Свіжий номер

3(509)2025

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

В УГКЦ стурбовані, щоб 1000-річчя Софії Київської не стало святом лише однієї конфесії. Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви патріарх Святослав (Шевчук) звернувся до прем’єр-міністра України Миколи Азарова з проханням включити до заходів щодо відзначення 1000-річчя Софійського собору Божественну Літургію за участю духовенства і вірних УГКЦ. Про це йдеться у листі Блаженнішого Святослава до прем’єр-міністра М. Азарова і першого заступника міністра регіонального розвитку та будівництва України, голови організаційного комітету з підготовки та відзначення 1000-річчя заснування Софійського собору Миколи Сороки.

В УГКЦ новий єпископ. 23 липня 2011 року оприлюднено повідомлення, що Папа Бенедикт XVI дав згоду на канонічний вибір Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви. Він прийняв рішення призначити о. Дмитра Григорака, Апостольського адміністратора Бучацької єпархії УГКЦ «ad nutum Sanctae Sedis», єпархом Бучацьким. Дмитро Григорак народився 1 січня 1956 року в м. Івано-Франківськ. Дияконські свячення отримав 21 вересня 1992 року, а священичі — 25 жовтня того ж року (святитель Владика Софрон (Дмитерко)). Крім української мови, владика Дмитро володіє російською та польською, знає також італійську, англійську, німецьку, старослов’янську та грецьку.

Місіонери УГКЦ з різних країн світу мали щорічний з’їзд у Києві. Близько 30 проповідників з понад десяти країн світу з’їхалися на духовно-формаційний семінар на тему «Теоретично-практична місійність УГКЦ у Вселенській Церкві». Захід, що тривав чотири дні, розпочався 31 липня Архиєрейською Літургією у Патріаршому соборі Воскресіння Христового в Києві, яку очолив Глава УГКЦ Святослав (Шевчук). Семінар став початком щорічних з’їздів місіонерів УГКЦ. Головною метою заходу є збір усіх наших місіонерів разом, їхнє знайомство між собою та зустріч з Главою УГКЦ.

Патріарх Любомир (Гузар) вважає, що українці не цінують достатньо дару незалежності. Патріарх зазначив, що українці не вміють користуватися даром незалежності своєї держави, а свободи бояться, оскільки не хочуть приймати відповідальності, яка тісно пов’язана із нею. «Мені здається, що ми не користаємо достатньо із того дару незалежності. Бо незалежність народу, держави — то приблизно так само, як незалежність особи, — сказав, зокрема, владика Любомир. — Людина повинна бути свобідною, щоби бути собою. Бо свобода — це не робити, що тобі хочеться, не сваволя. Свобода — це можливість робити добро, щоби бути свобідним…» Владика нагадав про історичні передумови такого стану речей — те, що впродовж майже всього ХХ століття українці перебували під окупацією різних держав і режимів.

В УКУ стурбовані долею демократії в Україні та закликають українців критично переосмислити життєві принципи. Прес-служба УКУ 9 серпня оприлюднила звернення ректорату цього навчального закладу щодо політичної ситуації в Україні. У документі наголошується, що «своїми діями влада заганяє громадян у безвихідь та ізолює нашу державу на міжнародній арені як від Сходу, так і від Заходу. Ув’язнення лідерів опозиції, неадекватне застосування сили та нехтування конституційними правами і свободами — все це вказує на те, що ситуація у країні загрожує зловісною трансформацією у сторону авторитаризму». Спільнота УКУ звернулася до представників влади та суду з вимогою «негайно звільнити ув’язнених з-під варти і відновити цивілізовані норми судочинства — інакше вам ніколи не вдасться відновити повагу до суду та інших інститутів влади в Україні».

У зверненні з нагоди Незалежності України Глава УГКЦ окреслив формулу успішної та справедливої держави. «З нагоди 20-ї річниці державної Незалежності України щиросердечно вітаю всіх вас в Україні, єднаюся з вами у подячній молитві до Всемогутнього Господа за неоціненний дар свободи для рідного народу і нашої держави», — написав Патріарх Святослав (Шевчук). На переконання Предстоятеля УГКЦ, святкування — це не лише причина для радості та вдячності, а й прекрасна нагода для глибших роздумів над тим, якої держави ми хочемо і потребуємо. «Напевно, не помилимося, якщо ствердимо, що бажаємо жити в державі, в якій основними засадами соціального, економічного, політичного та інших вимірів життя народу є чесність, справедливість і відповідальність», — зазначив першоієрарх.

У Києві відбулася офіційна зустріч Глави УГКЦ із Предстоятелем УПЦ (МП). Офіційна зустріч Глав двох Церков відбулася 23 серпня 2011 року у резиденції Митрополита Володимира (Сабодана) в Києво-Печерській Лаврі. Митрополит Володимир підкреслив важливість добрих взаємин між двома Церквами та розвиток конструктивної співпраці там, де це можливо, для добра українського народу. Сторони обговорили питання практичної співпраці двох конфесій первісної Київської Церкви Володимирового хрещення. Це стосувалося, зокрема, сфери мас-медіа та освіти. Сторони також наголосили на важливості соціального служіння Церкви у житті суспільства. На завершення Патріарх Святослав подарував митрополиту Володимирові перше в Україні видання рукописного Реймського Євангелія Анни Ярославни, створене на початку XI століття. Предстоятель УПЦ (МП) подарував гостям ювілейні панагії та переклад Євангелія українською мовою.

Глава УГКЦ та керівники Світового конгресу українців говорили про роль світового українства у справі розбудови українського світу. 24 серпня, у День Незалежності України, Глава УГКЦ Патріарх Святослав прийняв офіційних представників Світового конгресу українців (СКУ). У цей день до резиденції Глави УГКЦ завітали Євген Чолій, Президент СКУ, Стефан Романів, Генеральний секретар СКУ та Аскольд Лозинський, попередній Президент СКУ. Гості привітали Предстоятеля УГКЦ із призначенням на відповідальний уряд Глави УГКЦ та запевнили у своїй підтримці з усіх ініціатив, скерованих на добро українського народу. Крім того, вони просили про призначення офіційного представника УГКЦ до Ради директорів СКУ. Також було наголошено на важливості ефективної діяльності Ради Церков при Світовому конгресі українців та про потребу оновлення її роботи. У свою чергу Блаженніший Святослав наголосив на важливості світового українства не тільки у справі розвитку і збереження української культури, але, передусім, й у справі розбудови незалежності України. Окрім того, він підкреслив важливу роль світового українства у справі розбудови українського світу «відповідно до сучасних реалій життя українців».

УПЦ КП

Патріарх Філарет констатував, що попри вплив Росії на УПЦ (МП) немає сьогодні відкритої боротьби між цією Церквою і УПЦ КП. За словами Патріарха Філарета, УПЦ КП хоче «жити в мирі і злагоді і з Російською Церквою», бо, як наголошує першоєрарх, Церква — єдина, нема одного Бога для Росії, а іншого для України. Однак, як акцентує Патріарх Філарет, УПЦ КП і РПЦ «розділяє тільки гріх владолюбства, бажання Москви панувати над Україною, що шкодить Церкві Христовій. Говорячи про незалежність держави та Церкви, Патріарх Філарет наголосив, що «якби Українську Церкву не розділили, і українські конфесії не почали боротьбу між собою замість того, щоб боротися за незалежність, ми б подолали опір Москви і отримали б визнання автокефалії».

Напередодні Незалежності України Глава УПЦ КП розповів про провальну спробу знищити Київський Патріархат. «Рік тому була спроба боротися з Київським Патріархатом, знищити його, приєднати до Московського. Усі спроби були невдалими. Напади у Донецьку, на Київщині, у самому Києві, в інших областях показали, що на захист Київського Патріархату повстала не тільки наша громадськість (громадські організації, політичні партії), а й Європа та Америка», — про це Патріарх Філарет сказав у інтерв’ю Радіо Свободі. За його словами, ті, хто хотів знищити Київський Патріархат, впевнилися, що краще його не чіпати. Свідченням цього, як наголошує першоєрарх, є зустріч Президента із представниками Всеукраїнської Ради Церков. Вона засвідчила, що в Україні, не зважаючи на присутність багатьох релігій, мирно вживаються всі християнські Церкви. «Це є ще одним свідченням, що Київський Патріархат є і буде», — наголосив Патріарх Філарет.

УПЦ

Предстоятель УПЦ став Героєм України. Президент Віктор Янукович присвоїв звання Героя України Предстоятелю Української Православної Церкви (Московського Патріархату) митрополиту Володимиру (Сабодану). Про це повідомив прес-секретар Предстоятеля УПЦ (МП) протоєрей Георгій Коваленко, — інформують «Українські новини».

Предстоятелі УПЦ Київського і Московського Патріархатів за діалог, але шляхи подолання розколу кожен бачить по-своєму. Предстоятелі Українських Православних Церков Київського і Московського Патріархатів — Патріарх Філарет (Денисенко) і Митрополит Володимир (Сабодан) — висловили думку щодо подолання церковного розколу. Патріарх Філарет направив єпископам, духовенству і мирянам УПЦ (МП), присутнім на помісному Соборі 8 липня, вітальне звернення з пропозицією пошуку церковної єдності та плідного діалогу, а Предстоятель УПЦ Митрополит Володимир фактично відповів йому в своїй доповіді на тому ж Соборі: позиція УПЦ — об’єднання всіх православних християн у лоні єдиної канонічної Церкви шляхом повернення до неї через покаяння відокремлених.

РКЦ

Римо-католицьке духовенство України більше уваги приділятиме Євхаристії. Голова Конференції Римо-Католицьких єпископів України Мечислав Мокшицький 26 липня видав розпорядження, присвячене підготовці до Всеукраїнського Євхаристійного Конгресу. У документі йдеться про впровадження більш довгих євхаристійних адорацій, тематичних катехиз та днів зосередження, присвячених Євхаристії. Відкриття І Всеукраїнського Євхаристійного Конгресу відбудеться 26 травня 2012 року в Києві, а завершення – 3 червня у Львові. Протягом цього часу його почергово святкуватимуть інші дієцезії та парафії. Катехити мають щомісяця присвячувати принаймні одну катехизу значенню Євхаристії. А духовні та богопосвячені особи при організації своїх днів зосередження чи формаційних зустрічей мають «взяти до уваги Таїнство Євхаристії як в площині доктринальній, так і богослужбовій». Усіх вірних архиєпископ Мечислав Мокшицький закликав до молитви та складання духовних пожертв у намірі Конгресу.

Поділитися:

Популярні статті