Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Патріярх Помісної Церкви, їх Блаженство Кир Йосиф І в Нью-Йорку

Не пращаюсь з вами…

Так заявив у своїй промові під час величавого Святочного Бенкету, 10 червня 1973 р. в «Амерікана», в Нью-Йорку Патріярх Помісної УКЦеркви їх Блаженство, Блаженніший Кир Йосиф. Це означало, що їх Блаженство, Блаженніший Кир Йосиф все є знами і тому не потребує прощатись.

Торжества з приводу приїзду їх Блаженства, Блаженнішого Кир Йосифа до метрополії Нью-Йорку, що їх плянував і приготовляв окремо створений Громадський Комітет Метрополії Нью-Йорку для привітання Верховного Архиєпископа Помісної УКЦеркви, Блаженнішого Кир Йосифа почато 9 червня 1973 р. в 5-ій годині по полудні, на летовищі Ля Ґвардія. Їх Блаженство, Блаженніший приїхав у супроводі Єпископа Йосифа Шмондюка з Рочестеру. На летовищі Ля Ґвардія зустріли їх Блаженство зібрані священики, зорганізована, в одностроях молодь Пласт і СУМА та миряни. Понад тисячна громада сильно скандувала – «вітаємо нашого Патріярха»!, коли їх Блаженство входив на залю. Під його знедолені ноги діти кидали запашні квіти. На порозі Його зустрів голова Громадського Комітету д-р Роман Осінчук. Маленькі діти несли квіти в супроводі пань: Олександри Киршак і Софії Карпінської з хлібом і сіллю, а мґр. Роман Гуглевич, як голова Об’єднаного Комітету міста Нью-Йорку виголосив привітальну промову. Після цього склали офіційні привіти від духовенства Стемфордської дієцезії о. декан П. Федорчук, від україського наукового світу проф. Василь Лев в супроводі д-ра Володимира Трембіцького. Делегації юнаків від Пласту й СУМА склали окремі слова привіту та вручили їх Блаженству, Блаженнішому Кир Йосифові китиці цвітів. Мабуть, нічого не справляє їх Блаженству більшої радости, як участь молоді, зустріч з нею, це зокрема було видно, коли Його вітала молодь. Жалко, що не міг був бути здійснений первісний плян Громадського Комітету, щоби субота була присвячена для молоді, який Владика Йосиф Шмондюк докорінно змінив. Від зорганізованого жіноцтва метрополії Нью-Йорку привітала пані Дарія Степаняк, від комбатантських організацій вітав д-р Іван Козак, а на закінчення склав привіт від Т-ва за Патріярхальний Устрій УКЦеркви, Відділ в Нью-Йорку мґр. Ярослав Щербанюк. Належить підкреслити, що символічно, себто своєю безпосередньою участю вітали їх Блаженство, Блаженнішого Кир Йосифа цілий ряд представників різних громадських, культурних, професійних і політичних установ й організацій. Зустріч на летовищі Ля Ґвардія була зворушливою й незабутньою хвилиною.

Безпосередньо після привітань відбулась в іншому приміщені пресова конференція з англомовною пресою. В сьомій годині вечора того ж самого 9-го червня в церкві св. Юра, при сьомій вулиці в Нью-Йорку була відправлена Торжественна Архиєрейська Служба Божа, яку відправляли їх Блаженство, Блаженніший Кир Йосиф з Преосвященнішим Митрополитом Амрозієм Сенишиним, Владиками: Кир Йосифом Шмондюком, Кир Ізидором Борецьким, Кир Ярославом Ґабром і Кир Лостеном в сослуженні Високопреподобних Отців: проігумена П. Пащака, ЧСВВ, о. П. Федорчука, о. д-ра Володимира Ґавліча, ЧСВВ. Привітальну промову в імені парохії церкви св. Юра виголосив о. парох Володимир Ґавліч. Його промова була глибоко продумана, загально обіймаюча й вагома своїм змістом. Церква була заповнена зорганізованою молоддю з Пласту й СУМА та мирянами. Тому, що церква не могла помістити всіх бажаючих бути на Архиєрейській Службі Божій була відчинена внизу каплиця куди були проведені окремі голосники і телебачення, так, що вірні могли слідкувати за ходом Літургії. Так само були проведені голосники на зовні церкви, щоб згуртовані миряни на вулиці могли також брати участь. Під час Літургії співав окремо для того створений хор під диригентурою Івана Хомина.

В неділю 10 червня ц. р. в осідку Єпископа Кир Йосифа Шмондюка у Стемфорді була відправлена Архиєрейська Служба Божа, яку відправляли повище згадані Владики на чолі з Патріярхом Помісної УКЦеркви, їх Блаженством, Блаженнішим Кир Йосифом. Того ж самого дня, в неділю у вечірних годинах відбувся в «Амерікана» готелі, в Нью-Йорку величавий Святочний Бенкет на пошану їх Блаженства, Блаженнішого Кир Йосифа господарем якого був Громадський Комітет Метрополії Нью-Йорку. У бенкеті взяло участь, понад тисячу осіб – представники різних громадських, культурних, молодіжних, професійних й політичних установ й організацій. Учасниками були не тільки самі ньюйорчани, й околиця, але з різних віддалених міст: Клівлянд, Янґставн, Чікаґо, Сиракузи, Філядельфія й інші. В загальному панорама присутніх на залі була широка. За президіяльним столом на почесному місці сиділи їх Блаженство, Блаженніший Кир Йосиф, згадані вище Владики Високопреподобні Отці, один гість – жидівський рабин Майк Вишоград і тільки трьох світських осіб, голова Громадського Комітету д-р Роман Осінчук, керуючий бенкетом арх. Аполінарій Осадца і мґр. Роман Гуглевич.

Заля гриміла безустанними оплесками і окликами – вітаємо нашого Патріярха, коли входив на залю їх Блаженство, Блаженніший Кир Йосиф. Молитву провів Преосвященніший Митрополит Кир Амрозій Сенишин. У мистецькій частині виступали хор «Думка» під диригентурою др, Ігора Соневицького й дівочий хор СУМА «Жайворонки» під диригентурою інж. Романа Степаняка. Сольовий виступ виконала Христина Осадца-Павксіс (мецо-сопрано) при фортеп’яновому супроводі Ігора Соневицького. Виконавців мистецької частини бенкету присутні нагороджували щирими оплесками.

Святочний бенкет відкрив вступним словом д-р Роман Осінчук, як голова Громадського Комітету. – В промові звернув увагу на суттєві елементи, які заіснували у нашій Церкві та вірне, гідне й достойне становище їх Блаженства, Блаженнішого Кир Йосифа до них. Вказав на цю незрівняну роботу, як і саму патріяршу канонічну візитацію, яку проводить наш Патріярх. Закінчив свою промову проханням – звертаємось з гарячим проханням, щоб зробити все можливе й визнати нашого Патріярха Йосифа конституційно.

Маєстро Йосип Гірняк виголосив опрацьовану, глибоко обмислену, змістово вагову і на високому рівні промову, за що присутні нагородили його щирими оплесками, а їх Блаженство, Блаженніший Кир Йосиф взяв у свої обійми.

Несподіванкою була промова Владики Кир Йосифа Шмондюка. Ми вступаємо на поріг нової ери в історії нашої Церкви – сказай Кир Йосиф Шмондюк. Він продовжав – нам припав найбільший обов’язок – завершити нашу Церкву патріярхатом. При кожній будові треба доброго архітекта, так само у справі нашого патріярхату нам потрібно архітекта. Для того ми тут зійшлися, щоб привітати нашого Архітекта, їх Блаженство, Блаженнішого Кир Йосифа і просити Всевишнього Бога, щоб його нагородив силою і здоров’ям до дальшої праці. Ми знаємо, як безбожний світ іде проти нашої Церкви і народу, але не тільки безбожний, але деякі христіянські Церкви. Ми будемо зберігати наші таланти. Україна потрафила видати свого українського генія.

За висловлені думки й зроблені ствердження Владика Кир Йосиф Шмондюк був нагороджений щирими й довгими аплодосментами. Дай Боже, щоб висловлені слова Владикою Кир Йосифом Шмондюком були щирі й підтверджені ділом. Виглядає, що Кир Йосиф Шмондюк говорив так, як собі цього бажали почути учасники бенкету. Важко собі уявити, щоб у Владики прийшла така раптова зміна, бо ж тиждень перед тим на відпусті в Ґленков говорив в іншому дусі. На летовищі Ля Ґвардія, коли приїхав з Рочестеру Владика Шмондюк голосно думав і ті що поблизу стояли біля нього чули щось іншого… Знаємо, що у Бога є все можливе. Стоїть відкритим питання, чи висловлені думки Владикою Йосифом Шмондюком були у площині Божої можливості, чи особистої калькуляції Владики, це покаже майбутнє.

Промова Владики Кир Ізидора Борецького мала більше розповідний і розваговий характер. З присутніх гостей промовляв рабин Майк Вишоград. Він спершу представився, як жидівський рабин і привітав по жидівськи – «Благословен хто приходить в ім’я Боже». В свойому короткому слові звернув увагу на становище нашої Церкви в другій світовій війні у відношенні до жидів. Нагадав князя нашої Церкви на святоюрській горі у Львові Митрополита Андрея Шептицького, який у свойому посланні ввернувсь з таким закликом – «не вбивай». Це не тільки були голі слова, але він допомагав жидам переховуватись і спас їх від смерти. Заслуга за це належить також сьогодні присутньому в цій залі Патріярхові, Кир Йосифові Сліпому, який в той час був заступником Митрополита Шептицького.

На закінчення бенкету Патріярх Помісної УКЦеркви, їх Блаженство, Блаженніший Кир Йосиф сказав кілька вдумливих і змістовних речень. Назвав зібраних на бенкеті «таємничою громадою», в розумінні, що кожний тут слухає, дивиться і щось думає, робить підмічення й висновки. Тут було багато сказано гарного. Також було так гарно сказано, як був тут перший раз, правда в іншій залі. Все це варто пам’ятати. Ці хвилини повинні у нас на довго затямитись. Це добре, хай кожний думає. Кінчаючи сказав – я не хочу з вами прощатися. Кінцеву молитву провів Владика Ярослав Ґабро. Не буде перебільшенням, коли сказати, що корона патріяршої канонічної візитації їх Блаженства, Блаженнішого Кир Йосифа в Нью-Йорку була під кожним оглядом величава, достойна й гідна з чого Громадський Комітет Метрополії Нью-Йорку Бенкету може бути гордий.

В понеділок, 11 червня ц. р. їх Блаженство, Блаженніший Кир Йосиф відвідав Йонкерс, де була відправлена Архиєрейська Служба Божа, а в пополудневих годинах була посвячена площа під нову Церкву. У вечірніх годинах Блаженніший посвятив будинок Соціологічного Інституту при 14 вулиці, а після цього відвідав виставку в Літературно мистецькому клюбі в Нью-Йорку і зустрінувся із редактором Норманом Казинсом, що був посередником у справі звільнення їх Блаженства. Їх Блаженство, Блаженніший Кир Йосиф від’їхав у вівторок з летовища Кенеді до Німеччини. На летовищі пращала Його численна громада.

Поділитися: