Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

У Філядельфії відбувся черговий З’їзд Українського Патріярхального Товариства в США

У суботу, 3 червня 1989 p., у Філядельфії на Ля-Саль Університеті відбувся тринадцятий з черги Крайовий з’їзд делегатів Українського Патріярхального Товариства в США. На з’їзді були заступлені одинадцять відділів з п’ятдесят дев’ятьма голосами та п’ятнадцяти членами уступаючої крайової управи. У з’їзді взяло участь декілька запрошених гостей.

З’їзд відкрив коротким вступним словом голова Т-ва О. Пришляк, тепло привітавши учасників з’їзду і пом’янувши померлих членів Ярослава Щербанюка, Йосипа Гірняка, інж. Стефанію Пушкар, Дарію Лебедь, О. Білинського, Івана Гірняка, Володимира Бачинського, та попросив о. крилошанина Ярослава Шуста провести молитву. Наради з’їзду розпочато співом «Христос Воскрес…». Для керування нарадами з’їзду обрано президію у складі: інж. Сидір М. Тимяк — голова, Оксана Бережницька і д-р Володимир Пушкар — заступники голови, мгр. Дарія Кузик і д-р Стефанія Бережницька — секретарі. Також обрано комісії: верифікаційну, номінаційну, статутову і резолюційну.

Безпосередньо з’їзд привітав голова Українського Патріярхального Світового Об’єднання (УПСО) інж. Василь Колодчин, від Товариства «Св. Софії» вітав д-р Леонід Рудницький, а водночас передав привітання від почесного члена УПТ-ва д-ра Романа Осінчука. З’їздові надіслали письмові привіти: Митрополит Стефан Сулик, Владика Василь Лостен, Владика Роберт М. Москаль, від Ради Українських Громадських Організацій за Патріярхат у Монтреалі за підписами інж. Яреми Савки і мґра Богдана Климовського, Павла Копачівського з Гамільтону — Канада та інші. Названі привіти були прочитані.

За працю управи, за дворічний період, склав звіт першим голова управи Олександер Пришляк, вказавши на основні моменти праці. Він підкреслив, що в останньому часі наша увага була звернена на гідне відзначення тисячоліття християнства України. У зв’язку з тим члени управи взяли активну участь у Світовому Конгресі мирян у 1987 році, а також у святкуваннях у Римі у 1988 р. Крім цього, праця управи проходила під кутом організаційної мережі та інформації про релігійно-церковну проблематику. Звіт голови управи доповнив секретар управи Василь Никифорук, який подав звіт про пророблену працю секретаря, виготовляв протоколи засідань, розсилав обіжні листи та полагоджував поточне листування управи. Крім цього також брав безпосередньо участь у святкуваннях 1000-ліття у Римі у роках 1987 і 1988. Степан Гробельський подав звіт з фінансових операцій прибутків і видатків. При цьому зазначив, що фінансові справи Т-ва є унормовані з податковим урядом. Дарія Кузик подала детальний і докладний звіт з інформаційної праці. Василь Пасічняк у своєму звіті відмітив, що зроблено під організаційним оглядом, назвав організаційні поїздки, виголошені доповіді, панелі й реферати.

Микола Галів звітував з праці, як головний редактор журнала «Патріярхат». Він ствердив, що журнал є великим досягненням зорганізованого мирянського руху не тільки в США, але в діяспорі. Журнал появляється вже 22 роки і вдержується виключно на власних силах, себто на передплаті й щедрих пожертвах, як також безкорисній праці редакції й адміністрації та співдописувачів журнала. Під таким оглядом журнал «Патріярхат» є унікальним. Журнал є поширений на всіх континентах української діяспори. Також висилається до Польщі, Югославії, Чехо-Словаччини, а останньо — й на Україну. На закінчення М. Галів подякував усім співробітникам, дописувачам, членам управи, відданим кольпортерам та всім передплатникам.

Д-р Володимир Пушкар подав звіт з праці адміністрації, вказавши на те, що журнал вимагає великих зусиль не тільки під редакційним, але також адміністраційним оглядом, щоб кожне число журнала досягло читача на час. Називав відгуки на точну появу журнала та його справне адміністрування, цитуючи для цього уривки з деяких листів. Подякував при цьому пані Марії Шумській за допомогу у експедиції журнала. В. Пушкар подав докладну картину праці адміністрації та накреслив дальші перспективи журнала.

Після перевірки протоколу з попереднього з’їзду Люба Артимишин прочитала деякі важливіші уривки з попереднього протоколу, після чого, з деякими незначними заввагами, протокол прийнято. Контрольна Комісія була у складі: Ярослав Пастушенко — голова, Теодор Крочак, Юліян Головчак і Роман Ярош. Я. Пастушенко прочитав звіт та подав внесок на висловлення довір’я уступаючій управі.

Над заслуханими звітами відбулась коротка і ділова дискусія, що в ній брали участь: Юрій Малаховський, Степан Гробельський, Василь Пасічняк, Іван Крих. На порушені питання у дискусії дотичні звітодавці подали вичерпні відповіді.

Під час спільного полуденку, який відбувся у приміщенні Ля-Саль Університету, виступав з короткою промовою-словом голова УПСО інж. Василь Колодчин, який вказав на певний розвиток мирянського руху після смерти св.п. Патріярха Йосифа. Вказав на проблеми мирян на різних континентах української діяспори та зокрема наголосив на події, що під сучасну пору відбуваються на рідних землях, зокрема про справу легалізації УКЦеркви в Україні.

У пообідніх годинах на форумі з’їзду відбувся панель молоді під назвою:

Молодь і Церква

Модератором панелю була Катя Рудницька, а панелістами: Ераст Погорило, Адемар Раковський і Мотря Мац. Катерина Рудницька дала загальний вступ до панелю, підкресливши, що сучасна молодь у великій мірі не знає св. Літургії, не цікавиться релігійним життям і не ходить до церкви. Після цікавого вступу вона представила панелістів.

Першим виступив Ераст Погорило. Він розповів, що цього року помер його дідусь, який багато посвячував часу для громадської праці. «Я його питав, чому він мусить так багато працювати. Він відповів: «А хто буде?». Тоді я цього не розумів. Коли я сьогодні над цим застановляюсь і ставлю перед собою питання, чи сьогодні є серед молодих хтось такий, щоб міг його заступити? Таких багато немає. На Україні молодь змагається, щоб могти свобідно молитись, наражуючись на ув’язнення. Тут молодь не потребує нічим ризикувати, щоб іти до церкви і молитись. Ціль української молоді в діяспорі — успішно закінчити школу, одержати добре платну працю… Отже в атмосфері добробуту можна забути про такі питання, як Церква, громадська праця і т.д. Ми бажали б і віримо, що наша молодь не підпадає під вплив наркотиків, алькоголю тощо… На жаль, так воно не є. Треба поїхати до Вайлвуду і побачити, що там робить молодь. Сьогодні Пласт не є вже такий, як він був. В тому також вина Церкви. Церква під тим оглядом повинна діяти дещо інакше. Вона не може не бачити молоді».

Адемар Раковський говорив, що до цієї теми він підійшов з особистого досвіду. Він підкреслив, що вік молоді слід уважати до 30-ти років життя. Якщо ж ідеться про молодь-юнаків, що в Америці називається «тінейджери», то їх можна легко переконати. Тоді, коли старшу молодь є тяжче переконати. В них є захований своєрідний цинізм. Раковський провів певну аналізу цих питань, вказуючи на особливі прикмети, які належить застосовувати до молоді. Панеліст це ілюстрував прикладами.

Мотря Мац у своєму добре продуманому виступі звернула увагу у першу чергу на молодь в Україні, вказуючи на безпосередні приклади, як молодь ставиться до Церкви. Вона свідома того, що коли вона піде до церкви, то в школі буде покарана, що перед нею закривається дальша кар’єра, але незалежно від цього молодь йде до церкви, явно носить на шиї хрестики. Молодь бачить силу Церкви. Для цього панелістка цитувала уривки з газет та наводила поодинокі фрагменти такої постави.

Після цього відбулась цікава дискусія і обговорення, але пізній час не дозволяв на продовження дискусії над порушеними проблемами.

В дальших ділових нарадах уділено уступаючій управі вотум довір’я і приступлено до звітів обраних комісій. Верифікаційна комісія, до якої входили Василь Никифорук, Степан Гробельський, Іван Крих, Іван Дзівак і Славко Білинський, подала, скільки є умандатованих делегатів, що відмічено на початку статті.

За номінаційну комісію, до якої входили: Володимир Пушкар, Василь Никифорук, Оксана Бережницька і Олександер Пришляк, про яку реферував її голова Ігор Гайда, що подав наступний склад управи: Рома Гайда — голова, Леонід Рудницький, Василь Никифорук — заступники голови, Микола Галів — головний редактор і д-р Володимир Пушкар — адміністратор, Славко Білинський, Роман Левицький, Олександер Пришляк, Оксана Бережницька, Роман Андрушків, Іван Головінський, Василь Колодчин, Сидір М. Тимяк, Юрій Малаховський.

Контрольна Комісія: Теодор Крочак, Степан Гробельський, Іван Крих, Юліян Головчак і Ярослав Пастушенко. Товариський Суд: Андрій Дякун, Роман Ярош, Стефанія Бережницька, Богдан Ясінський, Галина Клюфас. Була вибрана статутова комісія у складі: Теодор Крочак, Василь Пасічняк, Любомир Калинич, що має діяти до наступного з’їзду.

Резолюції, які були прочитані, були зредаговані комісією у складі: Микола Галів, Мирослав Лабунька, Василь Пасічняк, Леонід Рудницький і Рома Гайда. Вони мають бути ще остаточно оформлені й прийняті управою. З’їзд вирішив з нагоди 25-ліття існування Патріяр­хального руху привітати своїх почесних членів, членів-основників, а зокрема ред. Василя Качмара і д-ра Романа Осінчука.

Також під час нарад порушено низку церковних питань, винесено побажання до Синоду УКЦеркви, що має відбутись восени цього року, заторкнено справу канонічного права для Східніх Церков, питання легалізації УКЦеркви в Україні. Новообрана голова Рома Гайда подякувала за вибір та заявила свою готовість дальше продовжувати працю Т-ва. Голова президії С. Тимяк подякував учасникам за участь у з’їзді, а зокрема господарям, себто філядельфійському відділові, голові Іванові Крихові й Леонідові Рудницькому за приміщення і дбайливу підготовку.

У вечірніх годинах у приміщеннях церкви св. Михайла у Дженкінтовн відбулась спільна вечеря, у якій взяли участь делегати з’їзду та запрошені гості. Отець-мітрат Зенон Злочовський провів молитву та поблагословив їжу. Олександер Пришляк представив учасникам новообрану голову крайової управи Українського Патріярхального Товариства у США Рому Гайду, яка виголосила коротке слово, накресливши плян праці Т-ва.

У неділю, після Служби Божої у церкві св. Михаїла, відбулась коротка нарада Українського Патріярхального Світового Об’єднання (УПСО), яку відкрив і нею провадив голова Василь Колодчин. Він спершу розгорнув широке полотно релігійно-церковних питань нашої Церкви тут, в діяспорі, й на батьківщині. Після цього відбувся широкий обмін думками щодо порушених питань. Стверджено, що перед мирянами і мирянським духом стоїть багато складних, ще не вирішених питань.

Микола Галів

Поділитися: