Свіжий номер

1(507)2025

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква у світі

Ватикан Під час загальної аудієнції на площі Святого Петра Папі Венедикту XVI подарували копію Гошівської чудотворної ікони Матері Божої. Ікону для Святішого Отця привіз о. Дам’ян Кастран, ЧСВВ, ігумен василіянського монастиря у с. Гошеві, що в Долинському районі Івано-Франківської області. Вселенський Архиєрей також поблагословив золоті корони для ікони, перед якою моляться тисячі паломників Ясної Гори.

Аргентина – Владика Святослав (Шевчук) провів душпастирські відвідини північного вікаріяту. У рамках відвідин відбувся ряд зустрічей з духовенством північного вікаріяту, на яких священики мали нагоду особисто поспілкуватися з новопризначеним владикою, обговорити важливі душпастирські питання і накреслити план необхідних заходів для покращення душпастирської опіки та катехитичного служіння для наших вірних в Аргентині. Також, Владика Святослав відвідав з офіційним візитом губернатора провінції Місіонес п. Маурсе Клосс. Під час зустрічі було обговорено стан співпраці між місцевою владою та Українською Церквою, заторкнуто питання відкриття у м. Посадас пам’ятника жертвам Голодомору 1932-33 років.

Пух, Німеччина – Відбулася традиційна проща до мощей блаженної Едігни онуки київського князя Ярослава Мудрого. З благословення Апостольського Екзарха Німеччини і Скандинавії Владики Петра (Крика) вчетверте віруючі УГКЦ вирушили на прощу, щоб приклонитись мощам блаженної Едігни. Прочани йшли з хоругвами та хрестом на чолі колони, роблячи зупинки для спільної молитви та науки Божої. У складі групи були різні люди: і мешканці Мюнхена та його околиць українського походження, і молодь з України, і члени Союзу українських студентів у Німеччині, і сестри – монахині з Чину Святого Василія Великого. Йшли і українські сім’ї з малими дітьми. Згодом, у храмі, де покояться мощі блаженної було відслужено Святу Літургію. У церкві Святого Себастьяна знаходиться і українська ікона Ісуса Христа – подарунок Президента України Віктора Ющенка, котрий у 1997 році здійснив свою прощу до блаженної Едігни. Пам’ять про блаженну Едігну, за словами Глави Української держави Віктора Ющенка, «поєднує Україну, Німеччину та Францію, Схід і Захід Європи у найвищому духовному вимірі».

Перемишль, Польща – У Катедральному соборі в Перемишлі відбулися урочистості з нагоди потрійного ювілею Високопреосвященного Владики Івана (Мартиняка), Митрополита Перемишльсько-Варшавського УГКЦ – 70-ліття від дня народження, 45-ліття священства та 20-ліття єпископської хіротонії. З самого ранку високоповажні гості: єпископи, священики, представники державної влади, велике число вірних прийшли до храму, щоб вшанувати ювіляра. У церемонії, серед інших, взяли участь Архиєпископ Ян Баб’як, Митрополит Греко-Католицької Церкви у Словаччині, Єпископ Римо-Католицької Церкви у Польщі Антоній Дидич. Учасниками святкування також були шістнадцять єпископів УГКЦ з України, Франції та Німеччини.

Ватикан Зреформовано діяльність комісії, відповідальної за діалог з прихильниками лефевристського руху. Апостольським листом Motu proprio «Ecclesiae unitatem», від 8 липня 2009 року, Папа Венедикт зреформував діяльність Папської Комісії «Ecclesia Deі» структури, завданням якої є провадити діалог з спільнотами та особами, що, належавши до лефевристського руху, прагнуть повернутися до повної єдності з Папою. Зважаючи на те, що проблеми, пов’язані з діяльністю Братства святого Пія Х, мають доктринальний характер, Вселенський Архиєрей підпорядкував згадану комісію Конгрегації Віровчення, призначивши її Президентом Префекта згаданої Конгрегації кардинала Вільяма Леваду. Кардинал Левада зазначив, що своїм рішенням Святіший Отець прагне виявити особливу і батьківську турботу щодо Братства святого Пія Х, з метою допомогти подолати труднощі, які стоять на перешкоді осягнення повної єдності з Католицькою Церквою. Motu proprio «Ecclesiae unitatem» пригадує, що зняття екскомуніки з чотирьох єпископів-лефевристів у січні цього року мало на меті звільнити цих осіб з тягаря найбільшого церковного покарання, однак, залишаються актуальними доктринальні питання, і поки вони не будуть врегульовані, Братство святого Пія Х не може втішатися канонічним статусом у Католицькій Церкві, а його священнослужителі не можуть виконувати в ній жодних обов’язків.

Ватикан Миряни також несуть відповідальність за пастирську роботу. На цьому наголосив Папа Венедикт XVI, відкриваючи щорічний Церковний конгрес Римської єпархії в Лятеранському соборі Св. Івана. Понтифік зазначив, що сьогодні потрібна зміна менталітету, а особливо у відношенні до мирян: перейти від сприйняття їх як «помічників» клиру до тих, хто справді «розділяє відповідальність за існування і діяльність Церкви». Папа закликав до духовного і апостольського зростання спільнот і відродження в кожній парафії малих груп або центрів для віруючих, що благовістять Христове Євангеліє. Це дозволить парафіям мати ширший місіонерський розмах. Тому, слід плекати створення місіонерських груп в рамках чіткого продуманого пастирського проекту.

Ватикан – Святу Столицю відвідала делегація Константинопольського Патріарха Вартоломея І. Під час зустрічі з учасниками делегації Венедикт ХѴІ підкреслив: «Католицька Церква, має намір сприяти відновленню повної єдності згідно волі Христа». Тому, Понтифік радо спостерігає за успішним продовження роботи Міжнародної змішаної комісії з богословського діалогу між православними і католиками. Святіший Отець висловив побажання, «щоб непорозуміння і напруженість, що мали місце між православними Делегатами під час останніх засідань цієї комісії, були подолані братерською любов’ю». На завершення Венедикт XVI передав через православну делегацію щирі вітання Вселенському Патріарху Вартоломею І.

Іспанія Католицька Церква відлучатиме членів іспанського уряду, які будуть пом’якшувати закон щодо абортів. Конференція іспанських єпископів закликає членів нижньої палати парламенту голосувати проти введення закону, що дозволяє здійснення абортів на прохання вагітних. За словами єпископа Хуана Антоніо Мартінеса Каміно: «Церковна наука строго говорить про те, що жоден істинно віруючий католик не може погодитися з цією ідеєю або якось її підтримати». Єпископ додав, що всі, хто братимуть участь в розробленні закону, що дозволяє аборти, а також ті, хто буде їх здійснювати – «негайно відлучатимуться від Церкви». Згідно закону, що розробляється, будуть дозволені аборти на прохання вагітних до 14-го тижня вагітності або до 22-го тижня, у випадку якщо здоров’ю матері загрожує небезпека чи є ризик вади розвитку плоду.

Італія Адольф Гітлер таки планував або викрадення, або вбивство Папи Пія XII. Про це свідчать нові докази, опубліковані італійськими єпископами. Вже давно висловлювалися припущення, що Гітлер наказав командиру військ СС в Італії генералові Карлу Вольфу, напасти на Ватикан і захопити Папу. Нові докази, опубліковані в газеті «Avvenire», вказують на роль головної служби безпеки Третього Рейху в розробці сценарію захоплення Понтифіка. Згідно даних, через декілька днів після того, як Беніто Муссоліні заарештували за наказом короля Віктора Еммануїла III, Гітлер наказав скласти план, як покарати італійський народ, викравши або убивши Пія ХІІ і короля Італії. Проте окремі німецькі військові, які брали участь в антинацистській змові, передали цю інформацію до Риму, щоб зірвати плани Гітлера. Як наслідок новина швидко поширилась і від плану негайно відмовилися.

США – Протягом минулого року кількість католиків у США зросла на мільйон. Про це свідчать дані статистичного щорічника, опублікованого Конференцією католицьких єпископів країни. За останніми даними станом на 1 січня 2009 р. в Сполучених Штатах проживає 68 млн. католиків, що складає 22 відсотки населення. У країні служить 41,5 тис. священиків, понад 60,5 тис. ченців. У католицьких університетах країни навчається майже 800 тис. студентів.

Ліон, Франція – Вселенський Патріарх Вартоломей I підкреслив необхідність глибшої і конструктивнішої взаємодії Конференції Європейських Церков (КЄЦ) з Радою Єпископських Конференцій Європи – структурою Католицької Церкви, яка не є членом КЄЦ. Вартоломей І виступив за створення спільної ради, яка буде об’єднювати всіх християн Європи, включаючи католиків. «Ми переконані, що конференція всіх Церков Європи зможе нам краще відповісти на святий заклик до церковної єдності». Загальна структура, на його думку, буде ефективніше допомагати сучасній людині долати складні проблеми і сприяти посиленню християнського впливу в загальноєвропейських структурах, який важливий не тільки для Церков, але і для народів Європи.

Ватикан Побачила світ нова Енцикліка Папи Венедикта XVI «Caritas in veritate» («Любов в істині»). У передмові Понтифік нагадує, що «любов – це магістральний шлях соціальної доктрини Церкви». З іншого боку, враховуючи «ризик її неправильного тлумачення, витіснення з моральної поведінки», її слід пов’язувати з істиною. І застерігає: «Християнство, основане на любові без істини, можна легко переплутати із запасом добрих почуттів, корисних, але не основоположних для суспільного співжиття». Також і прогрес потребує істини. Без неї, «соціальна поведінка залишається на свавілля приватних інтересів і логіки влади, з руйнівними наслідками для суспільства». Тому, як зауважує Папа, незважаючи, що суспільство стає все більш глобальним, зближує нас, проте це не робить нас «братами». Отже, існує необхідність направити зусилля на те, щоб, наприклад, економіка еволюціонувала «у напрямі цілком людських результатів». З цього приводу, Папа Венедик XVI закликає переглянути поширені сучасні принципи, згідно яких кінцевою метою не ставиться спільне благо: «переважно спекулятивна» фінансова діяльність, міграційні потоки, «часто лише спровоковані» і потім погано керовані, а також «неприборкана експлуатація ресурсів Землі». Сучасна криза «зобов’язує нас перепланувати наш шлях». Тому, сьогодні ми маємо справу з «оновленою оцінкою» ролі «публічної влади», і була б бажаною участь громадянського суспільства в національній і міжнародній політиці. Папа підкреслює, що необхідна реальна зміна менталітету, яка б привела до ухвалення «нових стилів життя», відійшовши від сучасного стилю, «спрямованого до насолоди і споживання». Ключова проблема знаходиться у моральному стані суспільства: «Якщо не поважається право на життя і на природну смерть… людська совість втрачає концепцію людської екології, так само як і екології навколишнього середовища». У шести розділах Енцикліки Понтифік розглядає такі питання як міжнародна співпраця, екологія, міграція, глобалізація, сучасна економіка, науково-технічний прогрес, оновлення і реформ політичного устрою у світі, та інші.

Поділитися:

Популярні статті