Свіжий номер

4(504)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором
Семінарія святого Духа в Канаді

Українська католицька єпархія Торонто та Східної Канади

Українські емігранти, які прибули до Канади наприкінці ХІХ століття, селилися спершу в західній частині країни, у сільськогосподарських провінціях (Альберта і Манітоба), адже приїхали сюди, щоби мати власну землю, якої їм так не вистачало на батьківщині. Згодом друга і третя хвилі переселенців почали освоювати промисловий схід – провінції Онтаріо та Квебек. Це пов’язано із тим, що повоєнні українські мігранти були містянами, переважно людьми досить освіченими і могли, а теж хотіли, братися до праці, пов’язаної з промисловістю. Таким чином, географія проживання українців у Канаді після Другої світової війни суттєво змінилася і донині кількісна їх перевага залишається на боці східних провінцій (оскільки мігранти останньої хвилі зазвичай теж обирають цей густонаселений регіон).

Селитися в Торонто українці почали відносно пізно. У той час, як у інших провінціях на початок ХХ століття емігранти вже мали організоване громадсько-релігійне життя, в Торонто цей процес щойно починався. Станом на 1911 рік у околицях міста, за офіційними даними, мешкало близько ста вихідців з України. Через два роки громада почала будувати тут свій перший храм – сьогодні це катедра святого Йосафата, яка в 2014 році відсвяткувала 100-літній ювілей.

Нині найбільше місто Канади Торонто є осідком однойменної єпархії УГКЦ, а розвиток і становлення цієї релігійної структури розпочався більш ніж сто літ тому. Торонтська єпархія є територіально найбільшою структурою нашої Церкви в Канаді та налічує най-більшу кількість вірних – майже 37 тисяч (відповідно має найбільше парафій – 68 і духовенства – 96) серед інших канадських єпархій Церкви.

Слід сказати, що Торонтська єпархія, хоч і складалася переважно з вірних, що походили з Галичини, від самого початку мала словацькі й угорські парохії та протягом певного часу румунські.

У березні 1948 року під час поділу Канади на три екзархати церква святого Йосафата стала престольним храмом першого екзарха Східного екзархату з осідком у Торонто преосвященного Кир Із- идора Борецького. У травні 1951 року на основі Східного екзархату утворили екзархат Торонтський у складі новоствореної Вінніпезької митрополії.

Єпархією Торонтський екзархат став 3 листопада 1956-го. Юрисдикція єпархії охоплює Торонто і всю східну Канаду (провінції Онтаріо, Квебек, Ньюфаундленд і Лабрадор та Острів Принца Едварда). Більшість парафій УГКЦ розташовані поблизу Торонто і Монреаля. Очолює єпархію з 2003 року владика Стефан Хміляр, попередниками якого були преосвященний Корнилій Пасічний (1998-2003 pp.) та Ізидор Борецький (1956-1998 рр.).

Зі слів правлячого архиєрея владики Стефана Хміляра, особливість Торонтської єпархії – це збереження українського духовного благочестя Київської Церкви і тісний зв’язок із матірною Церк- вою в Україні. «Предобрий Господь благословив Торонтську єпархію ревними душпастирями – патрі- отами, які віддано служили і слу- жать нашим вірним. Рівночасно хочу підкреслити любов та глибокупобожність наших піонерів, їхню легендарну жертовність і вірність УГКЦ. Вони зуміли поєднати свої щоденні обов’язки з відданим слу- жінням Церкві. Вони знаходили час і на працю, і для власної сім’ї, і для служіння при парохії та в єпар- хії. Кир Ізидор Борецький та його наступник Корнилій Пасічний враз із духовенством та вірними єпархії підтримували Слугу Божо- го Патріарха Йосифа та його зма- гання за утвердження помісності нашої Церкви. В нашій єпархії ми й сьогодні однодушно та рішуче продовжуємо цю візію, якою нас (і мене особисто) надихнув Патріарх Йосиф».

У Торонтській єпархії з 1980 року діє Митрополича семінарія Святого Духа та Інститут східнохристиянських наук ім. Митрополита Андрея Шептицького, який з 1992 року є частиною Папського католицького університету святого Павла (Оттава). Інститут був заснований у 1986 році в Чикаго, але у 1990-ому його перенесли до столиці Канади. Цей навчальний заклад є одним із небагатьох, де можна здобути докторат зі східнохристиян- ських богословських дисциплін.

В єпархії є й українські католицькі школи, будинки для літніх людей, дитячий табір «Відпочиньмо з Христом», розташований на березі озера Онтаріо. Частиною цих структур управляють сестри-служебниці Пречистої Діви Марії, які в Торонто мають головний дім канадської провінції свого згромадження.

Віднедавна владика Стефан встановив збірку «Врятуй життя», через яку вірні Торонтської єпархії мають нагоду солідаризуватися своїми пожертвами з військовими капеланами в Україні.

Поділитися:

Популярні статті