Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Із спогадів очевидця про побут Патріярха Йосифа на Сибірі

(Записано на основі розповіді пок. Михайла Гнатовича Ілляшука.
Переклад із російської мови)

«Одного разу до нас привели представників вищого духовенства із Західньої України — колишнього голову Греко-Уніятської Церкви у Львові, Митрополита (або архиєпископа) Сліпого і трьох архиєреїв. З останніми мені не приходилось розмовляти. Вони держалися від всіх осібняком, майже ні з ким не спілкувались, може тому, що погано розуміли російську мову або удавали, що погано її розуміють. Вони були дуже залякані, ввесь час боялись, що їх будуть «притискати» або погано з ними обходитись, як із представниками релігійного культу. Та ці побоювання були неоправдані. Можна було не сумніватись, що вони були під точним тайним наглядом, та назовні командування лагеря поводилося з ними, як із звичайними арештантами.

А ось зі Сліпим мені вдалося познайомитися ближче, бо лежав я свій час разом із ним в одній шпитальній «палаті». Це був великий, високий, поставний чоловік літ сорока — сорока п’яти. Не беруся описувати подрібно його зовнішности, бо п’ятнадцять років після мого останнього побачення з ним риси його обличчя в моїй пам’яті затерлися, та залишилося в мене від нього загальне враження мужньої краси. У зовнішньому вигляді Сліпого, в його манері поведінки, в спілкуванні з арештантами не було нічого святенського, релігійного, ніякого показного лицемір’я великомученика, який постраждав за віру Христову. Він був простий зі всіми і нікому не прийшло на голову, що до арешту ця людина займала високе суспільне становище. І у відношенні його до лагерного начальства не було в нього ні гордовитости, ні погорди, як в озлобленої важної особи, яка то колись користувалась великим авторитетом, владою і впливом, а тепер з волі ворогів утратила всі ці почесті.

Його прихильники на волі не забували про нього і присилали йому десятки посилок, які він роздавав багатьом, бо йому стільки не було потрібно. Це був ерудит, високо освічений чоловік. Якимось то способом вдавалося йому одержувати із-за зони (лагеря) книжки релігійного змісту: Євангеліє, Біблію та інші. Лежачи на ліжку в шпиталі, він часто перечитував їх і навіть пробував і мене просвіщати. Я слухав його проповіді не без зацікавлення, бо він вмів живописно і з захопленням говорити, і видно було, що володів великим даром красномовства. Його недовго продержали в БАІМІ. Тут було багато українців із Західньої України. Начальство боялося, щоб його вплив не збільшився серед земляків, бо вони бачили в ньому не тільки духовного наставника, але й українського провідника. Тому одного прекрасного дня Сліпого, разом із трьома іншими єпископами, етапували із нашого лагеря в невідомому напрямі. Довго не було нічого чути про нього. Потім хтось пустив чутку, що його вислали на Далеку Північ, в строго режимний лагер, де держали його в строгій ізоляції і там він наче б то зламав руку, а може й помер. Та ці поголоски про його смерть виявилися неправдивими. Після смерти Сталіна Сліпого продержали в тюрмі ще одинадцять років і тільки в 1964 (!) році його звільнили і дали йому можливість виїхати за кордони Радянського Союзу.

В Західній Україні вже давно була ліквідована Греко-Уніятська Церква, тому Сліпий подався просто в Рим і тут на початку 1965 року він був висвячений Папою Павлом VI в сан кардинала. В загальній кількості він пробув у тюрмах-лагерях вісімнадцять років».

Поділитися: