Кожного року число жертводавців зменшується, і тому одним із викликів, що стоять перед Фундацією, є пошук альтернативного джерела доходу. Тим часом, поки Фундація шукає фінансове розв’язання щодо утримання Інституту, його професори своїм стилем та привабливими назвами курсів заохочують до навчання нових студентів. У січні 2009 року Інститут розпочав Інтернет-курси, що дають можливість студентам, які не мають змоги фізично бути присутнім в Оттаві, слухати курси з іконографії, пасторального богослов’я та історії Церкви через мережу Інтернет.
В Інституті є багато учених, зокрема: о. Стефан Войціховський — директор Інституту; о. д-р Андрій Чировський — засновник та перший директор Інституту, професор кафедри східно-християнського богослов’я та духовности ім. Петра й Дорис Куль; о. д-р Петро Галадза — професор кафедри східнохристиянської літургіки ім. родини Кулів; о. д-р Джон Джилліонс — професор екуменічних студій; о. д-р Андрій Онуферко — професор та дослідник. У минулому на контрактній основі викладали понад 60 викладачів. Окрім своїх безпосередніх академічних обов’язків, вищезгадані професори беруть активну участь у громадському та церковному житті не тільки в Канаді та Америці, але також у Західній Європі та Україні в цілому.
Інститут співпрацює з науковими закладами різних країн світу, а найтісніше з Українським Католицьким Університетом, з яким спільно літній богословський курc в Унівській Лаврі монахів-студитів. Окрім того, навчальна програма Львівської Богословської Академії/УКУ була укладена за допомогою Інституту ім. Митрополита Андрея Шептицького, й чимало викладачів УКУ є випусниками Інституту.
В Інституті навчаються студенти не тільки з Північної Америки та України, а й з Африки, Австралії, Єгипту та Китаю. З часу заснування та на сьогодні випусниками Інституту стали понад 200 осіб: священики та миряни з різними науковими ступенями та сертифікатами зі східнохристиянських наук. Майбутні священики Канади, вихованці семінарії Святого Духа в Оттаві отримують інтелектуальну та духовну формацію від викладачів Інституту. Студенти мають вільний доступ до бібліотеки Університету св. Павла, чия колекція з релігійної та філософської літератури належить до найбільших бібліотек Північної Америки, входячи у десятку найкращих.
Інститут видає науковий тримовний журнал «Логос: журнал східньо-християнських студій», у якому публікують статті на різноманітну богословську тематику. Інститут спеціалізується у східно-християнській спадщині, з особливим, але не виключним, акцентом на традиції Київської Церкви. Головні напрямки досліджень зосереджені у галузі богослов’я, духовності, літургіки, історії, церковного устрою Східних Церков як православних, так і католицьких. Інститут досліджує чотири гілки Східних Церков: православну, до-Халкедонську, асирійську та східно-католицьку.
Однією із найяскравіших подій року є Студійні дні. Чотири роки поспіль Інститут організовує захід, на який приїжджають миряни та духовенство з Америки, Канади та України. Протягом трьох насичених днів його учасники мають можливість почути доповіді відомих богословів та подискутувати на різні гострі питання та виклики сьогодення, такі як: релятивізм і віра; священство жінок; святість та зцілення душі та ін.
Однією зі складових та головних фундаментів життя Інституту є каплиця св. Йоакима та Анни.
Протягом навчального року тут відбуваються щоденні богослужіння на трьох мовах: англійській, французькій та українській. Викладачі, працівники та студенти беруть активну участь у літургійному житті Інституту. Кожного року на празник Богоявлення перед головним входом до Університету відбується Велике освячення води. В інтерв’ю Блаженніший Любомир Гузар висловив жаль щодо низького рівня українського богослов’я та браку сучасних наукових богословських книг. Він мав на увазі стан богослов’я в Україні, але це стосується і наших богословів поза межами України.
Нещодавно о. Петро Галадза опублікував переписку о. Лева Жиле та Митрополита Андрея Шептицького (французькою мовою), а Адам Девилл видав свою докторську працю з екуменізму на тему папства та православ’я у контексті Ut Unum Sint (англійською мовою). Інститут видав цілий ряд наукових праць за час свого існування. Очевидно, що це тільки початки, хотілося б, щоби таких праць було набагато більше, але вірю, що це тільки питання часу, бажання та сміливости наших богословів висловлювати свої думки.
З нагоди 25-ї річниці заснування Інституту ім. Андрея Шептицького бажаємо його працівникам та професорам наснаги, здоров’я, нових ідей та можливостей їх реалізації.
Хто бажає скласти з нагоди 25-ліття пожертву на Інститут або включити Інститут до свого заповіту, може звернутися за адресою:
Metropolitan Andrey Sheptytsky
Institute Foundation
c/o Saint Paul University
223 Main Street
Ottawa, ON, Canada K1S 1C4
Веб сторінка Інстутуту: http://www.sheptytskyinstitute.ca
о. Роман Рицар, докторант Інституту