Свіжий номер

4(504)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в Україні

УГКЦ

УГКЦ може взяти у постійне користування храм святого Луїса в гірському районі Рівадольмо (Італія). Про це мовилося на робочій зустрічі представників УГКЦ з єпископом північноіталійської дієцезії Падуї. Він запропонував, аби парафією опікувалися монахи УГКЦ, дбаючи як про українських іммігрантів, так і про місцевих римо-католиків. Після звернення Апостольського візитатора владики Діонісія Ляховича до різних чоловічих чинів та спільнот УГКЦ цю пропозицію розглядають отці-василіяни.

Глава УГКЦ назвав «Русский мир» пустоцвітом радянської ідеології, який не має нічого спільного ні з Церквою, ні з історією. Так відреагував Патріарх УГКЦ Святослав Шевчук на намагання деяких політичних кіл в Україні провести референдум щодо об’єднання Росії, України та Білорусі. «Це концепція, в якій свого часу ЦК КПРС побачив дуже зручний ідеологічний інструмент. Зараз ця псевдонаукова платформа реанімується як імперіалістична ідея відновлення Радянського Союзу. Коли її переносять на церковну платформу, то виникають ідеї так званого «Русского мира», хоча правильно його назвати – «Російський світ», – сказав він. Першоєрарх зазначив, що українську концепцію колись сформулював його попередник – Патріарх Йосиф Сліпий. «Вона полягає в одній простій фразі: «Бути собою». Для нас, українців, бути собою значить будувати український світ – світ вільної людини, народу, який народився більш ніж тисяча років тому під час Хрещення Русі».

Глава УГКЦ не виключає, що дехто з державних мужів хоче розколоти УГКЦ. Блаженніший Святослав заявив, що очолювана ним Церква нині єдина як ніколи, проте існує чимало зацікавлених осіб, які хотіли б розколоти цю єдність і знищити УГКЦ. Таку думку він висловив, коментуючи можливість державної реєстрації релігійного угруповання Антоніна Догнала, відомого як «група підгорецьких отців». Патріарх Святослав наголосив, що вона жодного стосунку ні до УГКЦ, ні до Римо-Католицької Церкви не має. Це група сектантського типу. Блаженніший сподівається, що українська влада не зареєструє її.

На Постійному Синоді єпископів УГКЦ оголосили дату освячення патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві. Відповідно до рішення Постійного Синоду єпископів УГКЦ, будівлю головного храму Української Греко-Католицької Церкви освятять 18 серпня 2013 року під час Міжнарод‑ ної всецерковної прощі до патріаршого собору Воскресіння Христового в Києві з нагоди 1025-ліття Хрещення Русі-України. Саме освячення собору ще не означає кінця його будівництва – завершений лише екстер’єр. «Щоб можна було освятити собор відповіно до приписів Церкви, потрібно спорудити у ньому нерухомий жертовник, – пояснив Глава УГКЦ. – Тому освячення храму полягає передусім в освяченні жертовника, престолу». В цей день до Києва прибудуть паломники з усього світу, аби відсвяткувати Хрещення Русі-України. З цієї нагоди у Києві проходитиме Синод єпископів УГКЦ, в якому візьмуть участь владики з різних країн. Очікують гостей зі Східних Католицьких Церков, глав єпископських конференцій Латинських Церков. Обрядовим освяченням передуватиме нічне чування молоді.

У Московському Патріархаті звинуватили УГКЦ в підтримці Київського Патріархату. Таке звинувачення на адресу УГКЦ пролунало в озвученій на Архиєрейському Соборі РПЦ доповіді Митрополита Володимира про стан УПЦ (МП) та про виклики, які стоять перед цією Церквою. Предстоятель УПЦ (МП) звинувачує УГКЦ в підтримці УПЦ (КП), духовній опіці української діаспори за кордоном та міжконфесійних конфліктах на території Білоцерківської та Вінницької єпархій, хоча й зазначає, що відносини між православними і грекокатоликами в Україні у цілому є не такими уже й напруженими. Патріарх Святослав ствердив, що УГКЦ визнає дійсність Таїнства Хрещення, яке уділяє УПЦ (КП), бо у вченні Католицької Церкви сказано: «Якщо Хрещення уділене в ім’я Пресвятої Трійці й при цьому використана природна вода, воно є дійсним».

Призначили Апостольського візитатора для українців візантійського обряду в Уругваї, Парагваї, Чилі та Венесуелі. 12 січня 2013 року у Ватикані владику Даниїла Козлінського, Апостольського адміністратора вакантного осідку української греко-католицької єпархії Покрова Пресвятої Богородиці в Буенос-Айресі (Аргентина), призначили Апостольським візитатором для українців візантійського обряду, що живуть в Уругваї, Парагваї, Чилі та Венесуелі.

Глава УГКЦ наголосив у Ватикані, що українські емігранти повинні мати можливість берегти свою церковну ідентичність. У Ватикані 23 − 24 січня 2013 року тривала чергова робоча зустріч XIII Звичайної ради Генерального секретаріату Синоду єпископів Католицької Церкви під головуванням архиєпископа Николи Етеровича, генерального секретаря синоду. Патріарх Святослав, як представник східного богослов’я, зробив свій внесок у низку богословських, душпастирських та канонічних тем, наголосивши на необхідності плекання власної духовної спадщини та душпастирської опіки емігрантів, що належать до Східних Католицьких Церков свого права. Глава УГКЦ акцентував, що допомога емігрантам з боку локальних Католицьких Церков у жодному разі не повинна означати їх церковної асиміляції в латинське середовище, а має полягати у збереженні їх церковної ідентичності, забезпеченні душпастирською опікою під проводом священиків їх матірної Церкви та плеканні зв’язків з нею.

Глава УГКЦ відносини між державою та Церквою в Україні назвав кризовими. Те, що Віктор Янукович підписав зміни до Закону «Про свободу совісті та релігійні організації», змушує глав Церков говорити про кризу в державно-церковних відносинах. «Розмова є, а діалогу немає. Процеси відбуваються незалежно від того, яку позицію ви‑ світлює Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій (ВРЦіРО) і які обіцянки дає Президент», – наголосив Глава Церкви. Блаженніший Святослав сказав, що ВРЦіРО намагається будувати державно-церковні відносини на паритетній основі. «Тобто ми себе бачимо партнерами з владними структурами, але аж ніяк не підлеглими», – зазначив він. «Незважаючи на наше спілкування і співпрацю, 16 жовтня Верховна Рада ухвалила Закон «Про свободу совісті», ігноруючи позицію Церков. Наступного дня відбулася зустріч із Президентом, на якій Віктор Федорович погодився ветувати його, вислухавши наші аргументи. Однак не зробив цього. Тож це змусило глав Церков говорити про кризу в державно-церковних відносинах», – пояснив Глава УГКЦ.

Главу УГКЦ турбує те, що груба сила і тиск стають прийнятними засобами для вирішення проблем в Україні. «Мене, як християнина, турбує те, що брутальний тиск чи груба сила стають прийнятними засобами для вирішення державних, суспільних і політичних проблем в Україні», – сказав він і пригадав феномен «зайвої» людини, який набув чітких рис у ХХ столітті. Нині, зі слів Блаженнішого, привиди тоталітаризму повертаються, тоталітарні ідеології входять у мислення на євразійському просторі та й, на жаль, у просторі українському. «Нас турбує своєрідна радикалізація суспільства», – цитує Патріарха Департамент інформації УГКЦ.

УГКЦ закликала вірних вивчати Святе Письмо і проголосила 2013-й Роком віри. З цієї нагоди Глава УГКЦ Патріарх Святослав Шевчук звернувся 8 січня з пастирським посланням до духівництва, монашества і мирян, у якому наголосив, що «Віра є Божим даром та натхненною Святим Духом відповіддю на Божий поклик». Рік віри в УГКЦ проходитиме під гаслом «Один Господь, одна віра, одне Хрещення!».

УПЦ (КП)

Патріарх Філарет просить світове православ’я не розглядати питання автокефалії без УПЦ (КП). Патріарх УПЦ (КП) Філарет звернувся до Константинопольського Патріарха і предстоятелів Помісних Православних Церков з прохан‑ ням не розглядати на майбутньому Всеправославному Соборі питання автокефалії, автономії і диптихи без Церков, які претендують на це визнання. «Ми твердо переконані, що вирішення питання автокефалії, спосіб її проголошення та визнання, неможливе без участі та врахування позицій Церков, які претендують на визнання власної автокефалії (Української Православної Церкви Київського Патріархату, Охридської Архиєпископії (Македонської Православної Церкви), Чорногорської Православної Церкви та Православної Церкви в Америці), суперечить соборним традиціям Православної Церкви, самому Священному Писанню, яке закликає вислухати сторони, перш ніж виносити судження. Саме тому будь-яке рішення щодо автокефалії, винесене в той чи інший спосіб без участі вказаних Церков, не розв’яже проблеми та залишиться безплідним», – йдеться у документі.

Церква і держава

Новий міністр культури займатиметься питаннями релігії. На посаду міністра культури України 5 лютого призначили Леоніда Новохатька, який до цього часу був заступником голови Київської міської державної адміністрації. Іншим указом на посаду першого заступника міністра культури України призначили Тимофія Кохана, який працював заступником міністра. А Юрій Богуцький, який обіймав посаду першого за‑ ступника міністра культури України та представляв Мінкультури в державно-конфесійному діалозі, став радником глави держави – керівником головного управління з питань гуманітарного розвитку Адміністрації Президента України. Цим призначенням завершили її реорганізацію.

Рада Церков передала Президентові та Мін’юсту пропозиції щодо законодавчих змін. Представники конфесій сформулювали поправки до законопроекту, розробленого Міністерством юстиції, задля відновлення свободи віросповідання в Україні. “Всеукраїнська Рада Церков і релігійних організацій однодушно підтримує такий підхід і ці положення законопроекту, спрямовані на відновлення Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» в редакції, яка діяла до 12 грудня 2012 року”, – йдеться у листах глав конфесій до Президента України та міністра юстиції. Крім того, під час засідання представник Міністерства культури повідомив про велику вірогідність суттєвих змін до тексту законопроекту, які Мін’юст міг внести за результатами його погодження з іншими відомствами. Відтак члени секретаріату ВРЦіРО попросили провести спільну нараду з представниками Міністерства юстиції, Міністерства культури та ВРЦіРО щодо остаточної редакції цього законопроекту.

Поділитися:

Популярні статті