Свіжий номер

2(502)2024

Час ставати сильнішими

Стати автором

Храмовий день в парафії св. Архистратига Михаїла в Філядельфії

З постанням традиційних старо-калєндарних парафій на поселеннях відродились при них також церковні Братства і Сестрицтва, а з тим також традиційні празники в храмові дні. Празники в Україні звичайно осінню тяглись з своїм «попразенством» нераз і цілий тиждень. Братські обіди в храмові дні мали характер також громадських свят і змістом їх був захист віри, взаїмна допомога, єдність громади, будова церкви, школи. Суми пожертв на харитативні цілі при тій нагоді були великі.

Цей звичай був глибокою традицією віків Української Церкви і зберігся в Україні до XX стол., а зараз пробуджується і розвивається на поселеннях.

Традиційний храмовий празник в парафії св. архистратига Михаїла у Філядельфії відбувся 20 листопада 1977 торжественно і велично. Торжественну Службу Божу відправив о. Лев Любинський, а о. Іван Кротець, що приїхав зі своїм хором з братської парафії святих Володимира і Ольги з Чікаґо, дириґував хором під час Служби Божої.

В празничному обіді, що відбувся з мистецькою програмою при 12-ій і Овк Лейн вулицях, взяло участь 300 осіб. Голова Парафіяльної Ради Іларій Мазепа привітав замісцевих і місцевих гостей. Около 30 із них приїхали з Чікаґа, а 15 автобусом з Вашінґтону, де цього року постала традиційна парафія св. Тройці. Інші приїхали з Ню-Йорку, Алентавну і Честеру. Отець Любинський провів молитву, а Т. Крочак проводив програмою. Він підніс многолітствіє Отцям духовним, а також Михайлам і Михайлинам, та представив гостей при почесному столі.

Основною точкою програми була ключева доповідь д-ра Богдана Геврика про виховання молодого покоління в традиційному дусі, та про шкідливі впливи латинізації та асиміляції на українську молодь. Опісля Юлія Шашаровська (сопрано) при акомпаніяменті Лідії Бульби виконала арію з опери «Мадам Батерфляй», та пісню «Тече вода в Синє Море», а на бажання публіки виконала, як наддаток «Києве Мій» (спеціяльно для Михайлів). Цією піснею о. Михайло Борисенко і гості з його Свято-Покровської парафії були дуже мило зворушені. Присутні нагородили співачку рясними оплесками.

Чоловічий хор під дириґентурою о. Івана Кротця по мистецьки виконав три церковно-релігійні пісні: «Достойно єсть», «Тобою радується Благодатная» і «Величай душе моя Господа».

Т. Крочак сердешно подякував о. Кротцеві та великодушним його хористам, які приїхали з далекого Чікаґа, щоб піддержати на дусі братську парафію св. Михаїла у Філядельфії в її трудній праці і змаганнях до великої мети.

В наступній точці студентське тріо в складі: Володимир Стасюк (тенор і гітарист), Володимир Хиба (акордіоніст) і Петро Косик (скрипак) виконали низку українських пісень. Для Свято-Михайлівської парафії з нагоди її храмового дня склали привіти й побажання: отець Михайло Борисенко і Тома Бурка від місцевої Української Православної парафії св. Покрови, отець Іван Кротець і д-р Олександер Фаріон від парафії святих Володимира і Ольги в Чікаґо, Орися Гарасовська від Краєвого Союзу Братств і Сестрицтв, інж. Володимир Медуха від Краєвої Управи Товариства За Патріярхальний Устрій ПУКЦеркви д-р Роман Барановський від парафії Св. Тройці у Вашінґтоні, Олександра Чубата від Сестрицтва Св. Анни і д-р Сидоряк з Клівленду передав телефонічний привіт від Свято-Покровської парафії в Клівленді.

З нагоди празника Олександра Чубата вручила від Сестрицтва св. Анни на сплату морґеджу за площу парафії св. Михаїла 5000.00 долярів, і д-р Олександер Фаріон 500.00 дол. від парафії святих Володимира і Ольги в Чікаґо.

Інші жертводавці, що дали більші суми були: Іван і Анна Дзівак 100.00, особа Н. Н. 100.00 дол., Теодор і Марія Угорчак 100.00 дол., Родина Н. Н. 100.00 дол. і родина Ільчишин 500.00 дол.

Дав би Бог, щоб парафія св. Архистратига Михаїла в Філядельфії, що проіснувала вже два роки і кріпшає з дня на день, — стала твердинею чистоти обряду, прадідівських церковно-релігійних традицій та взором до наслідування для інших парафій, як також щоб своїми розбудовами на просторій площі пішла на зустріч культурно-громадським потребам філядельфійської громади.

ПРИВІТАННЯ

Яке виголосив місто-голова Краєвої Управи Т-ва За Патріярхальний Устрій УКЦ у ЗСА інж. Володимир Медуха на Празничнім Бенкеті церкви св. Архистратига Михаїла у Філядельфії 20-листопада 1977 р.

Всечесні Отці, Дорогі Парафіяни, і Гості.

Припала мені велика почесть і ще більша приємність привітати Вас в Імені Крайової Управи Т-ва за Патріярхальний Устрій Помісної Української Католицької Церкви в час храмового празника Патрона Вашої церкви й землі Київської, генерала небесних ангельських сил, архистратига Михаїла, який на початку творення, на чолі цих-же сил поскидав гордовитих, Богу невірних ангелів із неба у пекло. Вони ще й досі ведуть боротьбу проти свого Творця, розсіваючи зло по всьому світі, спокушуючи дітей Божих-людей, ступати на богопротивну дорогу, яка веде до вічної загибелі.

Завзятий наступ сил пекла проти всього, що добре, проти всього, що Богу миле, видатно посилився в наших часах. Вони навіть зуміли протиснутись і до самої Апостольської Столиці і там за допомогою її правлячих кругів, діяти на не користь усієї Вселенської Церкви, а зокрема української.

Наш боголюбимий Патріярх Києво-Галицький і всієї Руси, Його Святість Йосиф І, що стільки років карався на засланню за свою вірність своїй Церкві й Римові, за що цей же Рим відплатився йому по юдиному, бо чорною зрадою. Він наш духовний провідник і батько станув сміливо до боротьби проти цього загрозливого стану, який заіснував в Апостольській Столиці, хоч багато єпископів нашої Церкви не то, що його не підтримали, але ще проти нього виступали.

Натомість найшов допомогу серед широких мас мирянства, які зрозуміли відразу, що тут ідеться про святу справу і включились разом із Ним до змагу за перемогу добра над злом, за віднову й закріплення прав нашої Церкви Страдниці, за краще майбутнє рідного народу, який від сторіч мужньо ставив чоло всім затіям пекельних сил, не давши їм себе подолати.

І Ваша парафія, під покровом архистратига сил небесних св. архангела Михайла, станула беззастережно і віддано по боці Господнім і по боці Ісповідника віри, нашого Патріярха Йосифа. Не словами, а передовсім вчинками і невсипущою працею Ви добилися в короткому часі значних успіхів.

Зі скромних початків, коли прийшлось користати з доброти і братньої допомоги наших православних братів, що зі справжньою християнською любов’ю дозволили відправляти св. Богослуження в їхній церкві, парафія закупила свою власну площу, посвячену Патріярхом Йосифом і тепер працює невсипущо над розбудовою, щоб стати однією з твердинь нашого благочестя і українства на американській землі.

Ці осяги не були б можливі без жертвенної праці пароха Лева Любинського, Парафіяльного Уряду, парафіян і прихожан, а зокрема відданости наших Пань, об’єднаних в сестрицтві св. Анни.

А там, де праця, там і осяги. А де осяги, там і поступ. І того власне витривання в доброму, бажаю Вам з цілого серця та прошу всемилостивого Бога, щоб Вас благословив мудрістю, згодою і завзяттям, щоб Вас кріпив і Вам помагав у Вашій хосенній праці для добра нашої Церкви і Народу.

Будьте все з Богом, бо хто з Богом, то Бог із ним.

Поділитися:

Популярні статті