Представники засобів масової інформації з Центральної та Східної України відвідали Марійський духовний центр «Зарваниця» під час престуру до Золотниківської об’єднаної територіальної громади. Візит організував Український кризовий медіа-центр у рамках програми USAID «Децентралізація – шлях до кращих результатів та ефективності». Понад 20 журналістів із Харківської, Дніпропетровської та Кіровоградської областей переймали досвід співпраці між громадою і Церквою, знайомилися з діяльністю соціальних підприємств, які діють на території МДЦ. Сотрудник МДЦ «Зарваниця» отець Андрій Шалай ознайомив журналістів зі святинями, розповів історію цього святого місця. Також вони відвідали місце будівництва католицької навчально-освітньої академії, де навчатимуть зацікавлених осіб розробляти і створювати свої соціальні проєкти. Адже розвиток соціального підприємництва – дієвий спосіб вирішення гострих проблем, які виникають у теперішньому суспільстві. На завершення візиту ректор МДЦ «Зарваниця» Володимир Фірман розповів про роль Церкви в налагодженні партнерства між підприємцями та місцевою громадою і презентував роботу інших соціальних підприємств, створених при духовному центрі.
Допомога «Карітасу» для людей на Донбасі. Міжнародний благодійний фонд «Карітас України» отримає понад 3,3 млн євро від Німеччини для допомоги людям на Донбасі. Німецька спілка «Карітас» надає ще 200 тисяч євро. Реалізація гуманітарних проєктів цієї організації, які фінансує Німеччина, зосереджена на районах Донецької та Луганської областей, підконтрольних українському урядові. Цю допомогу отримають понад 28 тисяч осіб, що особливо потерпіли внаслідок тривалого конфлікту на сході України. Зокрема, їм надають паливо, талони на медикаменти й санітарно-медичні товари, а також на основні продукти харчування. Тяжкохворі, люди похилого віку та особи з інвалідністю в деяких важкодоступних громадах уздовж лінії розмежування завдяки транспортним послугам організації отримують можливість доступу до медичного обслуговування та соціальних послуг. Федеральний уряд Німеччини з 2014 по 2019 рік зробив внесок у гуманітарну діяльність «Карітасу України» в розмірі майже 9 млн євро. Додатково ця організація здійснила в Україні низку соціальних проєктів (створення соціальних центрів, робота з молоддю, надання соціальних послуг) у рамках допомоги заради розвитку, які фінансували з Німеччини.
Українські представники відвідали центри соціальної допомоги в Німеччині. Завершився кількаденний робочий візит представників Самбірсько-Дрогобицької єпархії до центрів соціально-психологічної допомоги в Німеччині. Учасники візиту відвідали табір для біженців у місті Трір (регіон Рейнланд-Пфальц, Західна Німеччина), дізналися, як влаштована структура кризової інтервенції для біженців у Німеччині, та змогли порівняти й поділитися українським досвідом. «На перший погляд може видатися, що завдання психологів у Німеччині та психологів в Україні дуже різні. Проте це не так: як і біженці, що прибувають до Європи, так і українці, що постраждали від війни на сході України, пережили дуже схожий досвід війни. Тому принципи допомоги в нас єдині. Особливо цінним стає досвід німецьких колег, адже він надзвичайно систематизований – кожен відповідає за свою конкретну ланку роботи. Нам це було дуже цікаво, ми привезли додому багато ідей, як можна структурувати та покращити психологічну і соціальну роботу для осіб, що пережили травматичні події в нашій єпархії», – ділиться враженнями психолог Мар’яна Бісик. Наступним етапом візиту стало знайомство зі структурою праці «Карітасу» міста Майєн.
У Львові відбувся XIV Міжрелігійний молодіжний семінар «Ковчег-2019». Його головна мета – сприяти міжрелігійному діалогу та тіснішій культурній співпраці між молодими людьми, які представляють різні національні громади України.
Семінар складався з трьох частин:
- Академічної – низка лекцій і семінарських занять, що їх проводили добре знані польські, єврейські, кримськотатарські та українські дослідники, публічні та культурні діячі, які висвітлювали важливі історичні та культурні питання з різних національних перспектив.
- Інтерактивної – майстер-класи, дискусії та круглі столи.
- Культурної – чотири етнічні групи проводили свої національні дні, знайомлячи учасників із розмаїттям та красою своїх культур, історії й традицій.
У семінарі взяли участь молоді люди з усієї України, що дало змогу гармонізувати не лише етнічні чи релігійні, а й регіональні та ідеологічні відмінності. Семінар організували: Генеральне консульство Республіки Польща у Львові, Український католицький університет, Український інститут вивчення Голокосту «Ткума» (Дніпро), Львівський міський палац культури ім. Г. Хоткевича, громадська організація «Крим-SOS» і Федерація польських організацій в Україні.
Кафедра філософії та Інститут лідерства й управління УКУ провели літню школу «Цілісне лідерство задля майбутнього демократії в Україні». Протягом тижня учасники працювали над створенням принципів морального авторитету лідера в сучасних реаліях. Програму зосередили на вирішенні
трьох завдань: окреслити ситуацію сучасного українського суспільства в контексті головних світових тенденцій, про що говорили лектори Валерій Пекар, який розповів про розвиток суспільства за принципом
інтегральної динаміки, та Євген Глібовицький, який у активному діалозі зі студентами роздумував над
основоположними процесами в сучасній українській політиці. Другим питанням була, власне, ідея лідерства, яку обговорили з отцем Андрієм Зелінським, що запропонував власну софійну модель, та Мирославом Мариновичем, який говорив про місце цінностей в суспільному житті. Окрім лекцій, програма школи передбачала семінари за книгою, неформальний похід у гори та командну роботу над фінальними проєктами-дороговказами та текстовими напрацюваннями учасників, написаними у форматі звернення та порад до молодої людини. Літню школу провели за підтримки Фонду Конрада Аденауера в Україні та Фонду Чарльза-Стюарта Мотта.
Монахи Чину Найсвятішого Ізбавителя та волонтери з громадських організацій Ковеля провели «Козацький гарт 2019» – свято духу в національно-патріотичних традиціях для вихованців Ковельської виховної колонії для неповнолітніх. З ініціативи Пенітенціарного душпастирства УГКЦ традиція проведення «Козацького гарту» зародилася в Прилуцькій виховній колонії влітку 2008 року й відтоді поширилася на підліткові виховні установи в містах Самбір, Бережани і Кременчук. У Ковельській виховній колонії таке свято відбулося вже втретє. Головний задум організаторів змагань – перемога над кримінальними звичаями та плекання духовних і моральних традицій українського козацтва. У ході насичених змагань юнаки мали змогу спробувати свої сили в цікавих естафетах, тренувати витримку в спарингах, удосконалювати вміння застосовувати різноманітний спортивний інвентар. Уже традиційно після завершення змагань організатори вручили командам-переможцям грамоти й подарунки – спортивний інвентар (футбольні, волейбольні та баскетбольні м’ячі, набори для бадмінтону і настільного тенісу), придбаний коштом щорічної благодійної збірки.
Із нагоди 50-річчя освячення собору Святої Софії в Римі у патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ 20 серпня відбулося урочисте погашення спеціальним поштовим штемпелем поштової марки «Собор Святої Софії в Римі». У святковій церемонії взяв участь отець Марко Семеген, президент товариства «Свята Софія». Спеціально до цієї події Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» виготовило поштову марку і конверт «Собор Святої Софії в Римі». Дизайн розробили брати Олександр і Сергій Харуки, які є авторами українських банкнот. УДППЗ «Укрпошта» відзначає найважливіші події, що відбуваються в житті нашої країни, погашенням поштових марок і конвертів, спеціально виготовлених до урочистої дати, поштовим штемпелем, який існує тільки один день. Спецпогашення марок і конвертів це своєрідний внесок «Укрпошти» у відзначення ювілейної дати в історії регіону та її увічнення в предметах філателії. Ювілейні конверти з відбитком святкового штемпеля займають почесні місця в колекціях філателістів усього світу.
У День Незалежності України Блаженніший Святослав, глава УГКЦ, та Ірина Фріз, міністр України у справах ветеранів, підписали Меморандум про співпрацю між Міністерством у справах ветеранів Міністерством у справах ветеранів України та Українською Греко-Католицькою Церквою. При підписанні був присутній отець Андрій Зелінський, ТІ, заступник керівника Департаменту військового капеланства УГКЦ. Мета меморандуму налагодити взаємодію і створити можливості для ефективної співпраці у сфері задоволення суспільних інтересів учасників бойових дій та членів їхніх родин. У розмові з міністром було зазначено, що духовна опіка та підтримка ветеранів сьогодні — один із душпастирських пріоритетів нашої Церкви. Учасники зустрічі зазначили, що впродовж років російської збройної агресії проти нашої держави УГКЦ ініціювала та реалізувала низку проєктів, покликаних сприяти подоланню наслідків війни в українській родині, забезпечити турботою батьків і сім’ї полеглих героїв. «Міністерство у справах ветеранів України є одним із головних партнерів на шляху реалізації цієї місії. Спільними зусиллями ми зможемо сприяти швидшому подоланню руйнівних наслідків війни в кожному зраненому серці та українському суспільстві в цілому», – сказав глава УГКЦ.
Патріарша курія УГКЦ разом із Благодійним фондом імені Митрополита Андрея Шептицького започаткувала благодійну програму «Дослідження потреб громад щодо розвитку соціального підприємництва у контексті вчення Митрополита Андрея Шептицького». Дослідження триває в кон- тексті реалізації проєкту «Мудра справа», який має місію духовного і матеріального розвитку громад через пошук можливостей та реалізацію потенціалу, а також інтерактивного формаційного курсу для священників «МАПа». Зі слів координаторів заходу, проєкт «Мудра справа» це так зване нове дихання справи Митрополита Андрея, його пастирського послання «Як будувати рідну хату»; це втілення соціально-економічної доктрини Шептицького в нових умовах; це тяглість історії та вчення УГКЦ від Митрополита Андрея до Блаженнішого Святослава. За результатами дослідження планують організувати навчання для активних священників і лідерів локальних громад із розвитку соціального підприємництва; створити платформу комунікації між ініціаторами соціальних проєктів та донорами/інвесторами; допомогти ініціаторам у написанні проєктів, бізнес-планів, пошуку фінансування та запуску їхніх «справ».