Ватикан – «Суспільство повинно шанувати життя і гідність важкохворих та вмираючих людей». З такими словами звернувся Папа Венедикт XVI до учасників XIV Асамблеї Папської Академії Pro Vita, участь у якій взяли 3 представники від України — професор Мечислав Гжигоцький, віце-ректор Львівського Національного Медичного Університету, доктор Іван Луць, директор Медичного коледжу, та о. д-р Ігор Бойко, декан філософсько-богословського факультету Українського Католицького Університету. Одним із центральних заходів Асамблеї став Міжнародний Конгрес на тему: «Поруч із невиліковно хворим та вмираючим: етичні вказівки та напрямні». Члени Папської Академії Pro Vita та кількасот знавців етики, спеціялістів по догляду за хворими, керівники відділень палліятивної допомоги, викладачі богословських, юридичних та біоетичних факультетів різних університетів світу розглядали різні проблеми та шляхи недопущення практики занедбання важкохворих, застосування евтаназії, надмірного чи неналежного терапевтичного лікування. Головна увага доповідачів була звернена на поглиблення правильного розуміння заключного моменту життя, найслабшого моменту земної мандрівки і водночас найважливішого з погляду на його відкритість до вічного життя в Бозі. «Смерть є кінцем земної мандрівки людини, але через смерть відкривається для кожного з нас повне й остаточне життя. Господь життя є присутнім поруч із хворим як Той, хто живе і дарує життя; як Той, хто сказав: “Я прийшов, щоб мали життя — щоб достоту мали” (Ів. 10, 10)», — наголосив у своєму слові Папа Венедикт XVI.
Відень, Австрія – Пройшов міжнародний симпозіум «Біоетика в Південно-Східній та Східній Європі». Метою заходу стало ознайомлення з ситуацією у країнах, зокрема у сфері біоетики та можливостей розвитку партнерства і співпраці на церковному, суспільному та політичному рівнях. Обмін досвідом і дискусія з цього приводу показали, що в регіоні Південно-Східної та Східної Європи з розвитком сучасних технологій та секуляризації суспільства з’являються нові загрози для людського життя, здоров’я, а відтак і гідности людини. Водночас все більшої актуальности набирають питання збереження і відповідального поводження з живою та неживою природою. Учасниками зустрічі стали фахівці біоетики та морального богослов’я з різних країн Європи, серед яких була делегація від УГКЦ в особі п. Володимира Шеремета, доктора морального богослов’я, викладача Івано-Франківської теологічної академії, та о. Андрія Логіна, доктора морального богослов’я, викладача Тернопільської вищої духовної семінарії ім. Патріярха Йосифа Сліпого. Подібний захід відбувся вперше, але його актуальність засвідчила потребу продовження наукових зустрічей, і вже в листопаді заплановано провести наступний симпозіум.
Аргентина – В пам’ять 30-ої річниці заснування єпархії УГКЦ пройшла щорічна проща до Національної святині Люханської Богородиці. Захід був організований українською католицькою єпархією «Покрови Пресвятої Богородиці». Окрім подяки Богові за ювілей заснування єпархії УГКЦ в Аргентині, учасники паломництва молились за вічний упокій жертв Українського Геноциду 1932–1933 рр. та за рік християнських покликань в УГКЦ. На Архиєрейській Божественній Літургії, яку відслужив Владика Михаїл Микицей, були присутні представники Посольства України, Українського Центрального Представництва в Аргентині, високопреподобні сестри Чину Святого Василія Великого і Служебниці Непорочної Діви Марії, молодь Пласту і СУМ-у та велика кількість українських прочан.
Болонья, Італія – Українські матері, які перебувають на заробітках в Італії, провели першу молитовну зустріч «Матері у молитві». Ініціатором заходу виступила місцева українська церковна громада на чолі з настоятелем о. Василем Поточняком. У цій місцевості вже довший час існує п’ять молитовних груп, у яких матері поручають свої життєві проблеми Небесному Отцеві. Цього року на спільну молитву приїхали матері з Мілану, Флоренції, Риміні, Больцано і Ліворно. Під час святкових заходів учасники мали нагоду ознайомитися з історією виникнення руху матерів та його духовною концепцією. На спільних молитвах матері возносили молитви за свої родини, за встановлення Божого порядку в Україні та ділились власними свідченнями. Вершиною заходів стала Архиєрейська Божественна Літургія, яку очолив апостольський візитатор Владика Гліб Лончина.
Ріано, Італія – Владика Діонісій Ляхович провів великопосні реколекції для студентів, які навчаються у різних папських університетах Риму та мешкають в українській колегії св. Йосафата. Під час наук Владика Діонісій зосередив свою увагу на важливості священичого служіння та відповідальності пастиря, який покликаний провадити інших до Бога, любити Церкву та зміцнювати єдність і любов у спільноті. «Правдиве служіння — це безвідмовне слідування Христу, це і молитва, це і жертва, це і відкритість до інших, а вінцем у всьому цьому є Любов», — наголосив Владика Діонісій. Разом з цим, він звернув увагу на важливості об’явлених таїнств Божих, над поглибленням розуміння правд віри, над працею щодо особистого духовного зросту, які є фундаментальними засадами в житті тих, хто готує себе до священичого служіння та тих, хто вже сповняє священичий уряд. Проведені дні реколекцій послужили для студентів добрим часом для внутрішнього збагачення, надбання духовних дібр через наставлення реколектанта, особисту молитву, духовні бесіди та богослужіння. Цей час також послужив для кожного нагодою для духовного зросту, розвитку та передумовою сумлінного виконання й реалізації свого покликання у служінні Богу та людям.
Варшава, Польща – У монастирі Успіння Пресвятої Богородиці відбулися Збори усіх професів василіянської Містопровінції Покрову Пресвятої Богородиці в Польщі. Учасники Зборів подякували за працю вислуженому Протоігумену о. Юліяну Ковалю, ЧСВВ, та його радникам, обговорили різні справи внутрішнього життя і проблем Містопровінції та вибрали нового Містопротоігумена та його радників. Вибори підтвердив Протоархимандрит Василіянського Чину зі своєю радою. Містопротоігуменом Василіянської Містопровінції у Польщі на чотирирічну каденцію став о. Ігор І. Гарасим, ЧСВВ, його першим радником і заступником — о. Павло М. Старух, ЧСВВ, радниками – о. Дмитро М. Гарасим, ЧСВВ, та д-н Богдан М. П’єтночко, ЧСВВ. Новому Провінційному настоятелеві та його радникам братія бажає Божого благословення на їхнє служіння Чинові і Церкві на нове чотириріччя.
Варшава, Польща – Президент Польщі Лех Качиньскі вручив львівському римо-католицькому митрополитові кардиналу Мар’янові Яворському Командорський Хрест із Зіркою Ордену Відродження Польщі. Цієї високої відзнаки єрарха удостоїли за визначні заслуги в розвитку богословських наук і досягнення в дидактичній діяльності. На урочистості в президентському палаці були присутні Примас Польщі кардинал Юзеф Глємп, митрополит Варшавський архиєпископ Казімєж Нич, архиєпископ-коад’ютор Львівський Мечислав Мокшицький. До повернення у Львів кардинал Мар’ян Яворський багато років трудився на теренах повоєнної Польщі, зокрема був апостольським адміністратором архидієцезії в Любачеві, науковим секретарем Конференції єпископату Польщі, очолював Папську Богословську Академію у Кракові, є автором численних наукових праць. У своєму виступі Лех Качиньскі наголосив, що кардинал Мар’ян Яворський належить до числа видатних сучасних богословів, має великі здобутки, пов’язані з Католицькою Церквою і в Польщі, і в Україні.
Варшава, Польща – Президент України не чинить політичного тиску на Православну Церкву. Про це заявив Митрополит Володимир (Сабодан), Предстоятель УПЦ (МП) у своєму виступі на церемонії присвоєння йому ступеня почесного доктора Християнської богословської академії у Варшаві. «Висновки та висловлювання деяких експертів про те, нібито нинішній Глава Української держави робить безпрецедентний тиск на священноначаліє Української Православної Церкви з метою відокремлення її від повноти Російської Церкви, є необґрунтованими», – підкреслив Митрополит Володимир. У своєму виступі він зауважив, що Президент України дійсно є прихильником об’єднання всіх православних віруючих країни в єдину Православну Церкву, «яка б мала статус автокефальної. Проте привселюдно висловлюючи свою позицію з цього питання, Президент не чинить систематичного політичного тиску на нашу Церкву з метою канонічного розриву УПЦ з Московським Патріярхатом».
Москва, Російська Федерація – Анатема Російської Православної Церкви з гетьмана Мазепи до сьогодні не знята, хоч це питання може розглядатись у майбутньому. Про це ще раз підкреслили Президенту України Віктору Ющенку представники Російської Православної Церкви. «Український Президент отримав відповідь, повністю побудовану на вивчених архівних даних», – повідомив секретар Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського Патріярхату з міжправославних відносин протоєрей Микола Балашов. Зняття анатеми не було, проте це не виключає того, що це питання компетентні каноністи й історики розглянуть у майбутньому», – заявив представник Московського Патріярхату.
Ватикан – «Resurrexi, et adhuc tecum sum. Alleluia! – Коли я воскрес, тоді я все ще з Тобою. Алилуя». Ці слова з древньої версії 138 Псалма стали основним лейтмотивом Великоднього послання Папи Венедикта ХVI. Понтифік нагадує, що в цьому вислові Церква чує голос Самого Ісуса, Який, воскреснувши на зорі великоднього дня, сповнений щастя й любові, звертається до Отця й вигукує: «Отче Мій, от Я! Я воскрес, Я знову з Тобою, назавжди; Дух Твій не залишав Мене». Так ми входимо в глибину великодньої містерії, центром якої є воскресіння Ісуса, що є подією любови: любови Отця, що віддав Сина заради спасіння світу; любови Сина, що віддав Себе на волю Отцю заради всіх людей; любови Духа, що воскрешає Ісуса з мертвих у Його преображеному тілі. «Нехай ніхто не закриває свого серця від всемогутности цієї звільняючої любови!.. Спрямовуючи погляд душі на славні рани Його преображеного Тіла, ми можемо зрозуміти зміст і значення страждання, можемо полегшити біль багатьох ран, якими людство продовжує кровоточити і в наші дні. У Його славних ранах ми пізнаємо знаки нескінченного Божого милосердя», – наголосив Святіший Отець. На завершення, звертаючись до вірних, Папа закликав усіх дозволити просвітити себе сяючим світлом цього Великого Дня, щиро відкритись воскреслому Христу, щоб оновлююча сила великоднього Таїнства могла виявитись на кожному з нас у наших родинах, у наших містах і наших країнах.
Ватикан – Видано нову інструкцію щодо ведення процесів беатифікації. Мета Інструкції – пригадати єпископам, щоб вони приділяли більшої уваги й строгости у веденні першого етапу процесу беатифікації, який проходить на єпархіяльному рівні. По суті Інструкція всього лише нагадує про правила, уже чітко встановлені 1983 року. У порівнянні з минулими нормами практично нічого не змінено, оскільки документ являє собою радше пригадку з наголосом на більшій строгості та акуратності у веденні процесу. Особливий акцент ставиться на те, що слава про святість повинна виникати спонтанно, а не збуджуватися штучно: вона має народжуватися в самій громаді, у середовищі віруючих, і це дуже важливий елемент. Віруюча й вся громада повинні сказати єпископові: «Ми вважаємо, що той чи інший раб Божий насправді Святий!» Отож, перший крок повинні зробити миряни й громада. Єпископові залишається лише перевірити вірогідність відомостей про славу святости, підтвердити їх і передати в Рим.
Підготував Степан Дмитришин