Свіжий номер

1(501)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Важливі екуменічно-наукові дискусії між греко-католиками й православними

У Стемфорді, Конектикат, у днях 5-7 жовтня вже вдруге відбулися наради Студійної Групи Київської Церкви. Це скромна назва першого неофіційного екуменічного діялогу між зацікавленими єпископами та богословами Української Греко-католицької Церкви та Царгородської Патріярхії.

Цей науково-дискусійний підхід до розглянення проблем довголітнього роздору та майбутнього поєднання між Українською Греко-католицькою Церквою і її матірною Церквою в Царгороді має благословення синоду владик УГКЦ. На останню консультацію в Стемфорді 5-7 жовтня 1992р. прислав свої теплі привітання Патріярх Мирослав-Іван Кардинал Любачівський. Цей неформальний наразі діялог має теж благословення Вселенської Патріярхії в Царгороді.

Перша сесія відбулася при Оксфордському Університеті в серпні 1992 р. Наступні наради призначені на 21-23 квітня 1993 р. в приміщеннях Інституту Східньо-християнських Наук ім. Митрополита Андрея Шептицького при Університеті св. Павла в Оттаві, Канада.

Між учасниками є православні владики Калістос Вер (Оксфорд) і Всеволод Майданський (Нью-Йорк). З греко-католицької сторони брали участь владики Василь Лостен (Стемфорд), Юліян Вороновський (Львів), Павло Василик (Івано-Франківськ). Серед богословів з православної сторони брали участь о. архимандрит Ефрем Лаш, о. д-р Олег Кравченко, о. д-р Ігор Куташ, о. д-р Еммануїл Клапсіс, а з греко-католицької сторони — о. архимандрит Боніфатій Луйкс, д-р Борис Гудзяк, о. проф. Петро Ґаладза і о. д-р Андрій Чировський (всі з Інституту ім. А. Шептицького), о. д-р Андрій Онуферко, о. архимандрит Сергій Келегер, о. проф. Мирон Татарин і о. проф. Роман Мірчук.

Хоч студійна група розглядає різні питання, які зв’язані з взаємовідносинами між Українською Греко-католицькою Церквою і Царгородською Патріярхією, центром уваги є питання: чи можна знайти формулу поєднання, через яку Українська Греко-католицька Церква могла б відновити повну євхаристійну єдність з Царгородом без того, щоб вривати свій існуючий зв’язок з Римом?

Тоді, коли виглядає, що міжнародній формальний екуменічний діялог між Православною і Католицькою Церквами застряг і тяжко йому рушитися вперед, пояснює грек о. д-р Клапсіс діялог між українськими греко-католиками і Царгородською Патріярхією виглядає значно більше надійним.

Це перший раз у модерних часах, що нав’язуються безпосередні богословські дискусії між греко-католиками і Царгородською Патріярхією.

Всі доповіді та відповіді на доповіді конференцій Студійної Групи Київської Церкви друкуватимуться в нововідновленому богословському журналі «Логос», що його видає Інститут ім. Митр. Андрея Шептицького. Зацікавлені особи можуть звернутися на адресу:

Logos, с/о Sheptytsky Institute Saint Paul University 223 Main Street, Ottawa, Ontario K1S 1C4 Canada

Поділитися: