Свіжий номер

2(502)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Церква в світі

ОАЕ – Українські громади в Об’єднаних Арабських Еміратах святкували Різдво Христове разом зі священиком Паризької єпархії УГКЦ Іваном Данчевським. Святкування розпочалися Святвечором в Абу-Дабі. Спільно помолившись і розділивши просфору, українська громада міста сіла до Святої вечері. Лунали колядки, виступив вертеп, у якому взяли участь як діти, так і дорослі. У прекрасному виконанні звучали різдвяні піснеспіви та всім відомий український «Щедрик». По завершенні в храмі святої Терези розпочалося Велике повечір’я. Від радісного «З нами Бог! » виступили сльози на очах тих, що з різних причин перебувають так далеко від Батьківщини. А вранці 7 січня у катедральному храмі Абу-Дабі з благословення правлячого єпископа Паоло Хіндера звершили урочисту літургію. По її закінченні знову лунали колядки, і всі ділилися різдвяними привітаннями. Багато вірних стали причасниками Тіла і Крові нашого Спасителя. Оскільки літургії тут не було вже більш ніж рік, вірні дуже тішилися молитвою в своєму обряді. Увечері, вже у Дубаї, українська громада зібралася в храмі святого Франциска Ассізького на святочну літургію. Після молитви всі колядували, ділилися радістю і вітаннями.

Угорщина – Під час різдвяних свят у Будапешті перебувала Зарваницька ікона. Різдвяні свята в Будапешті розпочалися традиційно з божественної літургії в церкві святого Михаїла, що на вул. Ваці, 47. Її очолив отець Дам’ян Габорій, священик для українців в Угорщині. Своїм церковним співом прикрасив різдвяне богослужіння місцевий хор «Новус». У день Різдва Христового після божественної літургії відбулася святкова трапеза і концерт за участі гостей із України та української малечі з Будапешта. Із привітальним словом до присутніх у залі звернувся отець Дам’ян, який закликав замислитися над тим, що значить Різдво Христа в нашому житті. Уже стало традицією те, що на Різдво Христове до Будапешта приїжджають українці з усієї Угорщини. Особливим моментом для української громади Угорщини було те, що під час різдвяних свят у церкві святого Михаїла, де вона збирається на богослужіння, була виставлена для почитання чудотворна ікона Матері Божої Зарваницької. Ікону привезли до Угорщини за сприяння владики Йосифа Міляна, голови Пасторально-міграційного відділу УГКЦ. Ця ікона також була виставлена в угорському греко-католицькому храмі святого Флоріана, де угорці мали можливість помолитися перед нею.

Італія – В Турині відбулися Дні духовності салезіянської родини. Упродовж 18 – 21 січня в Турині тривали Дні салезіянської духовності. Перший день заходу був присвячений темі «Господи, дай мені цієї води! ». Від українських салезіян на цій зустрічі побував отець Максим Рябуха. Центральним моментом першого дня стала промова генерального настоятеля салезіян отця Анхеля Артіме. Він зазначив, що на Вальдокко усе говорить, і заохотив бути уважними не лише до промов і представлень, якими насичені ці дні, але й до тієї живої історії, якою дихають усі стіни та майданчики цього святого місця. Серед численних цікавих думок генерального настоятеля отець Максим Рябуха виокремив три: коли відбувається ОСОБИСТА ЗУСТРІЧ (не формальна, бюрократична, а саме персональна) – серце особи, яку ти зустрів, лишається зворушеним; ми маємо ПРИЙМАТИ і СУПРОВОДЖУВАТИ кожну (=всіх) молоду особу, а не лише «окремих» «особливих» людей; «КУЛЬТУРА ПОКЛИКАННЯ» – це вчити про те, що життя прекрасне тоді, коли воно дароване в служінні… Хоча, з другого боку, ми часто просимо про різні форми служіння в нашої молоді, але «не маємо часу» запитати, як у тебе справи, як життя.

Франція – 19 – 21 січня в Парижі відбулося святкування з нагоди п’ятиліття проголошення піднесення до гідності єпархії екзархату для українців візантійського обряду у Франції. Основними спікерами стали журналіст і режисер програми «Християни Сходу» на каналі France 2 Томас Валю, славіст і радник кардинала Жана-Марі Люстіже, архиєпископа Парижа (1981 – 2005 рр. ), професор Ів Амон та виконавчий директор Коледжу бернардинів у Парижі, засновник Інституту екуменічних студій Українського католицького університету Антуан Аржаковський. У своєму вступному слові владика Борис Ґудзяк коротко підбив підсумки перших п’яти років єпархії, зазначивши: «Ми роздумуємо над тим, що є єпархія, хто ми є, яка наша місія тут, у Франції. Властиво, цей погляд збоку дає нам можливість усвідомити, як нас бачать ззовні». Опісля кожен із доповідачів представив своє бачення Греко-Католицької Церкви у французькому суспільстві, наголосивши на її сильних сторонах та вказавши на виклики, які, на думку доповідачів, стоять перед греко-католиками. Томас Валю, який знає різні Східні Церкви і зняв чотири фільми-репортажі про УГКЦ в Парижі та в Україні, підкреслив сильну духовну сторону богослужінь, яка є цікавою для французького суспільства. Проте закликав єпархію відкриватися на це суспільство, передусім через послугування французькою мовою. А також звернув увагу на виклики асиміляції та інтеграції українців у Франції. Ів Амон, професор-емерит, зауважив, що одружене духовенство є важкозрозумілим для Латинської Церкви у Франції, проте завдання українських католиків – бути собою. Антуан Аржаковський звернув увагу на багату історію та роль УГКЦ у відновленні та побудові церковної єдності, зокрема на Ферраро-Флорентійському Соборі (1437 – 1439 рр. ). Після частування кутею відбулася дружня дискусія про майбутнє єпархії. А завершився день спільною молитвою Вечірні. Святкування продовжилися в неділю, 21 січня, подячною Архиєрейською літургією, яку очолив владика Борис у співслужінні з Апостольським нунцієм у Франції, архиєпископом Луїджі Вентурою.

Литва – 22 січня з нагоди 100-ої річниці соборності України відбулася молитва та врочисте покладання квітів до пам’ятника Т. Шевченку у Вільнюсі. У заході взяли участь парламентська делегація з України, посол України в Литовській Республіці В. Яценківський, дипломати Посольства України в ЛР, представники української громади в Литві та литовської громадськості, зокрема Вільнюського відділення ГО «Саюдіс», учні з Луганської та Донецької областей, які тимчасово навчаються у Вільнюсі, а також ченці василіянського монастиря святого Йосафата. Також цього дня у Вільнюсі, в церкві УГКЦ Пресвятої Трійці, відбулося урочисте богослужіння, присвячене Дню соборності України.

Австрія – Директор львівського Центру «Лібертас» взяв участь у міжрелігійному тренінгу у Відні. Міжнародний центр діалогу (KAICIID) уже четвертий рік поспіль провадить унікальну програму з міжрелігійного діалогу. Її мета – інтенсивне викладання методик діалогу, комунікації, участь у міжрелігійних зустрічах, щоби стипендіати могли використовувати цей досвід у майбутньому в своїй міжрелігійній праці, дослідженнях, впроваджувати ці практики в своїх організаціях. У 2018 році участь в такій конференції взяли стипендіати з 18 країн, представники п’яти релігій, зокрема християнства, юдаїзму, ісламу, буддизму та індуїзму. Курс передбачає і онлайн-навчання. Цьогорічний тренінг пройшов у Відні. В ньому взяв участь Тарас Дзюбанський, директор Центру міжконфесійного та міжрелігійного діалогу «Лібертас», що діє у Львові.

Франція – Архиєпископ Циріл Василь, секретар Конгрегації для Східних Церков, узяв участь в Соборі Паризької єпархії. 1 – 3 лютого в Шевтонському монастирі Воздвиження Чесного Хреста Господнього духовенство з родинами, миряни та гості єпархії святого Володимира Великого зібралися на чергову, уже сьому, сесію єпархіального Собору. Його метою було проаналізувати втілення душпастирського плану єпархії до 2020 року «Христос – наша надія». На завершення Собору до членів єпархії долучився архиєпископ Циріл Василь і очолив божественну літургію. У своїй проповіді архиєпископ наголосив на важливості зустрічі. «Собор є місцем зустрічі, і стосунки з Христом починаються із особистої зустрічі з Ним», – зазначив проповідник. Владика Циріл також розповів про діяльність Східної конгрегації, яка торік відзначила 100 років створення. Владика Борис подякував Конгрегації за її щедру підтримку єпархії у формації духовенства. Специфікою зимової сесії Собору став її наголос на осмисленні та аналізі єпархіальної діяльності.

США – Владика Андрій Рабій відвідав католицьку школу при парафії Успіння Пресвятої Богородиці в місті Перт-Амбой. Візит владики Андрія, єпископа-помічника Філадельфійської архиєпархії Української Католицької Церкви, став великим подарунком для студентів школи при парафії Успіння Пресвятої Богородиці в місті Перт-Амбой, штат Нью-Джерсі. Адже не кожного дня школу відвідує єпископ у рамках Тижня католицьких шкіл, проте тамтешній школі пощастило провести з владикою Андрієм цілий день. Цілоденна парафіяльна школа діє під проводом Філадельфійської архиєпархії УКЦ і храму Успіння Пресвятої Богородиці. Працюючи п’ять днів на тиждень, ця акредитована Американською державою школа виховує учнів – від дошкільнят (чотири роки) до восьмикласників – у христоцентричному католицькому світогляді.

Італія – 5 – 8 лютого в Духовному центрі падре Піо у Сан Джованні-Ротондо відбулися реколекції для 50 священиків УГКЦ в Італії. Дні духовної віднови провадив отець Марко Бляза, єзуїт, професор, доктор богословських наук із Польщі, який чудово вивчив українську мову, візантійську традицію і викладає у вищих духовних закладах України. В своїх науках він звернув особливу увагу на важливість пізнавання осіб Пресвятої Трійці в житті священика та діяльності Церкви; намагався розкрити значення епіклези та пояснити важливість молитви на основі Святого Письма і літургійних текстів; наголосив на второпності священиків, коли треба відповісти на актуальні питання вірних; заохотив досліджувати Святе Письмо, літургійні тексти, документи Церкви, традиції і культуру, світогляд тогочасного суспільства.

Рим – Глава УГКЦ вдруге отримав мандат на членство у Папській раді сприяння єдності християн. Окремим декретом Святіший Отець Франциск продовжив Блаженнішому Святославу мандат членства в Папській раді сприяння єдності християн. Про це Главу УГКЦ у своєму листі повідомив кардинал Курт Кох, президент цієї декастерії Ватиканської курії. Рішення Святішого Отця, ідеться в листі кардинала Коха, «зміцнює нашу з Вами тісну співпрацю та дає можливість і надалі збагачуватися Вашою компетентністю, гармонійно поєднуючи Ваші обов’язки та відповідальність із тими, що їх Святіший Отець доручив нашій декастерії». Це вже другий п’ятирічний мандат членства Блаженнішого Святослава у Папській раді сприяння єдності християн з моменту його обрання Главою УГКЦ. Членами цієї декастерії є 15 кардиналів та інші експерти з питань екуменічного діалогу.

Поділитися:

Популярні статті