Свіжий номер

2(508)2025

Час ставати сильнішими

Стати автором
Блаженніший Святослав Шевчук. Джерело фото: https://synod.ugcc.ua/.

Ваше Блаженство, наш дорогий патріарше!

Христос посеред нас!

Вітаємо Вас, новообраного Главу і Патріарха Української Греко-Католицької Церкви. Ми з радістю зустріли проголошену Вами програму практичного здійснення кличу Священного Синоду «Святість об’єднаного Божого люду», що повертає нас до суті Церкви та її ідентичності. Ми також радіємо з Вашого наміру розвивати візію нашої Церкви, визначену в посланні Патріарха (сьогодні емерита) Любомира про «Один Божий народ у краї на Київських горах».

У центр здійснення плану Ви стратегічно поставили освіту, що, без перебільшення, є необхідним пріоритеті євангелізації для зростання Церкви на поселеннях, забезпечення її єдності та реалізаці візії УГКЦ згаданого послання.

Вітаючи Священний Синод з нагоди століття встановлення церковної структури в США (Філадельфія, 2007 р.), Патріярхальне Товариство наголосило на потребі створення закладу вищої духовної освіти, де плекалося б вивчення східного богослов’я задля виховання церковного проводу — духівників і мирян у середовищі їхнього служіння. Оттавський Інститут ім. мит. Андрея Шептицького постійно підвищує знання духовенства і мирян зі східного богослов’я, суттєво доповнює й активно співпрацює з УКУ та є першим в історії УГКЦ інститутом, що має докторську програму. Доповнюючи Інститут Шептицького в Канаді та УКУ в Україні, коледж Східно-християнських студій в Америці дозволив б нашій Церкві приймати виклики американського суспільства, не боячись втратити свою духовну традицію. Вивчення східного богослов’я та києво-візантійської традиції збагачує досвід самобутності УГКЦ на поселеннях і тісніше єднає нас з Київським престолом в духовних межах об’єднаного Божого люду.

Пригадуючи апостольську працю святителів Кирила і Методія, Ви, Блаженніший Святославе, виокремили інкультурацію як один із важливих засобів синтезу духовного життя. Добрим прикладом є християнізація культури населення, випрацювана Київською Церквою, богословська нитка якої упродовж століть сплітає її спадкоємців в одне ціле, має універсальні цінності, є тим «рідним» не одного мігранта і його нащадків на поселеннях. Без розуміння богословських основ здобуток тисячоліття секуляризується або застигне у музейному дійстві. Залишаючи побут і повір’я етнографам, нам потрібно простудіювати богословський зміст цієї тисячолітньої спадщини задля оживлення духовного життя, альтернативи споживацькій культурі та органічної єдності нашої Церкви в світі. Харизма Київської Церкви щодо інкультурації є також скарбом Церков Володимирового хрещення. У шуканні спільного коріння це допоможе взаємному зближенню і, дай Боже, єдності.

Наша Церква покликана бути православною у вірі та вселенською у любові. У пророчому посланні Блаженніший Любомир нагадує нам про шлях Київської Церкви до Царгорода й Рима. Ми раді, що у Вашому слові Ви підтвердили, що будете йти за дороговказом згаданого послання Блаженнішого Любомира заради удосконалення сопричастя з Престолом св. Петра і партнерського діалогу з іншими Церквами Володимирового хрещення та Царгородом.

Ми також сподіваємося, що в наших стосунках із Римо-Католицькою Церквою в Україні ми зможемо дійти до істинної сопричасної моделі, і вона, служачи свої вірним латинської традиції, водночас буде бачити в УГКЦ Церкву-сестру, а не частину себе, і, наслідуючи Івана Павла II, розважатиме над цінностями Сходу, описаними в посланні Orientale lumen. У країні, де східне християнство є матірним джерелом та самим життям народу, сопричасна модель стосунків між помісною Церквою українського народу та структурою Латинської Церкви в Україні, буде слугувати для православних братів добрим прикладом того, що єдність із християнами латинської традиції може бути єдністю взаємодоповнення, а не поглинання, єдністю
взаємоповаги, а не конфронтації.

Напередодні розп’яття Богочоловіка та Його зішестя в ад ради нашого спасіння єднаємося ў спільній подяці за ласку віри та можливість звеличувати славне Воскресіння Христове по всіх кутках світу, де благочествує Українська Греко-Католицька Церква.

Закінчуємо сердечною молитвою за щонайбільший успіх започаткованого Вашого патріаршого служіння, щирими привітаннями із празником празників та торжеством торжеств

Святою Пасхою, а також побажаннями Вам, Священному Синодові та Блаженнішому Любомирові душевної радості, яка переливається в святкову трапезу свяченого Великодного сніданку, калейдоскоп писанок, хороводи гагілок, бо ж Христос воістину воскрес!

Ваші в Христі,

Рома М. Гайда, голова УПТ в США

Андрій Сороковський, заступник голови

Поділитися:

Популярні статті