Свіжий номер

2(502)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в світі

Польща – В Центральному осередку навчання персоналу пенітенціарних установ Республіки Польща в Попово, що біля Варшави, відбулася 29 Національна конференція в’язничних капеланів РКЦ. Участь українських священників у формації капеланів стала традиційною з 2008 року. Цього року УГКЦ представляли отець Костянтин Пантелей – керівник відділу Патріаршої курії УГКЦ з душпастирства в пенітенціарній системі України, та отець Олексій Куйбіда – капелан-емерит Коломийсько-Чернівецької єпархії. Вони взяли участь у спільних молитвах, обміні досвідом, навчанні, а також реколекціях для капеланів, які провадив преосвященний Януш Мастальський, єпископ-помічник Краківської архидієцезії. Владика торкнувся тем, специфічних для в’язничного душпастирства: бар’єри для ресоціалізації, особистість душпастиря та потреби в’язнів, терапія синдромів глобалістичного суспільства, педагогіка зустрічі як реабілітаційного простору. Конференцію завершили діалоги з представниками волонтерської фундації ORDO ET PAX, які представили моделі взаємодії з капеланами на етапі підготовки засуджених до звільнення.

Казахстан – У Караганді відбулися формаційні зустрічі духовенства та богопосвячених осіб, які звершують пастирську опіку вірними УГКЦ. Програма розпочалася святкуванням храмового празника Покрову Пресвятої Богородиці. В божественній літургії взяли участь усі священники УГКЦ із Казахстану. Також долучилися священники латинського обряду і численні вірні з околиць Караганди та інших міст. Упродовж наступних шести днів у формаційних зустрічах на тему «Боже Слово, катехитичне служіння і гомілетика» взяли участь семеро священників і три сестри СНДМ. Заняття проводили директор Патріаршого дому отець Петро Іськів та заступник голови Патріаршої катехитичної комісії УГКЦ Назар Дуда. Учасники мали нагоду почути про актуальний стан біблійного апостоляту та катехизації в УГКЦ, а також дізнатися, як на практиці організовувати групи молитовного читання і катехитичного служіння. Окрім теоретичних занять із катехитики та гомілетики, учасники практикувалися в проведенні катехитичних зустрічей.

Естонія – На парафії Матері Божої Троєручиці в Таллінні відбулася публічна лекція отця Андрія Зелінського на тему «Мистецтво відповідальності, що змінює світ». Серед присутніх на лекції були: апостольський адміністратор в Естонії владика Філіп Журдан, представники Посольства України в Республіці Естонія, члени української громади, а також гості з Фінляндії. Лектор порушив низку важливих тем: як приборкати мінливу дійсність, як залишитися собою і не втратити потенціалу до особистого розвитку і, найважливіше, як людині зберегти неушкодженою свою людяність у сучасному світі. Крім того, лектор наголосив на важливості команди та вмінні бути добрим лідером: «І один у полі воїн. Але перемога – це завжди досягнення команди». В останній день свого візиту до Естонії заступник керівника Департаменту військового капеланства Патріаршої курії УГКЦ отець Андрій Зелінський зустрівся з колонел-лейтенантом Густавом Кутсаром – головним капеланом Сил оборони Естонії. Під час зустрічі сторони поділилися досвідом капеланського служіння в обох країнах та обговорили особливості функціонування інституту військового капеланства в Україні та Естонії.

Росія – У Новосибірську відбулася пастирська конференція духовенства і монашества римо-католицької єпархії Преображення Господнього на тему «Виклики сучасності: актуальні питання біоетики та взаємодії зі ЗМІ». Пастирська конференція проходить у єпархії щорічно, збираючи всіх своїх священників і ченців для слухання та обговорення різних питань, пов’язаних із церковним життям. Очолює її владика Йосип Верт, ординарій римо-католицької Преображенської єпархії в Новосибірську та ординарій для католиків візантійського обряду на всій території Росії. Цього року участь в конференції взяла Марія Ярема – викладачка кафедри богослов’я та Школи біоетики УКУ. Вона представила моральні критерії, які дозволяють оцінити допустимість чи недопустимість методів штучного запліднення, розповіла про маніпуляції з людським життям у процесі технологій штучного запліднення, аргументувала моральну неприйнятність сурогатного материнства, а також недопустимість евтаназії, унаочнила моральну різницю між дозволеною відмовою від лікування та недозволеною пасивною евтаназією.

Польща – У Любліні презентували книгу Володимира Дишлевука «Історія греко-католицької спільноти в Любліні». Книга побачила світ завдяки видавництву Episteme та фінансовій підтримці громади Любліна. Греко-католики – частина мультикультурної мозаїки цього найбільшого на сході Польщі міста. Однак попри їхню багаторічну присутність релігійна громада маловідома серед жителів. Книга, що може змінити цю ситуацію, постала на базі магістерської роботи, відзначеної на конкурсі ім. Яна Юзефа Ліпського фонду «Відкрита Річ Посполита», і є результатом кількарічного дослідження. «Невеликі спільноти часто мають цікаву історію – варто лише ближче до них придивитися. Щодо греко-католиків у Любліні, то тут теж вдалося відкрити неочікувані, призабуті, проте дуже цікаві аспекти минулого та сьогодення», – стверджує Володимир Дишлевук. Книгу добре сприйняли як вірні, так і більше гроно читачів, зацікавлених мультикультурністю Любліна. Ті, що вже встигли її прочитати, відзначають легкість та зрозумілість викладу в поєднанні з науковим стилем.

США – У Стемфорді відбулася друга щорічна конференція церковного співу SingCon. Тиждень молитви, навчання та зустрічі пройшов у семінарії Святого Василія. Зібрання очолив диякон Даниїл Ґаладза за підтримки Патріаршої літургійної комісії та гостинності єпарха Стемфордського Павла Хомницького і ректора семінарії Святого Василія отця Богдана Тимчишина. Прибуло більш ніж 70 учасників із різних куточків Канади та США, а також представники Великобританії та Німеччини. Долучилися й православні та римо-католики. Цьогорічне зібрання, як і минулорічне, ставило за мету розвивати якість та доступність церковної музики англійською мовою. Впродовж конференції організували чотири майстер-класи: про божественну літургію (на основі публікацій Інституту Андрея Шептицького The Divine Liturgy: An Anthology for Worship); про методику запровадження Вечірні у парафіях; про спів під час уділення таїнств Хрещення, Вінчання, Чину похорону; про джерела київської та галицької літургійних традицій.

Іспанія – «Європо, час прокинутися! Ознаки надії». Під такою назвою у Сантьяго-де-Компостела відбулася чергова пленарна аcамблея Ради єпископських конференцій Європи. Україну на ній представили Блаженніший Святослав, глава УГКЦ, архиєпископ Мечислав Мокшицький, віцепрезидент Римо-католицької єпископської конференції України, і владика Мілан Шашік, єпископ Мукачівський. Упродовж першого дня пленарних засідань очільники єпископатів Європи заслухали аналітичну доповідь відомої французької філософині Шантал Дельсоль (Chantal Delsol) на тему «Католицизм у дехристиянізованому суспільстві». Під час дискусії над запропонованим аналізом єпископи обговорили присутність в сучасній культурі секуляризованої Європи ознак християнського пробудження та надії. У своєму слові Блаженніший Святослав на основі досвіду переслідування УГКЦ комуністичним режимом і душпастирства в умовах війни наголосив, що найсильнішим способом проповіді Євангелія є його свідчення прикладом життя християнської спільноти. «У час, коли відбувається радикальна зміна самої парадигми життя суспільства на європейському континенті, жива віра, засвідчена щоденним життям християн, є сильнішою від новітніх ідеологій», – сказав він.

Італія – «Cвятий Іван Павло ІІ у процесі польсько-українського діалогу та примирення». Такою була тема конференцій, що відбулися в Римі у Папському інституті церковних досліджень та приміщенні товариства «Свята Софія» 9 і 10 жовтня. Організаторами цього циклу є Кафедра аксіологічних основ освіти UWM (Ольштин, Польща), товариство «Свята Софія», Папський інститут церковних досліджень (Рим, Італія) і Міжнародний центр міжкультурного та міжрелігійного діалогу UKSW (Варшава, Польща). Співорганізатори конференції – професор Марек Мельник і отець Артур Маслей – представили головні теми та завдання циклу конференцій, а саме розповісти про роль Папи Івана Павла ІІ в процесі польсько-українського діалогу та примирення. «За відсутності Папи цей діалог був би, напевно, неможливий, – зазначив професор Соколовський. – Адже основою цього діалогу було папське навчання про досвід віри як місця зустрічі людини з Богом та з іншою людиною». Блаженніший Святослав висловив подяку організаторам конференції за їхні наукові, базовані на історичній правді дослідження на тему польсько-українських відносин. «Християнський клич Івана Павла ІІ «Прощаємо і просимо прощення» має бути орієнтиром для кожного українця і поляка! » – наголосив глава УГКЦ.

Австрія – Відбувся душпастирський візит Блаженнішого Святослава, глави УГКЦ, до Інсбрука та Відня з нагоди 120-річчя української громади в Інсбруку. Святкування ювілею розпочалося урочистою літургією в каплиці колишнього колегіуму «Канізіанум» у Інсбруку, де навчалося багато видатних українських богословів. У рамках візиту Патріарх відвідав абатство Клостернойбург, засноване на початку XII століття святим Леопольдом III – покровителем Австрії; зустрівся з міністром закордонних справ країни Александром Шаленбергом; відвідав апостольського нунція у Австрії архиєпископа Педро Лопеса-Квінтану і спільно з архиєпископом Відня, кардиналом Крістофом Шенборном взяв участь в урочистому відкритті меморіальної дошки (пам’ять про допомогу архиєпископа Віденського, кардинала Теодора Інніцера жертвам Голодомору в Україні та інших частинах тодішнього СРСР).

Франція – В ліонській базиліці Нотр-Дам-де-Фурв’єр відбулася божественна літургія і панахида за жертв Голодомору. Богослужіння очолив єпископ Гліб Лончина – апостольський адміністратор Паризької єпархії Святого Володимира Великого. Разом із владикою служили протоєрей Андрій Морквас із ліонської парафії Святого Атанасія Великого, отці Емманюель Фрітч та Мішель Станьюль із католицької візантійської парафії Святого Іринея, а також духівники місцевої семінарії Філіпп Шатаньйон та Олів’є Перон. Богослужіння звершили українською та французькою мовами, часом лунали церковнослов’янська та англійська. Співав ліонський хор «Дударик»: три десятки співаків під орудою Стефана Жанжарського. Крім близько сотні представників української громади, почути українські співи тієї неділі змогла не одна сотня туристів, які навідалися до базиліки – однієї з головних туристичних принад міста. Це був перший візит владики Гліба до Ліона в статусі апостольського адміністратора Паризької єпархії УГКЦ.

Поділитися:

Популярні статті